Emine Erdoğan: Devletimize emanet edilen her çocuğumuz sıcak yuvalara kavuşacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri’ programına katıldı.

Programa, Emine Erdoğan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, vali eşleri ve çeşitli illerden gelen koruyucu aileler de katıldı.

Programa ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım da yapan Emine Erdoğan, ‘Yegâne temennim, evlatlarımızın mutlu, huzurlu, kendileriyle barışık, vatanlarını seven insanlar olarak hayata atılmalarıdır. İnanıyorum ki, Gönül Elçilerimizin gayretleriyle devletimize emanet edilen her çocuğumuz, özlemini duyduğu sıcak yuvalara kavuşacaktır.’ ifadelerini kullandı.

EMİNE ERDOĞAN: BÜYÜK YOL KAT ETTİK

Emine Erdoğan, ‘Gönül Elçileri’ hareketini 11 yıl önce başlattıklarını hatırlatarak, “Kadınların güçlenmesi, yaşlıların kaliteli ömür sürmesi, engelli bireylerin hayallerine ulaşmasının önündeki engelleri bertaraf etmek için birlikte projeler geliştirdik. Kamu kurumlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerimiz de gönüllülük çerçevesinde ilerleyen sürece destek verdiler. Özellikle koruyucu ailelik konusunda ön yargı bariyerlerini aşarak büyük yol kat ettik. Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle düzenlenen koruyucu aile panelleri, zihinlerdeki soru işaretlerinin giderilmesini sağladı.

“KORUYUCU AİLE BAŞVURULARINDA DİKKAT ÇEKİCİ ARTIŞLARA ULAŞTIK”

Tanıtım filmleri, basılı materyaller, çeşitli etkinlikler, rehberlik çalışmaları ve medya desteği sayesinde kamuoyunda önemli bir farkındalık oluştu. 81 ilimizin vali eşlerinin gönül elçileri unvanıyla yaptıkları yüz yüze görüşmeler ve teşviklerle koruyucu aile başvurularında dikkat çekici artışlara ulaştık. Mevzuatın yeniden yapılandırılmasıyla, akraba ve yakın çevre, süreli, geçici ve uzmanlaşmış koruyucu aile modeli olmak üzere 4 farklı model oluşturuldu. 2002’de 500 koruyucu aile yanında 515 çocuk barınırken, bugün 1051’i özel gereksinimleri olan 9 bin 335 çocuğumuzu 7 bin 817 koruyucu ailemize emanet etmenin huzurunu hep birlikte yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DEVLETİMİZ, ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEK’

Koruyucu aile olmak isteyen pek çok insanın maddi kaygılar nedeniyle gönüllü olmaktan çekindiğini de dile getiren Erdoğan, “Bir kez daha hatırlatmak isterim; koruyucu ailelerden yegane beklentimiz, sevgi ve saygı tohumlarının yüreklere ekildiği dönemde, yavrularımıza huzurlu bir yuva sunmalarıdır. Devletimiz, koruyucu ailelere, çocuklarımızın temel ihtiyaçlarının görülmesinde önemli ölçüde destek vermeye devam etmektedir. Yavrularımıza kol kanat geren ailelerimize verilen çok yönlü destek, engelli evlatlarımız için yüzde 50 oranında artırılmaktadır. Sosyal güvencesi bulunmayan koruyucu ailelerde, bir kişinin sosyal güvenlik primi devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Son 21 yılda sosyal yardımları 4 katına ulaştıran devletimiz, kendisine emanet edilen çocuklarımıza da ömür boyu sahip çıkmaya devam edecek güçte ve kararlılıktadır” dedi.

‘2 BEBEĞİMİZ KORUYUCU AİLE YANINDA’

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde Türkiye’nin asrın dayanışmasını gösterdiğini söyleyen Erdoğan, “O günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle refakatsiz bebeklerimiz Cumhurbaşkanlığı uçağıyla Ankara ve İstanbul’a getirilmişlerdi. Ben de gelen çocuklarımızı hastanede ziyaret ederek, bakım süreçlerini bizzat takip ettim. Tedavisi tamamlanan 0-1 yaş aralığındaki 53 bebeğimizin 45’i DNA eşleşmesi neticesinde yuvalarına döndüler. 1 bebeğimiz evlat edinildi, 2 bebeğimiz koruyucu aile yanında şefkatle sarmalandı. İzleyen dönemde Başkent’e nakledilen evlatlarımızla birlikte 25 bebeğimiz halen Ankara Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nde koruyucu ailelerini bekliyor” diye konuştu.

Erdoğan, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde afet bölgesinden 11 vali eşiyle birlikte Hatay Çocuk Evleri Sitelerinin temelini atacaklarını da belirtti. Erdoğan’ın konuşmasının ardından sanatçı Ayla Çelik, mini bir konser verdi.

SERGİYİ GEZDİ

Emine Erdoğan, program öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Sergisi’ni gezdi, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Türkiye’nin tüm illerinden çocuk evleri, çocuk evleri sitesi, ihtisaslaştırılmış çocuk evlerinde koruma ve bakım altındaki çocukların yaptığı eserlerin yer aldığı sergideki ürünlerin çoğunluğunun atık malzemelerin geri dönüşümünden olduğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx