Tarçının faydaları nelerdir? Sağlığımıza 12 adet faydası

tarçının faydaları

Kışın ortasında aromatik salep’in leziz tadını hatırlatarak, tarçının çok sevilen ve içinizi ısıtan bir baharat olduğunu söyleyebiliriz.

Tarçın binlerce yıldır, sadece çok hoş kokulu bir baharat olarak değil, aynı zamanda tıbbi kullanımları için de birçok farklı medeniyet tarafından itibar görmüştür.

Tarçın üzerinde daha detaylı bir araştırma yapıp neden yıllarca el üstünde tutulduğunu inceleyeceğiz. Tarçının faydaları nelerdir öğrenelim.

Tarçın Nedir?

Tarçın bir baharat olarak sınıflandırılır. Cinnamomum ağaç türünden meydana gelir. İşleme sırasında ağacın dış katmanları, ağacın kabuğunun iç katmanlarını ortaya çıkarmak için atılır. İç katmanlar hasat edilir ve sert, odunsu kısım atılır.

İç kabuğun geri kalanı kurutulur ve tarçın çubuklarını satın alırken gördüğümüz o belirgin buklelere dönüşür. Kullanışlı olması için çubuklar tarçın tozuna bulanır.

Cinnomomum ağacının çeşitli alt türleri vardır.

Tarçın yaygın olarak bulunan iki farklı türden gelir: Seylan tarçın (“gerçek” tarçın olarak bilinir) ve Cassia tarçını. Türkiye’de piyasada gördüğünüz tarçının tümü Cassia’dır.

Tarçının aktif içeriği, yararlı sağlık etkilerinden sorumlu olan sinnamaldehit denilen bir maddedir.

Sinnamaldehit, doğal olarak oluşan organik bir kimyasal bileşiktir. Bitkilere renk, aroma ve lezzet veren maddelerden biri olan flavonoid türüdür.

Tarçın kabuğundan elde edilen esansiyel yağ, yaklaşık %50 oranında sinnamaldehit’ten oluşur (kaynak).

tarçın nedir

Tarçın yaygın olarak bulunan iki farklı türden gelir. Seylan tarçın (“gerçek” tarçın olarak bilinir) ve Cassia tarçını.

Tarçının Sağlığa 12 Faydası

Tarçının birçok faydası yıllar boyunca belirtilmiştir, ancak bu bilgilerin çoğunun anekdot olduğu düşünülmüştür.

Tarçının sağlığa faydaları ile ilgili iddialarının ardındaki kanıtları araştırıyoruz.

#1 Tarçın Bir Antioksidandır

Antioksidanlar, serbest radikal kimyasalları absorbe ederek, vücudu hücre hasarına karşı koruyan kimyasallardır.

Bazı önde gelen uzmanlar, antioksidanların kan damarlarındaki hasarları önlediğine veya sınırlandırdığına inanıyor ve çeşitli tıbbi durumların riskini azaltabileceğini, hatta önleyebileceğini düşünüyorlar. Bunlara damar sertliği, bazı kanserler, kas dejenerasyonu, bazı artrit tipleri ve Alzheimer hastalığı dahildir.

Tarçının büyük miktarda güçlü antioksidan madde (örneğin polifenoller) içerdiği kanıtlanmıştır.

Araştırmalar, antioksidanların kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmada önemli olduğunu ortaya koyuyor (kaynak).

#2 Tarçın Güçlü Bir Anti-Enflamasyondur

Enflamasyon (yangı veya iltihaplanma), vücudun enfeksiyona veya yaralanmaya tepki verme biçimidir. Enflamasyon bir yaralanmanın hemen ardından faydalı olsa da, uzun süreli enflamasyon iyileşmeyi geciktirebilir ve komplikasyonlara neden olabilir.

Enflamasyon aynı zamanda astım, kronik ülserler, kolit, Crohn hastalığı (kalın bağırsak iltihabı), kireçlenme ve romatizmal artirit de dahil olmak üzere pek çok iltihaplı hastalığın önemli bir semptomudur.

Bazı araştırmalar tarçının anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ileri sürmektedir. Bu, bir antioksidan olarak hareket etmesi nedeniyle desteklenir çünkü bu iki mekanizma vücutta birlikte çalışır (kaynak).

#3 Tarçın Diyabetle Savaşmaya Yardımcı Olur

İnsülin, vücuttaki glikoz düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan maddedir.

Tarçının, vücudu insülin etkilerine karşı daha hassas hale getirdiği kanıtlanmıştır. Tarçın bu şekilde insülinin vücuttaki etkilerini en iyi duruma getirerek, kan şekeri düzeylerini daha etkili kontrol etmesini sağlar (kaynak).

Tarçının aynı zamanda kan şekeri seviyeleri üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bu etki, tip II diyabet hastalarında da gözlemlenmiştir.

Tarçının, tarçın tüketmeyen bir kontrol grubuna kıyasla kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü görülmüştür.

Diğer araştırma bulguları da benzer sonuçlara varmaktadır. Çalışmada, daha yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişilerin – örneğin, kan glikoz düzeyleri düşük kontrollü olan diyabetli hastalarda, diyetlerine tarçın dahil edilmesinin yarar sağlayabileceği sonucuna varılmıştır (kaynak).

#4 Tarçın Kansere Karşı Korur

Birçok bilimsel araştırma tarçının kanserli hücrelerin tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

Bir araştırmaya göre, tarçın bileşenleri 29 farklı insan kanseri hücresinin büyümesini şiddetle engellemiştir.

Bu araştırma vücuttan alınan hücreler üzerinde yürütülmüştür. Fakat vücutta kalan hücrelere olan etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir (kaynak).

tarçın nedir

Bilimsel bir araştırmaya göre, Tarçın bileşenleri 29 farklı insan kanseri hücresinin büyümesini şiddetle engellemiştir.

#5 Tarçın Sinir Sistemini Korur

Sinir sistemimiz bizi işlevsel kılan şeydir. O olmadan, vücutta başka hiçbir şey yapılamaz.

Son araştırmalarda, tarçının beyindeki bireysel nöronları (sinir hücrelerini) koruyarak sinir sisteminin korunmasına, ve sinir sistemi içindeki mesajların normalleştirilmesinde önemli bir role sahip olduğu gösterildi.

Araştırma, tarçının Parkinson hastalığı koşullarını potansiyel olarak iyileştirebileceği sonucuna vardı (kaynak).

Tarçının nöroprotektif özelliklerinin, beyinde Alzheimer hastalığı ve hafıza, düşünce ve davranışla ilgili sorunlara neden olan demans (bunama) tipiyle ilişkili durumların oluşmasını azalttığı da belirtildi.

Alzheimer’in en önemli özelliklerinden biri beyindeki belirli bir proteinin (tau proteini) bir araya getirilmesidir. Araştırmalar, tarçın içerisindeki bazı bileşenlerin tau’nun doğal biyolojik işlevini bozmadan bir araya toplanmasını ve tau’nun oksidasyona karşı korunmasını sağladığını belirtti.

Bu, Alzheimer hastalığının semptomlarının çoğuna neden olduğu düşünülen nöronların karışık olarak toplanmasını engeller (kaynak).

#6 Tarçın Kalbi Korur

Sağlıklı bir kalbin önemi çok iyi bilinmektedir. Kalp sağlığındaki en büyük tehlikelerden biri, vücutta düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolün yüksek miktarda olmasıdır.

Bilimsel araştırmalar, günde 120 mg düzenli dozda alınan tarçının, kolesterol ve LDL’de belirgin bir düşüş sağladığı kanıtlanmıştır.

Bazı uzmanlar, tarçının kalp sağlığına yardımcı olabileceği ve kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceği önerisinde bulunuyorlar (kaynak).

#7 Tarçın HIV’e Karşı Etkilidir

HIV, hayatı tehdit eden bir hastalığa neden olabilecek ciddi bir durumdur.

69 farklı şifalı bitkinin HIV-1 ve HIV-2 virüslerine karşı etkinliğini araştırmak için yapılan araştırmalarda, tarçının en etkili yöntemlerden biri olarak bulundu. HIV virüsünün hücrelere girmesini ve enfekte olmasını önlediği kanıtlanmıştır (kaynak).

#8 Tarçın Mantar Önleyicidir

Tarçının mantar ve küf kaynaklı çeşitli enfeksiyonlarla savaştığı kanıtlanmıştır. Buna solunum yolu enfeksiyonları da dahildir (kaynak).

Tarçının, rahatsız edici pamukçuk belirtilerinden sorumlu maya türü olan Candida Albicans gibi çeşitli mayalara karşı etkili olduğu da belirtilmiştir (kaynak).

#9 Tarçın Güçlü bir Anti-Bakteriyeldir

Artık vücudumuzda ve günlük yaşamımızda birçok farklı bakteri bulunduğunu biliyoruz.

Bazı bakteri türlerinin yararlı olabileceğini, bazılarının da zararlı olduğunu ve sağlık sorunlarına neden olabileceğini biliyoruz.

Doğru ortam ve koşullar oluştuğunda, bakteriler vücudumuzda hızla çoğalabilirler.

Pek çok türde bakteri, dokulara zarar verebilecek ve sizi hasta edecek toksin denilen kimyasallar üretir. Tarçın, salmonella ve Listeria da dahil olmak üzere ciddi hastalıklara ve sağlık komplikasyonlarına neden olabilecek pek çok bakteri gelişimini önlediği kanıtlanmıştır.

İlginç bir şekilde tarçının, E.coli ve Staphylococcus aureus gibi geleneksel tıbbi tedavilere daha dirençli olan bakteri türlerine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tarçın geniş spektrumlu antibiyotik özellikleri nedeniyle kullanılabileceği öne sürülmüştür (kaynak).

#10 Tarçın Kötü Nefese Karşı Etkidir

Kötü nefes veya ağız kokusu, birçok insanı etkileyen bir durumdur. Sosyal açıdan istenmeyen bir rahatsızlıktır. Sağlık açısından ağız kokusunun altta yatan nedeni çürüme veya enfeksiyon gibi bir diş problemi olarak görülmektedir.

Tarçın, tükürükteki bakterilerin miktarını ve oral bakteriler tarafından üretilen sülfür bileşiklerini azaltarak, ağız kokusu semptomlarını iyileştirdiği kanıtlanmıştır (kaynak).

#11 Tarçın Böcek Sokmalarına Karşı Koruma Sağlar

Sıcak bir yerde tatilini geçiren birçok kişi, böcek sokmasının yaşattığı durumu bilir.

Araştırmalar tarçının sivrisinek ve diğer böcekler için etkili doğal bir böcek öldürücü olduğuna işaret ediyor (kaynak).

#12 Tarçın Pıhtılaştırıcıdır

Kendinizi kestiğimizde ve yaranın kanaması başladığında vücut, enfeksiyon riskini en aza indirgemek ve kan kaybını durdurmak için derhal kan pıhtılaştırıcı ajanlarını yollar.

Hemofili hastalığı olan kişilerin önemli kan pıhtılaşma özelliklerine sahip olmadığı, açık veya iç yaralar nedeniyle aşırı kanama riski taşıdıkları bilinmektedir. Bu, potansiyel olarak hayatı tehdit edici bir durum olabilir.

Tarçının pıhtılaşmayı önemli ölçüde arttırdığı ve kanamayı önlediği kanıtlanmıştır (kaynak).

Tarçın Pıhtılaştırıcıdır

Tarçının pıhtılaşmayı önemli ölçüde arttırdığı ve kanamayı önlediği kanıtlanmıştır.

Tarçın Üzerine Son Söz

Genel olarak bilimsel araştırmalar, tıbbi özellikleri bakımından tarçının asırlar boyunca kullanıldığı gibi etkilerini desteklemektedir.

Antioksidan, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri açısından sağlığa, sinir sistemine ve kalp sağlığına olumlu yararlar sağlamaktadır.

Tarçın; bakteri, mantar ve maya enfeksiyonlar ile mücadelede son derece etkili bir role sahiptir ve Alzheimer, Parkinson hastalıkları, şeker hastalığı, astım, artrit ve HIV gibi durumlarda faydalı olabilir.

Tüm araştırma bulgularına ek olarak, tarçının böyle harika bir lezzete sahip olması ve çeşitli mutfak yemeklerini zenginleştirmesi açısından, diyetinizin olmazsa olmazları arasındadır.

Tarçın gerçek anlamda baharatların kralıdır.