Tenis Topu Masajıyla Siyatik Ağrısından Nasıl Kurtulunur?

siyatik ağrısından nasıl kurtulunur

Siyatiğin ne olduğunu bilmiyorsanız, adını duymak kulağa korkunç gelebilir. Hamileliğim boyunca çektiğim için kendi deneyimlerime dayanarak biliyorum. Şu anda bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen siz de yaşıyorsunuzdur veya siyatiğiniz olduğundan şüpheleniyorsunuzdur.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki; yalnız değilsiniz. Acınız kontrol edilebilir ve siyatik göründüğü kadar korkunç olmak zorunda değildir. Uğraşması acı vericidir ancak nadiren kalıcı olduğu görülür ve çoğunlukla hızla yayılmadan tedavi edilebilir. Sadece çok ciddi vakalar derinlemesine bir tedavi seçeneğini gerektirir.

En iyi haber; büyük ihtimalle evinizde acınızı azaltacak ve vücudunuzu iyileştirecek araç gereçler mevcuttur. Tenis topu masajıyla siyatik ağrısından kurtulmanın bir seçenek olduğunu öğrendiğimde ben de çok heyecanlandım!

En başta siyatiğin tam olarak ne olduğunu, nereden çıktığını ve doğal yöntemlerle nasıl iyileştirilebileceğini açıklayarak korkunuzu azaltmak istiyorum.

Siyatik Nedir?

Spine-Health.com‘a göre, siyatik belirtileri; siyatik sinirleri boyunca bel kısmından arka bacağa doğru inen bacak ağrısı, karıncalanma, uyuşma veya halsizliktir. Sitede ayrıca, siyatiğin tıbbi bir rahatsızlık olmadığı ancak medikal hastalıkların altında yatan bir belirti olduğu da açıklanmaktadır. Belli sağlık sorunları ağrıyı uyandırabilir ve acının omurganızdan aşağı doğru ve bacaklarınıza yayılmasına neden olarak omurganızdaki siyatik sinirlerini sıkıştırabilir.

Siyatik her yaşta insanda görülebilir fakat çocuklar arasında pek yaygın değildir. Sciatica Authority‘ye göre; siyatik, doğuştan olan veya erken yaşta görülen gelişim bozuklukları, yaralanma veya bazı hastalıkların sürecine bağlı olarak genç nüfusta da görülebilir. Bunun yanı sıra gelişme dönemindeki ağrılar siyatik ağrısıyla karıştırılabilmektedir.

siyatik nedenleri

Siyatik Siniri Nerede Bulunur?

Siyatik siniri vücudunuzdaki en geniş ve uzun sinirdir. Belinizden arka bacaklarınız boyunca ayak parmaklarınıza kadar uzanmaktadır. Bu sinirdeki lifler omurgadan başlar ve gittikçe bir araya gelerek sinirin en kalın kısmını oluşturur. Bu videoya göre, sinirin ana kısmı bir adamın baş parmağı kadar geniştir.

Siyatik siniri pelvisin altından ve dizlerinizde ayrılıp ayak parmaklarınıza doğru bacağınızın arkası boyunca devam eder.

siyatik siniri nerede bulunur

Siyatik siniri vücudunuzdaki en geniş ve uzun sinirdir. Belinizden arka bacaklarınız boyunca ayak parmaklarınıza kadar uzanır.

Siyatik siniri ile beliniz, omurganız ve bacaklarınız arasındaki yakın ilişki, bu bölgelerdeki problemlerin neden siyatik ağrısıyla sonuçlandığını açıklar.

Vücudumuzun uzunluğu boyunca bu kadar kalın ve uzun bir sinirimiz olduğunu bilmek şaşırtıcıdır. Birbirine bağlı olma durumu hem çok ilginçtir hem de bu sinire dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu fark etmenizi sağlar.

Siyatik Neden Oluşur?

Daha önce de bahsettiğim gibi, siyatik genelde tıbbi bir sorunun altında yatan sebepten oluşur. Bunun anlamı şudur; siyatik durup dururken ortaya çıkmaz ancak sahip olduğunuzu bildiğiniz bir rahatsızlık yüzünden gelişir. Siyatik sinirinde travma yaratan bazı sorunlar şunlardır:

 • Lumbar kanal darlığı
 • Omur kayması
 • Piriformis sendromu
 • Hamilelik
 • Egzersiz eksikliği
 • Obezite
 • Yaşlılık
 • Diyabet

Lumbar Kanal Darlığı

WebMD’ye göre, lumbar kanal darlığı omurganın bel kısmındaki omuriliğin daralmasıdır. Kemiklerin, dokuların veya her ikisinin birden omuriliğin ağzında, özellikle siyatik sinirini rahatsız edecek şekilde büyümesi sonucunda oluşur.

Omur Kayması

Siyatiğe sebep olan bir diğer problem omur kaymasıdır. Omur kayması siyatik sinirini rahatsız edebilir ve omurganın bel bölgesini etkileyebilir.

Wikipedia‘ya göre, omur kayması çoğunlukla bir çatlak yüzünden oluşur fakat yaşlılıkla birlikte de görülebilir.

Hamilelik

Siyatik, hamileliğim boyunca yaşadığım talihsiz bir durumdu. Popom ve bacaklarımdaki zonklayan ağrı dayanılmaz derecedeydi ve bulduğum tek rahatlama yöntemi evde yaptığım tenis topu masajıydı.

Hamilelik boyunca omurga ve bel bölgesindeki baskı; sırt ağrılarına, sıkışmış sinirlere ve diğer kas spazmlarına yol açar.

Birçok hamile kadın, bu dönemlerinde siyatik ağrısı yaşamaktadır. Her zaman dediğimiz gibi, kendi uygulayacağınız tedavilerden önce mutlaka doktorunuzla konuşun, özellikle de bu hassas döneminizde. Ne şanslıyım ki, hamileliğim ve doğum biter bitmez ağrılarım sona erdi!

siyatik nedenleri hamilelik

Siyatik siniri vücudunuzdaki en geniş ve uzun sinirdir. Belinizden arka bacaklarınız boyunca ayak parmaklarınıza kadar uzanır.

Piriformis Sendromu

Piriformis sendromu siyatik ağrısının diğer bir sebebidir. Piriformis sendromu, poponuzda yer alan piriformis kasının o bölgede acıya neden olan kasılmasının başlamasıdır. Piriformis sendromu siyatik sinirini kötüleştirerek acıya, uyuşukluğa veya bacaklarda ve sırtta karıncalanmaya yol açabilir.

WebMD’ye göre, piriformis sendromunun sebebi, piriformis kasında tekrarlanan travma olabilir. Bu travma, uzun mesafe koşmak veya uzun süreli oturma gibi tekrarlayan hareketler yüzünden oluşabilir.

Piriformis sendromu, poponuzda yer alan piriformis kasının o bölgede acıya neden olan kasılmasının başlamasıdır.

Egzersiz Eksikliği & Obezite

Mayo Clinic‘e göre aşırı kilo, siyatik ağrılarına yol açan bel ve omurgaya ekstra baskı yapmaktadır.

Yaşlılık ve Diyabet

Yaşlılık siyatik ağrılarının diğer bir sebebi olabilir. Kemiklerin yaşlanması, siyatik ağrısının en önemli nedenleri olan bel fıtığı ve kemik çıkıntılarını da beraberinde getirir. Ayrıca diyabet de sinir zedelenmesi ihtimalini artırır.

Piriformis sendromu, poponuzda yer alan piriformis kasının o bölgede acıya neden olan kasılmasının başlamasıdır.

Artık siyatiğin ne olduğunu ve nereden çıktığını bildiğimize göre, nasıl tedavi edileceğini öğrenebiliriz.

Siyatik Tedavileri

Daha önce de değindiğim gibi, siyatik için birçok invazif olmayan tedavi mevcuttur ve nadiren invazif ameliyat gerekir.

Bazı invazif olmayan tedaviler şunlardır:

 • Hafif yoga
 • Kayropraktik
 • Isı/Buz terapisi
 • Akupunktur
 • Masaj terapisi

Bütün bu tedavi yöntemleri baş ettiğiniz acının süresinde pozitif etkiye sahiptir.

Ağrı kesici talep edebilmenizin yanında size tavsiyem, sorunun kaynağına gidin ve kendinizi doğal ve güvenli bir şekilde iyileştirmenin bir yolunu bulun.

siyatik tedavileri

Sorunun kaynağına gidin ve kendinizi doğal ve güvenli bir şekilde iyileştirmenin bir yolunu bulun.

Aklınızda bulunması gereken çok önemli bir şey de, temelde yatan sorunları ve semptomları ne kadar çabuk saptarsanız, o kadar sağlıklı olursunuz. Semptomlar tedavi edilmedikleri sürece hızlıca kötüye giderler. Bu yüzden sakatlanma riskinizi de artırmış olursunuz. Bir terapi veya tedaviye ne kadar çabuk başvurursanız, sizin için o kadar iyi olur.

Bahsetmek istediğim invasif olmayan ana tedavi yöntemi ise, tenis topu masajıdır. Evinizde acı giderici araç gereçler bulunduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz? Tenis toplarının ortaya çıkmasının tam zamanı! Evinizde yoksa, ucuza birkaç tane edinebilirsiniz.

Tenis Topu Terapisi

Tenis topu terapisi; masajın, akupresör ve refleksolojinin faydalarını bir araya getirir. Tenis topu yöntemini kullanmak kas gerginliğini azaltmaya ve ağrılı kasları rahatlatmaya yardımcı olur. Konu siyatik ağrısı olduğunda tenis topu, siyatik sinirinizin yakınındaki piriformis kasınıza odaklanır.

Healthy and Natural World makalesi; masajınız boyunca tenis topunun piriformis kasındaki tetik noktalarını baskı yaparak tedavi ettiğini, kas gerginliği ve sertliğini azalttığını, hareket kabiliyetini ve bölgedeki kan akışını geliştirdiğini açıklamaktadır.

siyatik tedavisi tenis topu

Tenis topu yöntemini kullanmak kas gerginliğini azaltmaya ve ağrılı kasları rahatlatmaya yardımcı olur.

Küçük tenis topundaki vücudunuzun ağırlığı, kaslarınızın belli bölümlerini direk saptamaya yardımcı olur. Bu acı veren noktalara baskı yapmak, kasları rahatlatıp gevşetir. Bu birazcık acı verici ama aynı zamanda memnun edici bir süreçtir. Omuz masajı yaptırdığınızda ve büzüldüğünüzde hoşunuza gider çünkü güzel bir acı verir.

Tenis topu terapisinin en iyi tarafı, acıdan kurtulmanın dışında, çok ucuzdur, kolaydır ve evinizin konforunda yapılabilir.

Devam etmeden önce şunu hatırlatmak isterim; kendi teşhisinizi yapmadan, herhangi bir egzersize başlamadan veya herhangi bir tedavi yöntemini denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Hekiminiz veya fizyoterapistiniz onayladığı takdirde, tenis topu masajı siyatik ağrınızın iyileşmesine yardım etmede çok faydalı olacaktır.

Siyatik Ağrısından Kurtulmak İçin Tenis Topu Masajı Nasıl Yapılır?

Bir (veya iki) tenis topu edinin ve rahatlamaya hazır olun. Aşağıda siyatik ağrısı için yapacağınız masajda tenis topunu nasıl kullanacağınızla ilgili bazı basit adımlar yer almaktadır:

 • Yere uzanın ve acı hissettiğiniz popo kasınızın altına tenis topunu yerleştirin.
 • Topu koyduğunuz taraftaki bacağınızı havaya kaldırın. Böylece öbür bacağınız, kollarınız ve sırtınız yerden destek alsın.
 • Popo kaslarınızı tenis topu üzerinde yavaşça ve durmadan kaydırın.
 • Sıkıntı hissederseniz birkaç saniye duraklayın, acının geçmesini bekleyin ve yuvarlamaya devam edin.

Unutmayın, eğer sıkıntı hissederseniz, çektiğiniz acı çok güçlü olmamalıdır. Eğer çok güçlü ve dayanılmazsa, topu düzeltin veya tek topun yarattığı baskıdan kurtulmak için daha fazla top kullanın.

Bulduğunuz her tetik noktaya, öbür noktaya geçmeden önce, 10 ila 15 saniye baskı uygulamanız gerekecek. Diğer bir seçenek de, acılı bölgenin üzerinde, topu nazikçe bir ileri bir geri yuvarlamaktır.

Eğer bu hareketin canlı tanıtımını görmek isterseniz, tenis topu masajıyla alakalı bir sürü YouTube videosu bulabilirsiniz. Bu konuda tavsiye vermeye istekli birçok kişisel eğitmen bulunmaktadır.

Siyatik Ağrısından Kurtulmak İçin Tenis Topu Masajı Yapmanın Faydaları

Tenis topu masajının tek faydası, siyatik ağrısından kurtulmak değildir. Tenis topları ayrıca; aşağı, orta ve üst sırt ağrılarından kurtulmayı sağlayan araçlar olarak kullanılabilir.

Bu kadarla da bitmiyor. Bunun yanı sıra tenis topunu ayaklarınıza, kalça, basen ve dizlerinize masaj yapmak için de kullanabilirsiniz.

Tenis topu masajının bir diğer önemli faydası da tamamen taşınabilir olmasıdır. Bunları yanınızda her yere götürebilirsiniz! Evrak çantanız, sırt çantanız veya portföyünüzde taşıyarak tüm gün süren ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Bu terapinin tamamen bedava olması en büyük faydadır, özellikle sağlık hizmeti ücretlerinin fahiş olduğu bu dönemde. Doktora veya fizyoterapiste gitmek için benzin parası harcamanıza bile gerek kalmaz. Sadece evinizin konforunda yere uzanın ve çalışmaya başlayın.

Ekstra Tedavi Yöntemleri

Siyatik için diğer invasif olmayan tedaviler; akupunktur, kayropraktik, ağrı kesiciler, ısı/buz terapisi, fizik terapi, hafif yoga ve daha fazlasıdır.

siyatik ekstra tedaviler

Tenis topu yöntemini kullanmak kas gerginliğini azaltmaya ve ağrılı kasları rahatlatmaya yardımcı olur.

İyi haber; bu tedavilerin çoğu tamamen doğaldır ve invasif değildir. Acınız çok şiddetli olup, ciddi bir çalışma gerektirecek gibi gözükürken, benim de bayıldığım bütün bu doğal yöntemlerle normal bir şekilde rahatlayabilirsiniz.

Tekrar söylemem gerekirse, sadece çok ciddi durumlarda invasif bir ameliyatla tedavi olmayı düşünmelisiniz. Çoğu durumda, invasif olmayan tedavilerle, siyatik ağrısından birkaç gün veya haftada kurtulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, tenis topu masajı siyatik ağrısından kurtulmak için şahane bir yoldur. Bu terapi seçeneğinin ucuz olmasının yanı sıra, çok pratik ve özeldir. Bir masaj terapistine ödeme yapmak veya rahatlamak için evinizin konforundan uzaklaşmak zorunda kalmazsınız.

Tenis topu masajını uygularken dikkatli olmalısınız. Yavaş ve dikkatlice hareket edin, acı veren noktaları tespit edin ve nazikçe üzerinde çalışın.

Daha önce siyatik ağrılarınızdan kurtulmak için tenis topu masajını denediniz mi? Denediyseniz işe yarayıp yaramadığını lütfen paylaşın. Deneyimlerinizi duymak bizi çok memnun eder.

Kaynaklar: 123456789