Kalça ve Bacaklarınızdaki Selülitlerden Sonsuza Kadar Kurtulun

selülitten nasıl kurtulunur

Lor peyniri gibi görünen kalçalar. Selüliti tarif etmek için çirkin bir yol ama maalesef acı gerçek bu. Böyle görünen bacaklar en sıcak havalarda birçok kadının – hatta bazı erkeklerin bile – örtünmesine sebep oluyor. Fit olanları bile bıktırabiliyor. Endişelenmeyin, sizin için buradayım! Araştırmamı yaptım, pütürlü bacaklardan kurtulmanın yollarını deneyimledim ve bütün ipuçlarını sizinle paylaşacağım.

Bu yazıda selülitten nasıl kurtulunur anlatacağım ama öncelikle selülitlerin neden ve nasıl oluştuğuna bakalım.

Selülit Nedir?

Selülit; özellikle popo, basen ve kalça bölgelerindeki etin pütürlü veya çukurlu olmasıdır. Teknik olarak zararsızdır ama özgüveniniz üzerinde çok etkisi vardır. Eğer sahilde pütürlü vücudunu saklamaya çalışan tek insan olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Selülit sadece Amerika’da 3 milyon kişiyi etkiliyor.

Selülit, deri altındaki yağın bağ dokusunun üstüne çıkmasıyla oluşur. Derinin altında yer alan bağ dokusu ağ gibidir. Burada problem, herkesin ağının farklı olmasıdır. Bu yüzden genetiğiniz yüzünden en kötü selülit tipine yatkın olabilirsiniz. Selülite yatkınlığınızın en iyi belirtisi annenizin bacaklarıdır. Eğer pütürlü bacaklarıyla varsa, siz de risk altında olabilirsiniz. İyi haber şu ki, selülit tedavi edilebilir ve birkaç önemli uygulamayla azaltılabilir.

normal cilt ve selülit

Normal Cilt ve Selülit

Bacak ve Kalçalardaki Selülitten Nasıl Kurtulunur Yolları

Cildinizdeki makyajın selülit görünümünü azaltmasına rağmen, problemin asıl kaynağı genelde sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olmaktır. Tabii ki vücudunuzda ne kadar çok yağ varsa, derinizin altından o kadar çok yukarıya çıkarak pütürlü ve bozuk bir görüntüye neden olur. Bunun anlamı, selülitten kurtulmak için o bölge üzerinde biraz çalışmanız gerektiğidir.

Beslenme, egzersiz ve doğru su tüketimi; selülitten kurtulmanın tek gerçek yollarıdır. Neyse ki, daha sonra değineceğim başka geçici çözümler de var. Bunlarla birlikte selülitlerden tamamen kurtulmak için uğraşırken, görünümlerini azaltabileceksiniz!

Beslenmenizi Düzeltin

Temiz bir beslenme uygulamak bacaklarınızdaki selülit görünümünü azaltma konusunda mucizeler yaratacaktır. Bu durumdan tamamen kurtulmanın ilk (ve en önemli) adımı budur. Sağlıklı beslenme boyunca aşırı yağdan kurtulmak size kesinlikle çözüm getirecektir. Ayrıca, yediğiniz iyi gıdalardaki vitamin ve besinler cildinize ek faydalar da sağlayacaktır.

İnsanlar benden düzgün beslenme ile ilgili tavsiye istediklerinde, 3 temel kuralla başlarım:

  • İşlenmiş gıdalardan kaçının
  • Şekere hayır diyin
  • Karbonhidrat alımınızı azaltın

Birçok insan yukarıdaki maddelerde yer alan yiyeceklerin vücuda verdiği zararın farkında değil. Çok fazla şeker, sahte yiyecekler ve kötü karbonhidratlar vücudu uyuşturur ve kolayca kilo almaya sebep olur. Kabul edelim, işlenmiş gıdalar aslında ıvır zıvırdır. Kimyasallar ve sahte içeriklerle dolu olup faydalı besinlerden yoksunlardır.

Vücudunuzun; cildinizin canlı gözükmesini sağlayan vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu sağlıklı, bitki bazlı yiyeceklere ihtiyacı vardır. Başlamak için en iyi nokta, marketlerin sadece çevresindeki yerlerden alışveriş yapmaktır. Bu şekilde meyve, sebze, et ve balıklara sadık kalırsınız. Ayrıca, markete asla aç gitmeyin! Bunun bizi nereye yönlendirdiğini hepimiz biliyoruz.

Benim beslenmemdeki en büyük “asla”, şekerdir. Şeker hiç düşünmeyeceğiniz tonla yerde saklanır – kahve kreması, domates sosu ve hatta “sağlıklı” granola barlarında. Neden şeker bu kadar kötüdür? Çünkü kokainden daha çok bağımlılık yapar, kan şekeri seviyesini aniden yükseltir ve bozması inanılmaz zor olan döngüyü bozar. Şekerin beyninize ve vücudunuza ne yaptığını görmek için Ted Talks’un bu YouTube videosunu izleyin. Aşırı şeker yağa dönüşür ve yağ da selülite sebep olur!

aşırı şeker yağa dönüşür

Aşırı şeker yağa dönüşür ve yağ da selülite sebep olur!

Karbonhidratlara gelince; karbonhidrat tüketiminden tamamen kurtulmanız gerektiğini söylemediğim konusunda uyarmak isterim. Sadece hangi tip karbonhidrat yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Beyaz ekmek, mısır gevreği, simit, fırın ürünleri gibi şeylerden kaçının. “Beyaz” olan her şey sizin için kötüdür ve ağartılmış unla doludur. Bunlar yerine tatlı patates veya kinoa gibi kompleks karbonhidratlar yiyebilirsiniz. Karbonhidratın “iyi” olup olmadığını anlamanın en harika yolu, glisemik indeksine bakmaktır.

Glisemik indeks (Gİ), bir yiyeceğin kanınızdaki glikoz seviyelerinin üzerinde ne kadar etkisi olduğunun ölçüsüdür. Glisemik indeksi 55 veya daha düşük olan karbonhidratlar seçmek, kan glikozunuzun aniden yükselip bozulmasına sebep olan bir şeyler yemediğinizi garanti etmiş olur. Glisemik indeksi düşük olan yiyecekler daha yavaş sindirilir ve daha etkili metabolize edilir. Bu da, kan şekerinizin güvenli ve normal oranda yükseleceği anlamına gelir.

Beslenmenizi değiştirmeniz ilk başta çok ağır gelebilir ama selülitlerden sonsuza dek kurtulmanın tek yolu budur. Selülitlerin görünümünü geçici olarak azaltan bazı kremler ve ilave taktikler de bulunmaktadır ancak sadece düzgün bir beslenme tamamen yok olmalarını sağlar. Bunun önemini belirttikten sonra, bir sonraki ipucu egzersizdir. Bu, en etkili selülit tedavisi için düzgün bir beslenmeye el ele yürütülmelidir.

Sık Sık Egzersiz Yapın

Egzersiz, selülitlerden tamamen kurtulmak için bir başka gerekli taktiktir. Bildiğiniz gibi; egzersiz kalori yakar, yağı azaltır ve kasları artırır. Bütün bunlar muhteşem selülit savaşçılarıdır. Kalorileri ve yağları yakmak kilo vermenize yardımcı olur. Yağlar kasla yer değiştirdikçe, cildiniz geniş bir alanda gerilmeyecektir.

egzersiz selülite karşı savaşır

Egzersiz kalori yakar, yağı azaltır ve kasları artırır. Bütün bunlar muhteşem selülit savaşçılarıdır.

Haftada birkaç gün 30 ila 60 dakikalık orta yoğunlukta egzersiz yapmak sizi doğru yola sokacaktır. Eğer egzersizde yeniyseniz, bir blok veya park etrafında yürüyerek yavaşça başlayabilirsiniz.

Yürümeye alıştıkça, temponuzu biraz artırmaya çalışın. Ben de egzersize ilk başladığımda, oldukça bozguna uğramış gibi hissetmiştim ve bir personal trainer (özel hoca) ile çalışmaya karar vermiştim. Siz de bu şekilde korkunuzun üstesinden gelebilir, bu süreçte kendi kendinizi sakatlamamayı garantileyebilirsiniz.

Ne yazık ki, biz kadınlar yaş aldıkça çok çabuk kas kaybederiz bu yüzden yaşlandıkça – ve özellikle selülitlerden kurtulmak için – antrenman yapmaya devam etmemiz oldukça önemlidir. Prevention Dergisi’nden Dr. Westcott’a göre, “Kas tabakası inceldikçe ve güçsüzleştikçe, üstündeki yağ tabakası sabit zeminde kalmaz. Yağ; kırışır, buruşur ve herhangi bir yöne gider çünkü altında sağlam ve düzgün bir dayanak yoktur”.

Bacaklarınızı forma sokmanın en iyi yolunu bilmek ister misiniz? Selülit patlatıcı antrenman için sıradaki YouTube videosunu izleyin.

Su İçin

Cildiniz su içmenizi çok sever! Etkili su tüketimi, cildinizi toksinlerden temizler ve çok iyi görünmesi için ihtiyacı olan nemi sağlar. Yeterli su içmemek, selülit görünümünü kötüleştirerek cildinizin kuru, pul pul ve kırışık olmasına neden olur!

Wisconsin Sağlık Üniversitesi’ne göre, “deri hücreleri, diğer bütün hücreler gibi, sudan oluşur. Su olmazsa, organlar kesinlikle düzgün veya en iyi şekilde fonksiyon gösteremezler”. Günde en az 8 bardak – hatta her gün iyice terliyorsanız daha bile fazla – su içmeyi hedeflemelisiniz.

Su içmek tüm vücudunuz için çok önemlidir. Vücudunuz alabildiği kadar suyu alır ve genelde cildiniz için yeterli su kalmaz. Bu yüzden etkili bir şekilde su tüketmek oldukça önem taşır. Her amaçla yeteri kadar su içtiğinizden emin olmalısınız! Düzenli bir şekilde su içtiğim zaman birkaç gün içinde cildimdeki farkı görebiliyorum.

Artık beslenme, egzersiz ve su tüketimi ile selülitlerden nasıl kurtulabileceğinizi bildiğinize göre, hemen şu anda selülit görünümünü azaltabileceğiniz bazı kolay yöntemleri paylaşmak istiyorum.

su tüketimi ile selülitlerden kurtulmak

Düzenli bir şekilde su içtiğim zaman birkaç gün içinde cildimdeki farkı görebiliyorum.

Masaj Yapın

Masaj, selülitle geçici olarak savaşmanın harika bir yoludur. Derin doku masajı lenf bezlerini boşaltır ve bu cildinizin birkaç gün boyunca pürüzsüz görünmesini sağlar. Dermatolog Jeanette Graf‘a göre “ne kadar sık masaj yaptırırsanız, o kadar çok işe yarar ve etkisi uzun sürer.”

Masajla ilgili problem, pahalı olmasıdır. Benim tavsiyem; paranızı biriktirin ve uzun bir tatile çıkacağınız zaman masaja harcayın. Yolculuktan önce haftada bir veya iki kez randevu ayarlayın. Bu, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunu bir sonraki tavsiyemle birleştirin ve selülitsiz olma yolunda büyük bir adım atmış olun.

Bronzlaştırıcı Losyon Uygulayın

Bu, benim en favori geçici selülit azaltma yöntemimdir. Problemli bölgelere bronzlaştırıcı losyon uygulamak cilt tonunuzu eşitlemeye yardımcı olur ve selülit görünümünü hemen azaltır.

En iyi yol bronzlaştırıcıyı problemli noktalara yedirin ve sonra cilt tonunu düzgünce eşitlemek için sprey bir bronzlaştırıcıyı her tarafa uygulayın. Bu bir yolculuktan veya havuz başına gitmeden önce uyguladığım en etkili ipucudur. En iyi sonuçlar için önce masaj yaptırın, ardından bronzlaştırma taktiğimi uygulayın ve sonunda muhteşem görünüp, anında iyi hissedin!

selülitten kurtulmak için bronzlaştırıcı krem

En iyi yol bronzlaştırıcıyı problemli noktalara yedirin ve sonra cilt tonunu düzgünce eşitlemek için sprey bir bronzlaştırıcıyı her tarafa uygulayın.

Kahve ile Ovalayın

Kahve, çoğumuzun günlük hayat kurtarıcısıdır. Kahvesiz asla güne başlayamam. Selülit problemimi çözebilmek için de kahve kullanabileceğimi öğrendiğim zaman çok heyecanlandım.

Kafein, selülitin bir numaralı düşmanıdır. Sıkılaşmaya yardımcı olur ve cildinize çok iyi gelen antioksidanlar katar.

Ayrıca kahve cildiniz için muhteşem bir peeling görevi görür, ölü hücreleri uzaklaştırır ve cildinizin daha taze ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bu selülit çözümü ile ilgili sevdiğim şey, evde yapılabilmesidir. Elle Magazine’in websitesinde bulduğum bu harika tarifin içindekiler:

  • 1 fincan çekilmiş kahve
  • 6 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 3 çay kaşığı deniz tuzu veya şeker

Bir kapta hepsini bir araya getirin ve ister elinizle ister kuru bir fırçayla uygulayın. Hindistan cevizi yağı cildinizi yatıştıracaktır. Kahve, kafein ve antioksidanlarla cildinizde şok etkisi yaratırken deniz tuzu ekstra peeling özelliği katacaktır. Bu büyük güce sahip üçlü içerikle masaj yapmak kan akışına yardımcı olacak ve size pürüzsüz, düzgün bir cilt sağlayacaktır.

Kuru Fırçalama Yapın

Kuru fırçalamadan bahsetmişken, bu popüler olan akımı daha önce duymuş muydunuz? Kuru fırçalama, cildinize peeling yapacak başka bir yöntemdir. Daha parlak ve pürüzsüz bir cilt vaat eder. Cildinizin temiz kalmasına ve nemlendirici losyon uyguladığınızda nemi daha etkili bir şekilde emmesine yardımcı olur.

Cildinizi fırçalama hareketi, lenf sıvınızın lenf bezine girmesini sağlar, böylece atık ve toksinler ortadan kalkar.

Lake Austin Spa Resort’un Yöneticisi Robin Jones’a göre, vücudumuz bunu zaten doğal olarak yapar fakat kuru fırçalama, oksijenli kanı cilde ve diğer organlara taşıyarak dolaşımı geliştirirken, bütün bu sürecin hızlanmasına yardımcı olur.

Konu selülit olduğunda, kuru fırçalama vücutta biriken ve bağ dokularının bozulmasına sebep olan hareketsiz toksinleri atmayı sağlar. Kuru fırçalamayla bunlardan kurtulmak size bütünüyle daha sağlıklı bir cilt verir ve çukurlarla tümsekleri düzelten birçok avantaj sunar.

Denemeye hazırsanız, hemen bir fırça edinin ve başlayın! Sonuçlarını bizimle lütfen paylaşın.

selülitlerden kurtulmak için kuru fırçalama

Konu selülit olduğunda, kuru fırçalama vücutta biriken ve bağ dokularının bozulmasına sebep olan hareketsiz toksinleri atmayı sağlar.

Son Düşünceler

Ne düşünüyorsunuz? Sonsuza kadar peynir görünümlü bacaklardan kurtulmaya hazır mısınız? Selülitten tamamen kurtulmanız için düzgün bir beslenme, egzersiz ve yeterli su tüketimi gerektiğini öğrendiniz. Bu arada selülit görünümünü saklayacak bazı taktiklere ihtiyacınız varsa da masaj, bronzlaştırıcı, ev yapımı kahve peelingi ve kuru fırçalamayı deneyin!

Burada değinilmemiş başka selülit karşıtı yöntemler biliyor musunuz? Eğer evetse, aşağıdaki yorumlarınızda paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.

Kaynaklar

http://abc13.com/health/study-sugar-is-as-addictive-as-cocaine/533979/
http://www.glycemicindex.com/about.php
http://www.prevention.com/fitness/strength-training/10-exercises-that-get-rid-of-cellulite
http://www.uwhealth.org/madison-plastic-surgery/the-benefits-of-drinking-water-for-your-skin/26334
http://www.allure.com/story/massage-smooth-cellulite
http://www.elle.com/beauty/news/a14975/diy-coffee-cellulite-scrub/