Şişkinlik ve Gazdan Kurtulmanın 7 Kolay Yolu

şişkinlik ve gazdan kurtulmanın yolları

Asansöre bindiğinizde hiç gaz çıkardığınızı saklamaya çalıştığınız ve tamamen utanç içinde kaldığınız oldu mu? Etrafınızdaki insanlar burunlarını buruşturur, az önce gaz çıkarmış suçluyu bulmak için etraflarına bakar ve bir sonraki kata gelince asansörden hızlıca dışarı fırlarlar. Bu yazıda, şişkinlik ve gazdan kurtulmanın yolları nelerdir öğreneceğiz.

Gaz çıkarmak nahoş, fakat aynı zamanda üzerinde kontrol kurabileceğiniz bir durumdur. Siz de gaz çıkarmayı bırakmak istiyorsanız, iyi haber şu ki bunu kontrol edebilmenizi sağlayacak birkaç kolay yol var.

Neden Gaz Çıkarırız?

Gaz çıkarmak doğal bir durumdur ancak bundan kaçınılabilir.  Gaz çıkarmanızın bazı sebepleri şunlardır:

  • Bağırsaklarınızdaki bakterilerle olumsuz etkileşime giren belirli yiyecekler yemişsinizdir. Sonuçta sadece sindirim sisteminizden kaçabilecek gaz oluşmuştur.
  • Laktozun bağırsağınızda ekşime yapmasına ve gaz oluşumuna sebep olan laktoza hassasiyetiniz vardır.
  • Bağırsaklarınızda çok fazla bakteri vardır. Bakteriler yiyeceği parçalar ancak bu parçalama bağırsaklarınızda gaz oluşumuna neden olur.
  • Çok fazla hava yutmuşsunuzdur – örneğin, sakız çiğnerken veya soda, gazoz içerken.
  • Sigara içiyorsunuzdur. Bu alışkanlık vücudunuza normalden daha çok hava almanıza neden olur ve gaz yemek borunuzda veya midenizde hapsolur. Bağırsaklarınızda çok fazla gaz olursa, çıkabileceği tek bir yol vardır.
neden gaz çıkarırız

Gaz Çıkarmak Doğal Bir Durumdur.

Neden Gaz Çıkardığımızda Kötü Kokar?

Her çıkan gazın kötü kokmadığını biliyor muydunuz? Çıkardığımız gazlar karbondioksit, nitrojen, hidrojen ve metan gibi temelde kokusuz olan gazlardan oluşur. Çoğu zaman gazınız kokmuyordur çünkü vücudunuz bu kokusuz gazları çıkartıyordur.

Öbür taraftan, eğer gazınız çok kötü kokuyorsa bu; kükürtlü hidrojen ve merkaptan gibi oldukça kuvvetli gazların küçük miktarlarda olmasının sonucudur. Bu zararlı birleşimler; çok fazla sülfür içeren et, yumurta, peynir ile brokoli ve lahana gibi turpgil sebzeler çözündüğünde bağırsaklarınızda oluşur.

Neden gaz çıkardığımızı anlatan İngilizce videoyu izleyin.

Gazınızı Kontrol Edin

İyi haber, gazınızı kontrol edebilirsiniz ama kötü haber, gaz çıkarmayı tamamen bırakmanız mümkün değildir. Vücudunuzun sindirimi için doğal bir elementtir. Bunu kontrol etmenin yolları:

#1 Şekerden Kaçının

Şeker, bağırsağınızdaki bakteriler tarafından kolaylıkla parçalanır. Bu da yiyecek sindirildiğinde daha büyük miktarda gaz çıkacağı anlamına gelir. Vücudunuzun bu gaz üretimini azaltmak istiyorsanız, yediğiniz şeker miktarını azaltın. Bu şekerler; früktoz, laktoz ve sorbitoldür.

şişkinlik ve gazdan kurtulmak için şekeri azaltın

Vücudunuzun bu gaz üretimini azaltmak istiyorsanız, yediğiniz şeker miktarını azaltın.

#2 Gazlı İçecekleri Azaltın

Bir soda veya gazoz içmek size kontrolsüz bir şekilde gaz çıkarttırmaz ancak bağırsaklarınızın her zamankinden daha çok havayla dolmasına sebep olur. Bira, alkollü içeceklerin en gazlısı olarak, gaz çıkarmaya sebep olan en kötü seçenektir.

Yüksek glisemik karbonatlarla doludur ve sindirim sisteminiz üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Eğer gazlı içecekler tüketmeyi bırakabilirseniz, gaz çıkarma probleminizin oldukça azaldığını fark edeceksiniz.

#3 Nişastaya Dikkat Edin

Nişasta bağırsaklarda sindirilirse, oradaki gazın çıkmasına sebep olabilir. Gaz probleminiz varsa pirinç en iyi nişastalardandır çünkü vücudunuz için sindirimi kolaydır. Buğday nispeten bağırsakları daha çok zorlar.

#4 Probiyotik Alın

Probiyotikler, canlı sağlıklı bakteriler ve mayalar içeren besin takviyeleridir. Sağlığa sayısız yararları vardır ve bağırsak bakterilerinin doğal dengesini eski durumuna getirmeye yardımcı olurlar. Bu durum ise gazdan, şişkinlikten ve hazımsızlıktan kurtulmayı sağlar.

#5 Sakız Çiğnemeyi Bırakın

Sakız çiğnemek normalden daha fazla hava yutmanıza neden olur ve kontrol dışı geğirip gaz çıkarmanıza sebep olabilir. Gaz çıkarma sorununuzu halledene kadar sakız çiğnemeyi bırakmanız doğru olacaktır.

#6 Sigarayı Bırakın

Sigara içmek de hava yutmanıza neden olur ve gaz çıkarma probleminizden kurtulmanız için sigarayı bırakmak isteyebilirsiniz.

#7 Şişkinliğe Karşı Bir Tedavi Uygulayın

Eğer midenizde ve bağırsaklarınızda oluşan şişkinlik ve gazdan kurtulmak istiyorsanız Activated Charcoal Kapsüller çok faydalı olacaktır. Eğer bir yiyeceğin gaz problemine sebep olduğunu biliyorsanız, bu kapsülleri almayı düşünmelisiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye “Bağırsaklardaki Gaz İçin Aktive Edilmiş Karbonun Faydaları”ndan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Aşırı gaz çıkarma, özellikle nahoş bir kokusu olduğu zaman, genelde bozulmuş sindirimin sonucudur. Sindirimi geliştirmek tüm sağlığınızın birçok farklı bölgesini iyileştirir ve hayatınızda pozitif değişiklikler yapmaya hazır olduğunuzda odaklanmaya değecek ilk şeydir.