Uzmanlar Uyardı, Bugün Başlıyor! Göz Gözü Görmeyecek: Sıcaklıklar Azalıyor

Türkiye genelinde hava durumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporuna göre, 2 Mart Cumartesi günü 50’den fazla ilde yağışlı geçecek. Ülkemizde sağanak yağışlı bir hava etkili olacak ve yağışların beş gün boyunca devam etmesi bekleniyor. Bazı bölgelerde hava sıcaklıklarının 2 ila 4 derece azalması öngörülürken, yağışlar Çarşamba gününe kadar sürecek. Toz taşınımına dikkat: Çamur yağabilir.

TOZ TAŞINIMINA DİKKAT!

Hava Forum tarafından yapılan açıklamaya göre, Afrika’dan gelen toz taşınımı cuma gecesi başladı ve cumartesi günü de devam edecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İstanbul, Çanakkale ve İzmir’de toz taşınımı bekleniyor.

CUMARTESİ GÜNÜ HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye genelinde hava parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Eskişehir, Bolu, Sinop, Düzce, Kastamonu ve Diyarbakır çevrelerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

TOZ TAŞINIMI VE DİĞER HAVA KOŞULLARI

Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toz taşınımı olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde sis ve pus oluşumu ile buzlanma ve don olayları yaşanabilir. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Marmara ve Güneydoğu bölgelerinde rüzgarın kuzey yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi bekleniyor. Ancak, Kıyı Ege bölgesinde rüzgarın güney ve güneydoğu yönlerden saatte 50 ila 70 kilometre hızla esmesi öngörülüyor.

HAVA SICAKLIKLARI

Kuzey, iç ve doğu kesimlerde hava sıcaklıklarının 2 ila 4 derece azalması bekleniyor. Hafta sonu boyunca yağışlı hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak.

HAFTALIK HAVA TAHMİNİ

İzmir ve İstanbul’da yağışlar pazartesi günü ara verebilir ancak salı ve çarşamba günleri tekrar başlayabilir. Ankara’da ise yağışlar cumartesi akşamından çarşamba gününe kadar sürebilir.

ANTALYA’DA HAVA DURUMU

Antalya’da hava parçalı bulutlu ve yoğun bulutlanmalı olacak. Öğle ve akşam saatlerinde sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Ancak, pazar ve pazartesi günleri yağış beklenmiyor, fakat salı gününden itibaren tekrar yağışlı bir hava bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx