Doktorlar parmaklarınızı çıtlatmanın tehlikeleri hakkındaki asırlık soruyu yanıtladı

Aslında parmakların çatlaması basitçe eklemde bulunan gazın serbest bırakılması işlemidir.Bu tür bir manipülasyonun artrite veya eklem hasarına yol açabileceğine dair yaygın bir inanış vardır. Ancak bilimsel araştırmalar parmaklarınızı çatlatmanın ciddi sağlık sonuçlarına yol açtığını doğrulamıyor.

Efsaneyi ortadan kaldırarak parmaklarınızı çıtlatmak tehlikeli midir?

Birçok kişi eklemlerini düzenli olarak çıtırdatsa ve herhangi bir sorun yaşamasa da, bazı durumlarda bu hareket geçici eklem burkulmasına veya rahatsızlığına neden olabilir.

Neden parmaklarınızı kırmamalısınız , önemli bir nokta
Parmak çatlatmanın sağlıklı olup olmadığı sorusunun net bir cevabı yok. Peki sürekli parmaklarınızı çıtırdatırsanız ne olur? Bu eylem ağrıya, rahatsızlığa veya diğer hoş olmayan hislere yol açmaya başlarsa, konsültasyon ve eklemlerin durumunun daha doğru bir şekilde değerlendirilmesi için bir doktora danışmalısınız.

Parmaklarınızı çatlatmayı nasıl durdurabilirsiniz : ipuçları
Parmaklarınızın çatlamasını durdurmak istiyorsanız farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin masaj veya yoga yoluyla eklem gerginliğini azaltın. Dengeli bir diyet ve orta derecede fiziksel aktivite yoluyla sağlıklı eklemleri korumak da faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx