6 Kolay, Doğal (ve Bedava!) Stresi Azaltmanın Yolları

stresi azaltmanın yolları

Uzun süreli stresin ne kadar zararlı olabileceğinin farkında değilseniz bile şu anki yan etkilerinin farkında olabilirsiniz.

Günümüzdeki Psikolojiye göre, stres hormonu kortizol bir numaralı toplum sağlığı düşmanıdır. Bilim adamları yıllardır yükselmiş kortizol düzeyinin: öğrenme ve hafıza, düşük bağışıklık fonksiyonları, kemik yoğunluğu, kilo artışı, kan basıncı, kolesterol, kalp hastalığı.. (liste uzayıp gidiyor) ile ilgili olduğu bilmekteler. Kronik stres ve yüksek kortizol düzeyleri depresyon, zihinsel hastalık, düşük yaşam kalitesi riskini arttırmaktadır.

Biraz geniş açıdan bakarsak, stres fiziksel tehdit veya tehlike anlarında bize hizmet eden doğal ve faydalı bir süreçtir. Vücutlarımızın içinden geçen hormonlar, bizi savaşmaya ya da kaçmaya hazırlar.

Burda asıl nokta: Vücudumuz gerçek bir tehdit ile algılanan duygu arasındaki farkı bilmiyor. Bu patronumuz bizi ciddi bir toplantı için çağırdığında yada eşiniz size karşı kızgın olduğunda, fiziksel bir tehdit olmasa da zihnimiz gerçek bir tehdit gibi algılamaktadır ve bedenlerimiz sanki bir kaplan tarafından takip ediliyomuş gibi yanıt vermektedir.

Ormanda dolaşmak veya hormonal uyarılara tepki olarak patronumuzla yumruklaşmak sosyal açıdan kabul edilir davranışlar olmadığından, bu biyokimyasal olayları ifade edebilme imkanımız olmuyor ve onların içinde sıkışıp kalıyoruz.

Ancak stres herzaman kötü değildir. Bazen pozitif etkiside olabilir.Eustress ( halk arasında pozitif stres diye geçer) bizi motive eden ve hedeflere doğru ilerlediğimizde bizi verimli kılacak pozitif stres ile ilgilidir. Eustress aynı zamanda egzersizlerin yan ürünüdür.

Asıl önemli olan,herhangi bir zamanda içinde bulunduğumuz stresi nasıl algıladığımız bize yardımcı olabilir veya bize zarar verebilir. Stres eustress olarak algılanırsa, durumu çözen ve üretken bir tepkiye yol açabilir. Dolayısıyla bize yarar mı yoksa zarar mı vereceğini belirleyen bizim algılayış şeklimize göre değişebilir.

Bu cidden hepimiz için güzel bir haber. Stres düşündüğümüz gibi herzaman negatif bir durum değilmiş.Stres, üzerinde doğrudan ve bilinçli bir etki yaratabilmek için bize bir kapı açar. Zorlu bir durum ortaya çıktığında, içerideki stresi azaltmanın ve dış ortamda olup bitene bakılmaksızın üretken bir ışıkla stresi yönetebilmemizin bazı yolları vardır.

stresi yönetebilmenin yolları

Vücutlarımızın içinden geçen hormonlar, bizi savaşmaya ya da kaçmaya hazırlar.

Yeniden Çerçeveleme: Bakış Açınızı Değiştirin

Stres ile uğraşırken zihin yapınız çok önemlidir. Düşüncelerimiz, inançlarımız ve tutumlarımız, hayatımızda koşullara nasıl cevap verdiğimizi belirler. Onları bir tehdit olarak görüp görmemizi sağlar. Gündelik olaylar karşısında bazı inançlarımıza meydan okuyabilir ve  bakış açımızı yeniden şekillendirerek stresi azaltabiliriz.

Diyet: Doğru Gıdalarla Dengeyi Sağlayın

Doğru diyet, günlük stresle baş etme kabiliyetiniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı, minimal seviyede işlenmiş, taze gıdalar, hormonal dengenin sağlanmasına, kan şekerinin dengelenmesine ve zihninizin sakin olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle B vitamini kompleksi, magnezyum ve C vitamini stres için faydalı olacaktır.

Elbette, size cazip gelen ama zararlı maddelerden (alkol, abur cubur, kafein, nikotin) uzak durmak stresin negatif etkilerini azaltmak için harikalar yaratacaktır.

Rahatlayın: Hepsi Zihninizde

Yavaşlamayı öğrenmek, nefes almak için vakit ayırmak, ve hayatımıza daha fazla bilinç katarak çeşitli stres faktörlerinin bilmek, sağlıksız stresin yönetimi ve ortadan kaldırılması için kilit önem taşır.

Esasen, zihninizi belirli bir odak veya görevle işgal etmeye yardımcı olan herhangi bir teknik DMN’deki etkinliği azaltır ve sizi daha rahat bir duruma geçirir.

  • Nefes almak – Bu yavaş yavaş, derin nefes almak yada yoga pratiği gibi daha geniş bir şey olabilir.
  • Meditasyon ve Dikkat Uygulamaları – zihni sakinleştirmek ve odaklanmak için kullanılır; düzenli meditasyon uygulaması zamanla beyninizi yeniden şekillendirmeye, zorlu koşullara verdiğimiz yanıtların tekrar şekillenmesine yardımcı olur.
  • Yoga- duble fayda sağlar, hem düzenli yoga uygulaması zihni sakinleştirir ve odaklanma sağlar ve fiziksel egzersiz yoluyla eustressin (pozitif stres) bir kısmını yaratır.
  • Doğal Terapi – parasempatik sinir sisteminin iyileştirme etkilerinin doğada düzenli zaman geçirerek tetiklenmesini sağlar.
  • Fiziksel Gevşeme – Sıcak bir banyo, iyi bir masaj veya ilgi çekici bir hobi, vücudu ve zihni rahatlamaya hizmet edebilir.
stresi azaltmanın yolları - rahatlama

Rahatlama

Egzersiz: Pozitif Stres (Eustress) Geliştirmek

Egzersiz, stres hormonlarını dengelemek, yararlı pozitif stresi geliştirmek ve zihni sakinleştirmek için iyi araştırılmış ve kanıtlanmış bir yoldur. Hoşunuza giden ve sadık kalacağınız bir şey bulun ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirin. Nede olsa egzersiz serotonin miktarını artıran önemli bir etkendir.

Uyku: Güzellik Uykunuzu Alın

Yalnızlık, ait olmama hissi, kaygı, depresyon, bağımlılık, strese büyük katkıda bulunur. Aileniz, arkadaşlarınız ve toplum ile sağlıklı ilişkiler kurmak için zaman ayırın.