Antalya Sel bölgesinde hummalı çalışma

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sel bölgesinde hayatın normale dönmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor. Başkan Muhittin Böcek’in koordinasyonunda yaraları saran Büyükşehir ekipleri evleri temizliyor, vatandaşa gıda, su, yakacak, giysi yardımı yapıyor. Büyükşehir Belediyesi, selin en çok etkilediği bölgelerden Güneş Mahallesi’nde Acil Afet Yönetim Merkezi de oluşturdu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 112 Acil üzerinden Büyükşehir Belediyesi’ne 4 binin üzerinde şikayet ve talep geldiğini açıkladı. Dertlere derman olmak için tüm imkanlarıyla vatandaşların yardımına koştuklarını belirten Başkan Böcek, şu ana kadar 1600 vatandaşa sosyal yardım yapıldığı, 550 ev ve işyerinin temizlendiği, 1800 vakada su tahliyesi gerçekleştirildiği, 300 aileye vidanjör desteği sağlandığı, 450 mazgalın temizlendiği bilgisini verdi. 

GÜNEŞ’TE AFET YÖNETİM MERKEZİ

Büyükşehir Belediyesi, selin en çok etkilediği bölgelerden Güneş Mahallesi’nde Acil Afet Yönetim Merkezi oluşturdu. Belediyenin tüm daire başkanlıklarının temsilcileri merkezde vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında sevk ve idare yapıyor. Vatandaşlar şikayet ve taleplerini merkeze iletebiliyor. 

EVLERDE TEMİZLİK

Büyükşehir Belediyesi, temizlik ekipleriyle vatandaşların su ve çamur basan evlerinde temizlik çalışması yapıyor. Mahallelere dağılan Büyükşehir ekipleri, çaresizlik içindeki vatandaşların evlerini tekrar oturulabilir hale getirmek için yoğun bir gayret sarf ediyor. Selin etkilediği bölgelerde vatandaşlara sıcak yemek, gıda paketi, su, giysi ve yakacak yardımları devam ediyor. Bir taraftan da sosyal hizmet uzmanları ev ev dolaşarak, hasar tespiti yapıyor, ihtiyaçları belirliyor. 

VATANDAŞ KEPÇEYLE KURTARILDI

İtfaiye ekipleri, bodrum katlarından su tahliyesine devam ederken, halen evlerinde mahsur durumda olan vatandaşlara ulaşarak, güvenli bölgelere götürüyor. Göksu Mahallesi’nde çekilmeyen sel suları nedeniyle 3 gündür evlerinden çıkamayan bir vatandaş da iş makinesiyle kurtarıldı. Alt geçitlerdeki su tahliyesini tamamlayıp ulaşıma açan ASAT ekipleri, muhtarlarla koordinasyon halinde ev ve işyerlerinin bodrum katlarından su çekiyor.  

SEFERLER BAŞLADI

Fen İşleri Daire Başkanlığı, sel nedeniyle bozulan yol ve kaldırımlarda bakım onarım çalışması yapıyor. Alt geçitlerin ulaşıma açılmasıyla tramvay seferleri de başlatıldı. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından zarar gören 51 trafik ışık ve sinyalizasyon sistemi onarılarak, çalışır hale getirildi. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri de selden etkilenen tarım alanlarında hasar tespitine devam ediyor. Çiftçilere sera naylonu, gübre, yem ve saman desteği sağlamak için çalışma yapılıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx