Fehmi Koru: Geçmişte partiler arası kavgalara tanıklık ederdik, şimdi bir parti içerisinde kavgalar çıkıyor.. Ne kadar tuhaf…

* Fehmi Koru

CHP her zaman ilginç bir partiydi, ama son iki seçimde onun hakkında bir de şunu öğrendim: Seçimlere doğru CHP doğrudan tuhaflaşıyor.

Son olaya dün de değinmiştim. CHP’nin grup başkanvekili unvanını da taşıyan, milletvekili sıfatı da bulunan, Afyonkarahisar ilinin belediye başkanı adayı, durup dururken, “Ben başkan olunca, belediyenin kapısından DEM Partililer giremeyecek” diye bir laf etti.

Neden?

Dediğine göre, aday olduğu ilde, AK Partili birileri, kendisinin DEM Partisi ile ittifak yaptığı dedikodusunu çıkarmış; o da böyle bir durum olmadığını duyurmak için bir çıkış yapma ihtiyacı duymuş. Hepsi bu kadarmış…

Üşenmedim baktım: Afyon ilinde CHP oyu 14 Mayıs 2023 seçiminde yüzde 18.8 imiş; DEM’in Yeşil Sol Parti adıyla girdiği aynı seçimdeki oyu da yüzde 0.6… AK Parti ise o seçimde yüzde 44.2 oy almayı başarmış…

AK Partililer öyle bir dedikoduya neden ihtiyaç duysunlar ki? Hem duysalar ne olur?

Yoksa o dedikoduyu çıkartanlar yüzde 44 oyu CHP’nin mi sanmışlardır?

Dedikodunun Afyon’da hiçbir anlamı yok. Başkan adayı tersi iddiayla çıkış yapsa ve “Benim kapım yalnızca DEM Partililere açık olacak” deseydi de bir anlamı olmayacaktı.

Her iki tür çıkışın Afyon’da bir anlamı olmayabilir ama, Türkiye genelinde etkisi olma ihtimali hayli fazla.

Nitekim, CHP’nin ilginçliği o sözlerin sarf edilmesinden sonra da etkisini gösterdi. CHP içinde ve yakınında bir tartışma başlamasına sebep oldu çünkü.

Genel başkan bir şeyler söyledi. İstanbul belediye başkanı, adayın defolup gitmesi tavsiyesinde bulundu. CHP’ye yakın medyada, “Ona bu çıkışı yaptıran eski genel başkan” diyenler çıkmış olmalı ki, CHP’nin 7. genel başkanı da zehir zemberek bir mesaj yayımladı.

Mesajında, kendisinin adının böyle bir olaya karıştırılmasından olağanüstü rahatsızlık duyduğunu belli eden bayağı ağır ifadeler var. Bir de, aynı iddiayı -o buna ‘iftira’ diyor- ekranda dile getiren CHP’li bilinen bir TV sunucusuna da ithamda bulunuyor eski genel başkan.

Olacak şey değil.

Aslına bakılırsa, böyle bir gelişmeye hazırlıklı olmalıydım ama ne yapayım bana yine de tuhaf geldi.

Gelişmeye hazırlıklı olma gereğini düşündüren, 10 ay önce yapılan seçimlerde, CHP’nin, daha doğrusu CHP yönetim kadrosunun, seçimleri kaybetmek üzere bayağı çaba gösterdiğini yaşayarak öğrenmemizdir.

Altı parti bir araya geldi ve bir ittifak oluştu. Bir yıldan uzun bir süre her ay toplanılıp üzerinde çalışılarak uzlaşılmış birer metin yayımlandı. Seçim yaklaştığında ise, her şeyi berbat eden gelişmeler birbiri ardına yaşanmaya başlandı.

Kazanabilecek bir aday yerine kaybedecek bir aday çıkartıldı.

Masayı çarpan parti başkanının ağır ithamları sineye çekilip beş cumhurbaşkanı yardımcısı adayına iki isim daha eklendi.

Buna rağmen cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı, ama bu defa da ittifak ortaklarına sorulmadan Zafer Partisi ile gizli bir protokolla ortaklık kuruldu.

Seçimde CHP listelerinden aday gösterilmiş ittifak partilerinden seçilen milletvekillerini aşağılama anlamı taşıyan bir söylem CHP’lilerin ağızlarına yerleşti. Muhafazakar seçmene dayalı ittifak partilerinin, sırf CHP ile yakınlık kurdukları için, kendi tabanlarıyla ters düşmeyi göze aldıklarının ve bu yüzden suçlandıklarının bile farkına varılmadı.

Tuhaf şeyler bunlar.

Genel başkan değişimi yapılan kurultay sırasında da epey tuhaflıklar yaşandı ama o konudaki söylentileri buraya almak istemem.

Bitti mi? Hayır.

Etrafa kulak verdiğimde, CHP üst kademelerinde bu seçimin kaybedilmesini isteyenlerin sayısının neredeyse kazansın diye çalışanlar kadar olduğu bilgisine ulaşıyorum. Aklım almıyor ama bunu da CHP’nin tuhaf ilginçliğine vermeden edemiyorum.

Şunun şurasında seçime birkaç hafta kaldı.Önümüzdeki süre içerisinde yeni tuhaflıklarla karşılaşmak hiç de ihtimal dışı değil. Geçmişte farklı partilerin durduk yere kavga çıkarmaları ülkeyi zor durumlara sürüklemişti ve o dönemleri yarı korku yarı endişe içerisinde geçirmiştik.

İlk kez son genel seçimde birbirine benzemez partilerin belli bir amaç için ittifak çatısı altında buluşabildiklerine tanıklık edildiğinde bir şeyler değişiyor umuduna kapılınmıştı.

O buluşmayı sağlayan CHP şimdi kendi içinde kavgalara sürükleniyor.

Tam da yerel seçim öncesinde.

Dedim ya, CHP ilginç bir parti

Bu yazı fehmikoru.com sitesinden aynen alınmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx