ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan İran’daki terör saldırısına ilişkin açıklama: ABD hiçbir şekilde olaya karışmadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, günlük basın toplantısında Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih El Aruri’ye düzenlenen suikasta ve İran’da düzenlenen terör saldırılarına değindi.

Miller, İran’ın Kirman kentinde düzenlenen ve 103 kişi hayatını kaybettiği terör saldırısının ABD’nin olduğu yönündeki iddiaları reddederek, “ABD’nin hiçbir şekilde olaya karışmadığını ve aksini iddia eden herhangi bir iddianın saçma olduğunu” ifade etti. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sunan Miller, saldırıdan İsrail’in sorumlu olduğuna inanmak için de hiçbir neden olmadığını söyledi.

“ONLARIN EYLEMLERİ HAKKINDA KONUŞMAYI İSRAİL HÜKÜMETİNE BIRAKIYORUM”

Dün Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Aruri’ye düzenlenen suikasta değinen Miller, söz konusu saldırı nedeniyle İsrail ile Lübnan arasındaki gerilimin tırmanmasına ilişkin endişelerin bugün 2000’lerin başında olduğundan daha fazla olmadığını söyledi. Aruri’ye yönelik suikast ile ilgili ABD’nin bilgilendirilmediğini belirten Miller, saldırının arkasında İsrail’in olduğunu doğrulamadan, “Onların eylemleri hakkında konuşmayı İsrail hükümetine bırakıyorum” dedi.

ABD’Lİ YETKİLİ SALDIRIDAN İSRAİL’İ SORUMLU TUTMUŞTU

Adı açıklanmayan bir ABD’li bir yetkili dün yaptığı açıklamada, Aruri’nin İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx