En İyi 10 Yeşil Çayın Faydaları (#2 Sizi Şaşırtacak)

yeşil çayın faydaları

Yeşil çay, sudan sonra içtiğiniz en sağlıklı içecek olabilir.

Serbest radikaller ile savaşan antioksidanlar ile doludur ve kilo yönetiminden zihinsel işlevleri geliştirmeye kadar çok çeşitli sağlık faydaları vardır. Ayrıca potansiyel olarak kanser ve kardiyovasküler gibi ciddi hastalıkların riskini de azaltır.

Ve bu örnekler sadece çay yaprağının görünen ucu.

Yeşil çayın bilim adamları tarafından klinik olarak kanıtlanmış  faydalarını ve sağlığımıza kattıklarını inceleyelim.

#1 Yeşil Çay, Güçlü Fitokimyasallar İçerir

Sanırım yeşil çay, ortalama bir içeceğe benzemez dediğimde bana hak verirsiniz. Yeşil çay neden kuzeni siyah çaydan daha güçlü besinler içeriyor? Her şey tamamen işlenme sürecine bağlı (kaynak).

Yeşil çay alınıp oksitlenme sürecini durdurmak için buharda pişirilir, bu nedenle içerdiği tüm o iyilikler içerisinde kalır. Buna karşılık, siyah çayın tamamen oksitlenmesine izin verilir.

Bu yeşil çay iyiliği, antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinen, kateşin adı verilen polifenol formunda gelir.

Bu antioksidan bileşikler, vücudun serbest radikaller ile savaşında önemli bir rol oynamakta ve hücre hasarlarına neden olmadan önce onları etkisiz hale getirmektedir (kaynak).

Serbest radikaller, yaşlanmanın etkileri ve vücutta olan birçok süreçle bağlantılıdır. Bununla birlikte eğer çoğalırlarsa, potansiyel olarak kanser gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.

Yeşil çayda birtakım farklı kateşinler vardır, bol miktarda bulunan ve en yararlı olanı epigallokatekin galattır (EGCG) (kaynak).

EGCG, yeşil çay ile ilişkili sağlık yararlarını konu alan bilimsel araştırmalarda önemli bir oyuncu olmuştur.

“Hiçbir şey eşit yaratılmamıştır” ifadesi, yeşil çayı seçerken de geçerlidir; bunun için bulabileceğiniz en kaliteli yaprakları seçmeye özen göstermeye değer.

Bunun nedeni, çaydaki besin maddelerinin olumlu etkilerini azaltan  florürden kaynaklanmaktadır. Çay yapraklarının kalitesindeki düşüşe bağlı olarak florür düzeylerinin arttığı rapor edilmiştir (kaynak).

Bununla birlikte, her türlü yeşil çayı içmek tabi ki hiç içmemekten daha iyidir, bunu da unutmamak lazım.

yeşil çay güçlü fitokimyasallar içerir

Yeşil çay alınıp oksitlenme sürecini durdurmak için buharda pişirilir, bu nedenle içerdiği tüm o iyilikler içerisinde kalır.

#2 Yeşil Çay Beyin İçin İyidir

Yeşil çay, beyin işlevlerini geliştirmek için mükemmel bir kombinasyon olan bileşenlere sahiptir.

Yeşil çay, yaygın olarak kullanılan doğal uyarıcı olan kafein içerir. Seviyeleri kahve kadar yüksek değildir, ancak size benzer avantajlar sunmak için yeterlidir.

Araştırmalar, kafeinin beyne birçok olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Uyanıklığı tetikler, iyi hissetmenizi sağlar, konsantrasyona yardımcı olur, ruh halini iyileştirir ve depresyonla savaşır.

Adenosin beyninizde sizi uykulu hissettiren bir nörotransmitterdir. Gün boyunca adenosin seviyesi yükselir ve sonuç olarak etkisine yenik düşerek geceleyin dinlenmek için uyuruz. Kafein, yorgunluk sinyallerini engelleyerek sizin daha tetikte ve uyanık olmanızı sağlar (kaynak).

Dopamin; odaklanma, dikkat, zevk ve çeşitli idrak fonksiyonları ile ilgili beyindeki kanalların işleyişinden sorumludur. Kafein, dopamin salınımını etkileyen nöronlara sinyal gönderir (kaynak).

Kafein tüketimi aynı zamanda bilişsel bozukluk (idrak yetersizliği), felç riski, Parkinson ve Alzheimer hastalığının önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir (kaynak).

Yeşil çay, öğrenme ve hafızayı iyileştirmek için önerilen bir amino asit olan teanin içerir.

Teanin; dopamine ve serotonin gibi nörotransmitter düzeylerini arttırarak kafeine benzer şekilde çalışır. Raporlar, bilişsel bozukluğun tedavisinde yeşil çaydaki L-teanin’nin iyileştirici bir etkisi olduğunu ileri sürmektedir (kaynak).

Kanıtlar, kafein ve teanin maddesinin ortak bir şekilde çalışarak; uyanıklık, odaklanma ve bilişsel işlevleri önemli ölçüde iyileştirdiği teorisini desteklemektedir (kaynak).

Kateşi’nin EGCG ruh haline yararları araştırılmıştır. Bulgular, beyindeki aktiviteyi düzenleyebileceğini ve sizi rahat bir duruma sokabileceğini göstermiştir (kaynak).

yeşil çay beyin için iyidir

Yeşil çay, öğrenme ve hafızayı iyileştirmek için önerilen bir amino asit olan teanin içerir.

#3 Fiziksel Performans ve Yağ Yakımı için Yeşil Çay

Yeşil çay fitness hedeflerinize ulaşmanıza da yardımcı olur.

Yeşil çayda bulunan kateşinler yağ yakımını arttırır.

12 haftalık bir çalışmada, günlük olarak 690 mg kateşin içeren çay tüketimi sonucunda vücut yağının azaldığı görülmüştür (kaynak).

Kateşin ve kafein kombinasyonunun, yağ birikiminin engellenmesi için yararlı olduğu kanıtlanmıştır (kaynak).

Bir çalışmada, 14 sağlıklı erkeğin kafeinsiz yeşil çay ekstresi aldıktan sonra bisiklet performanslarının %10.9 oranında arttığı görülmüştür (kaynak).

Yeşil çayın, yağ asidi kullanımı uyarımı yoluyla dayanıklılığı arttırdığı gösterilmiştir. Sonuçlar, yeşil çayın tükenmeyi %24’e kadar geciktirdiğini göstermektedir (kaynak).

Kafeinin ayrıca fiziksel performansı arttığı üzerine çok geniş çaplı çalışmalar vardır.

Kafein adrenalini (epinephrine) arttırarak kalbinize kan akışını attırmasını söyler, bu vücuda daha fazla oksijen vererek daha fazla çalışabilmemizi sağlar (kaynak).

Kafein, tıpkı yeşil çay gibi depolanmış yağ hücrelerinin yakılmasına ve ek bir yakıt kaynağı olarak kullanılmasına yardımcı olabilir.

Yeşil çayın, fiziksel performansın pek çok alanına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır, ancak klinik sonuçlar tutarsızdır ve daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır (kaynak).

yeşil çay fiziksel performans ve yağ yakımı

Yeşil çayda bulunan kateşinler yağ yakmayı arttırır.

#4 Yeşil Çay Kanser Riskini Azaltır

Kanser, dünyadaki ikinci ölüm nedenidir. 6 ölümden yaklaşık 1’i bu hastalığın bir sonucudur (kaynak).

Oksidatif stres, serbest radikaller ile antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanır (kaynak).

Serbest radikallerin neden olduğu uzun süreli oksidatif stres hücrelere, zarar verebilir ve kanserin oluşumuna sebep olabilir.

Antioksidanlar, bu zararları etkisiz hale getirmek ve hücreleri sağlıklı tutmak için çalışırlar.

Yeşil çay antioksidanlarla doludur ve gittikçe artan bir araştırma grubu yeşil çayın, özellikle de kateşin’in (EGCG)  kanser önlemede rol oynadığını göstermektedir (kaynak).

Kolon Kanseri

Araştırmalar, düzenli yeşil çay tüketiminin kolorektal kanser riskini azalttığını gösteriyor. Aslında tüketilen her yeşil çayda 2 gramlık artış, riskte % 12’lik bir azalma ile ilişkilendiriliyor (kaynak).

Göğüs Kanseri

1., 2. ve 3. evredeki göğüs kanserli 472 hasta değerlendirildi ve  yeşil çay tüketiminin arttırılmasının, lenf nodu sayısının azalmasını sağladığı belirtildi.

Devamında yapılan bir takip çalışmasında, yeşil çay tüketiminin, 1. ve 2. evre göğüs kanserinin nüksetmesini %16.7 ile %24.3 oranında azalttığı görüldü (kaynak).

Prostat Kanseri

60 gönüllünün katıldığı bir çalışmada, bir yıl sonra yeşil çay grubunda sadece bir tümör tanısı konuldu (%3 isabet oranı).  Plasebo grubunda 9 gönüllüye prostat kanseri tanısı konuldu (%30 isabet oranı) (kaynak).

Çeşitli çalışmalar, yeşil çay içerseniz kanserle savaşma şansınızı artıracağınızı göstermiştir (kaynak).

#5 Yeşil Çay Beynin Sağlıklı Yaşlanmasına Yardımcı Olur

Yaşlandıkça kaçınılmaz olarak yaşla ilişkili hastalıklar oluşmaya başlar. Bununla birlikte yeşil çay, beynin korunmasına yardımcı olabilir.

Alzheimer, beyin hücrelerinin ölmesine, bellek ve davranış gibi bilişsel işlevler üzerinde olumsuz etkilere neden olan bir hastalıktır. Sonunda demansa (bunama) yol açabilir.

Parkinson sinir sisteminin hareketliliğini ciddi şekilde kısıtlayan ilerleyici bir hastalıktır (kaynak).

Bugüne kadar, bu hastalıkların bilinen bir tedavisi yoktur sadece semptomları hafifletmeye yarayan uygulamalar mevcuttur.

Çeşitli çalışmalara göre, yeşil çaydaki kateşinlerin nörodejeneratif hastalıklar ile mücadelede umut verici bir strateji olabileceğine dair artan kanıtlar bulunmaktadır (kaynak).

#6 Yeşil Çay Bakterilerle Savaşır

Yeşil çaydaki dört kateşinden üçünün antimiktobiyal özelliklere sahip olduğu ve böylelikle vücudun, bakterileri kontrol altına alması sağlanarak, grip gibi virüsler ile mücadele etmesine yardımcı olduğunu gösteren kanıtlar vardır (kaynak).

Yeşil çay, inci beyazı dişlerin daha da parlak olmasını sağlayabilir.

Yeşil çay antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için dişlerinizdeki plak ve kovukların etkilerini azaltabilir ve böylece ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir araştırmada, 30 gönüllü üzerinde diş plağı etkilerini belirlemek için ağız yıkaması olarak yeşil çay kullanıldı.

Sonuçlar plakta belirgin bir düşüş olduğuna işaret etti, bununla birlikte bakteriyel enfeksiyon riskinin de azaldığı görüldü (kaynak).

Kötü nefesten şikayetçiyseniz, yeşil çayınız ile gargara yapmaya başlamak isteyebilirsiniz. Kateşinler, dezenfektan etkisi sayesinde, ağız kokusunu ortadan kaldırabilir (kaynak).

Genel olarak yeşil çay, ağız sağlığının korunmasına ve diş kaybının önlenmesine yardımcı olur (kaynak).

yeşil çay bakteriler ile savaşır

Antimiktobiyal özellikleri, vücudun bakterileri kontrol altına alması sağlanarak, grip gibi virüsler ile mücadele etmesine yardımcı olur.

#7 Yeşil Çay Diyabet Riskini Azaltır

Tip II diyabet, şekerin kan dolaşımının da yükselmesine neden olan metabolik bir hastalıktır (kaynak).

Tip II şeker hastalığı olan insanlar, şekeri etkili bir şekilde işleyebilmek için vücutta üretilen insülini kullanamaz.

Bu terim insülin direnci olarak bilinir.

Araştırmalar doğal olarak polifenoller bakımından zengin diyetlerin insülin salınımını artırarak kan şekeri tepkisini azalttığını, dolayısıyla glikoz metabolizmasını geliştirdiğini gösteriyor (kaynak).

Tip II diyabet sıklıkla obezite ile ilişkilidir, araştırmalar 10 yıldan fazla süredir çay içenlerin vücut yağlarının, içmeyenlere göre %19,6 daha az olduğunu göstermiştir (kaynak).

Klinik araştırmalara göre, kateşin bakımından zengin bir içecek tüketirseniz, kan şekerini kontrol edebilir, ayrıca obezite ile mücadele edersiniz (kaynak).

#8 Yeşil Çay Kalbinizi Sağlıklı Tutar

Her yıl kardiyovasküler hastalık nedeniyle diğer nedenlere nazaran daha fazla insan ölüyor (kaynak).

Kalp krizi ve felç, bir tıkanıklığın kalbe veya beyine giden kan akışını durdurmasıyla meydana gelir.

Yeşil çay, buna sebep olan faktörlerin bir kısmını azaltabilir.

Yeşil çay kateşinleri, arterlerin sertleşmesinin önlenmesi ve yüksek tansiyonun azaltılması gibi çok sayıda kardiyovasküler yararlar göstermiştir (kaynak).

Yüksek kan kolesterolü, kalp rahatsızlığı için önemli bir risk faktörüdür (kaynak).

Yapılan 13 araştırma, yeşil çay tüketmenin “kötü” LDL kolesterolünü azalttığını göstermiştir (kaynak).

Klinik öneriler, kardiyovasküler korunma için günde 7 fincan yeşil çay tüketilmesini önermektedir (kaynak).

yeşil çay kalbi sağlıklı tutar

Yeşil çay kateşinleri, arterlerin sertleşmesinin önlenmesi ve yüksek tansiyonun azaltılması gibi kardiyovasküler sağlık yararları göstermiştir.

#9 Yeşil Çay Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yeşil çay, vücudun termojenik sürecini hızlandıran ve birkaç kilo vermek için ideal bir metabolizma hızlandırıcıdır.

Yeşil çaydaki bileşikler, vücuttaki yağ depolarını yakarak enerji olarak kullanılmasını sağlarlar, bu nedenle yağ yakımını hızlandırırlar (kaynak).

Hatta yeşil çayın inatçı karın yağlarını yerinden oynatabildiğine dair bilgiler de vardır (kaynak).

Bir araştırmada orta kilolu 182 gönüllü, 90 gün boyunca yeşil çay tüketti. Vücut kompozisyonu gelişerek bel çevresi 1.9 cm inceldi ve vücut ağırlığında 1.2 kg azalma sağlandı (kaynak).

Bununla birlikte, diğer klinik raporlar çelişkili sonuçlar veriyor, bu da yeşil çayın kilo yönetiminde sadece ufak bir gelişme sağladığını gösteriyor (kaynak).

#10 Yeşil Çay Ömrü Uzatır

Yaşlanmak hayatın bir gerçeğidir. Hiç kimse sonsuza dek yaşayamaz. Ancak yeşil çay bu gezegende biraz daha kalmanıza yardımcı olabilir.

Yeşil çay sağlığa çok fazla fayda sağlar ve çok sayıda hastalığa yakalanma riskinizi azaltır, bu nedenle ömrünüzü biraz daha uzatabilirsiniz (kaynak).

Bilim adamları laboratuvar nematodlarına (yuvarlak solucan) yeşil çay kateşini (EGCG) uyguladılar ve sonuçlar yaşam süresinde %16’ya varan bir artış olduğunu gösterdi (kaynak).

Japon yetişkinleri arasında yapılan bir araştırmada, yeşil çay tüketimi ile tüm ölüm nedenlerinin arasındaki ilişkiye bakıldı.

Yeşil çayın inme, kalp ve solunum hastalığından (Japonya’da ölümlerin önde gelen üç nedeni) ölüm riskini azalttığı görüldü (kaynak).

Yeşil çay aslında yaşlanmanın belirtilerini yavaşlatabilir.

Telomer, yaşımızı kontrol eden insan hücresinin bir parçasıdır. Yeşil çay kateşinlerinin bunları hasardan koruduğunu, dolayısıyla vücudun yaşlanmasını geciktirdiği söylenmektedir (kaynak).

yeşil çay ömrü uzatabilir

Telomer, yaşımızı kontrol eden insan hücresinin bir parçasıdır. Yeşil çay kateşinleri, telomer’leri hasarlardan korur.

Mesaj

Sanırım yeşil çay, sağlığınıza çeşitli şekillerde önemli faydalar sağlayabilir diyebiliriz.

Sıradan kahve ve çay için mükemmel bir alternatiftir, bu yüzden bir daha ki sefere değişiklik yapın ve yeşil çayın tadını çıkarmayı deneyin.

L-Theanine (Teanin) ile ilgili hazırladığımız infographic aşağıdadır.

L-Theanine faydaları