Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Biden’dan İsrail’e bir uyarı daha

10:41

Blinken: “Rehine anlaşması mümkün, çözülmesi gereken sorunlar var”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, resmi ziyarette bulunduğu Arnavutluk’ta Başbakan Edi Rama ile bir araya geldi. Blinken ve Rama, görüşmenin ardından basın toplantısı için kamera karşısına geçti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Blinken, Ramazan ayının başlamasından önce İsrail ve Hamas arasında esir takası anlaşması sağlanmasına yönelik, “Rehineler konusunda bildiğiniz gibi ABD, Katar ve Mısır’ın İsrail’le birlikte çalışarak ortaya koyduğu bir teklifi Hamas’a sunduk. Yaklaşık 1 hafta önce Hamas’tan bir cevap aldık. Bu cevabın bir anlaşmaya varmak için çalışma ihtimali sunduğuna inanıyoruz. Şu anda Katar’dan, Mısır’dan ve İsrail’den mevkidaşlarımızla bunun üzerinde çalışma sürecindeyiz ve bir anlaşmaya varma hedefiyle bu konuda çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bunun (rehine anlaşması) mümkün olduğuna inanıyorum” dedi.

Blinken, “Çözülmesi gereken çok ama çok zor sorunlar var, ancak ilerlemek ve bir anlaşmaya varıp varamayacağımızı görmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız. Başarının ne olduğunu biliyoruz. 105 rehinenin serbest bırakılmasıyla, askeri operasyonlara ara verilmesiyle ve umutsuzluğa kapılan insanlara giden insani yardımın önemli ölçüde genişletilmesiyle sonuçlanan ilk anlaşmayı sağladığımızda bunu elde etmiştik. Burada bir anlaşmaya varılabilirse, elbette listemizin başında yer alan rehineleri ailelerine kavuşturmak var, ama aynı zamanda (çatışmalara) uzun bir ara verilmesi de mümkün olacak ve bu da başka birçok fayda sağlayacak” şeklinde konuştu.

10:39

Biden’dan İsrail’e bir uyarı daha

ABD Başkanı Joe Biden, dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Biden ve Netanyahu, yaklaşık 40 dakika süren telefon görüşmesinde devam eden ateşkes ve esirlerin serbest bırakılmasına yönelik müzakereleri görüştü.

ABD Başkanı Biden, esirlerin en kısa sürede serbest bırakılmasına yönelik çalışmalara ara vermeden devam edeceklerini bir kez daha ifade etti.

Gazze’deki son durumu da ele alan Biden ve Netanyahu, insani yardımın “çaresizlik” içerisindeki Filistinlilere ulaştırılmasının aciliyetini görüştü. Refah’taki duruma değinen Biden, İsrail’in Refah kentinde sivillerin güvenliğinin sağlanması konusunda inandırıcı ve uygulanabilir bir plan olmadan saldırmaması gerektiğini vurguladı.

10:39

Nasser Hastanesi’nde 3 kişi hayatını kaybetti

İsrail Gazze Şeridi’ne yönelik ayrım gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırıları sürdürüyor. İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Han Yunus’ta baskın gerçekleştirerek kışlaya çevirdiği Nasser Hastanesi’ndeki kriz giderek derinleşiyor.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, hastanede elektrik kesintisi ve oksijen cihazlarının çalışmaması sonucu yoğun bakımdaki 3 hastanın hayatını kaybettiği duyuruldu.

Açıklamada, “Hastane kompleksinin artık tamamen onların kontrolü altında olduğunu göz önünde bulundurarak İsrail işgal güçlerini hastaların ve personelin hayatından sorumlu tutuyoruz. Tüm uluslararası kuruluşlara, hastaları ve personeli kurtarmak için hızlı bir şekilde duruma müdahale etme çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca 2 iki kadının elektrik ve su olmadan “insanlık dışı” şartlarda doğum yaptığı belirtildi.

Canlı Anlatım Özeti

Blinken: “Rehine anlaşması mümkün, çözülmesi gereken sorunlar var”
Biden’dan İsrail’e bir uyarı daha
Nasser Hastanesi’nde 3 kişi hayatını kaybetti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx