Ukrayna cephesi hareketlendi: Kırım’da Rus gemisini vurdular

Ukrayna ordusu, insansız hava araçları taşıdığını öne sürdüğü bir Rus çıkarma gemisini Kırım yarımadası açıklarında imha ettiğini açıkladı. Ordu, Karadeniz kıyısındaki Feodosya deniz üssünde bulunan ve İran yapımı Şehid dronları taşıdığı belirtilen “Novoçerkassk” isimli geminin seyir füzeleriyle tamamen imha edildiğini bildirdi. Limandaki geminin şiddetli bir patlamanın ardından alevlere teslim olduğu anlara ait görüntüler de yayınlandı. Saldırıyı doğrulayan Rusya Savunma Bakanlığı ise geminin yalnızca “hasar aldığını” öne sürdü.

CAN VE MAL KAYBI

Rusya’nın Kırım’a atadığı yönetici Sergei Aksyonov ise saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiğini ve altı binanın hasar gördüğünü duyurdu. Patlamanın ardından çıkan yangın kontrol altına alınırken, limanın işlemeye devam ettiği belirtildi. Ukrayna güçleri birkaç aydır çoğunlukla deniz dronlarıyla Kırım çevresine saldırılar düzenliyor. Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın Karadeniz’de tahıl ihracatını sürdürebilmek için Kırım’a saldırılara devam edeceklerini açıklamıştı.

‘KİLİT KASABAYI ALDIK’

Öte yandan Rusya, uzun süredir çıkmaza girmiş olan Ukrayna’nın doğu cephesinde, kilit önemdeki bir kasabayı ele geçirmeyi başardığını öne sürdü. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, devlet televizyonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e savaştaki gelişmeler hakkında bilgi verirken, “birliklerinin Donetsk bölgesindeki Marinka kasabasını ele geçirdiğini” söyledi. Ancak Kiev gelişmeyi yalanladı. “Donetsk’e açılan kapı” olarak görülen Marinka kasabası, savaşta en şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerden biri. Kasaba, Rusya destekli ayrılıkçıların Donetsk ve Luhansk bölgelerinde geniş alanları ele geçirdiği 2014 yılından bu yana Ukrayna tarafından savunma bariyeri olarak kullanılıyor.

MUHALİF RUS’U KUZEY KUTBU’NA GÖNDERMİŞLER

İki haftadır haber alınamayan hapisteki Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin (47), Kuzey Kutbu’ndaki bir hapishaneye gönderildiği ortaya çıktı. Rusya Devlet Başkanı Putin’in en güçlü muhalifi olarak görülen Navalni’nin sözcüsü, muhalif liderin “Kutup Kurdu” olarak bilinen Arktik bölgesindeki IK-3 ceza kolonisinde bulunduğunu ve iyi durumda olduğunu açıkladı. Destekçileri, Navalni’nin kaldığı başkent Moskova yakınlarındaki cezaevinden başka bir yere nakledildiğini, ancak kaydının bulunamadığını duyurmuştu. Putin’in 2024 seçimlerinde tekrar aday olduğunu açıklamasının hemen ardından Navalni’nin ortadan kaybolması dikkat çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx