Her 10 kiralık evden birinde var: Gizli kameralar özel hayatı tehdit ediyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, insanları gizlice gözetleme imkanı veren gizli kameralar da küçüldü ve artık görülmesi son derece zor olacak şekilde saklanabiliyor.

Araştırmacı Thomas Martin, CBS’ye, toplu iğne başı büyüklüğündeki merceklerin rutin olarak prizlerde, duman alarmlarında veya aynalarda gizlendiğini ve neredeyse on kiralık evden birinin bu şekilde gözetlendiğini söyledi.

ABD genelinde gizli kameralar kurmak yasa dışı ve bu uygulama AirBnB ve VRBO gibi kiralama şirketleri tarafından kesinlikle yasaklanmış durumda.

Ancak bu cihazlar yatak odalarında, banyolarda ve hatta duş başlıklarında bile konukların en mahrem anlarını kaydetmeye devam ediyor. Sonrasında ise para karşılığında başka insanlara satılıyor.

Avukat Dan Whitney, “Bu kayıt bir kez yapıldıktan sonra nereye gittiğini, kimin gönderdiğini, paylaşılıp paylaşılmadığını, internete girip girmediğini bilmek imkansız” dedi.

Özel dedektif Bart Santos da, ısıtma ve klima havalandırma deliklerinin kameraları gizlemek için yaygın yerler olduğunu söyledi.

Santos, bununla ilgili olarak, “Tabii ki kiraladığınız bir ev veya apartman dairesindeki duman dedektörlerini yok etmek istemezsiniz ama üzerine küçük bir bant koymak hiçbir zarar vermez ve gizli kameralarla ilgili endişeleri azaltabilir.” dedi.

Ayrıca “bu tip cihazlarda, eksik bir vida veya fazladan bir delik görüyorsanız şüphelenebilirsiniz” diyerek tehditlere karşı uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx