En Sağlıklı Tuz Çeşidi ve Önemi Nedir?

sağlıklı tuz çeşidi

Tuz, sağlık için çok gerekli bir unsurdur ve tarih boyunca insan uygarlığının önemli bir parçası olmuştur. Doğru tuzda, iyi işleyen bir vücut için hayati olan birçok iz mineraller ve elementler mevcuttur. Fakat ne yazık ki, çoğu insanın kullandığı tuzluklardaki o parlak beyaz madde birçok farklı şekilde işlemden geçirilmektedir.

Aşağıda neden zararlı sodyum klorürü en sağlıklı tuz çeşidi ile değiştirmenin önemli olduğuna, bunu bulabilmek için en iyi yerin neresi olduğuna ve vücudunuza sağlayacağı faydalara bakacağız.

Sofra Tuzu Nedir?

Süpermarketlerde sofra tuzu olarak satılan sodyum klorür aslında temelde endüstriyel bir üründür. Büyük işleme fabrikalarında yapılmakta ve %90’dan fazlası ticari sanayide kullanılmaktadır.

Üretiminde 648°C’ye kadar ısıtılır ve kostik soda ile diğer minerallerden arındırılır. Dökülmesini sağlamak için alüminyum hidroksit gibi topaklanmayı önleyiciler eklenir. Ne yazık ki, beslenmede yer alan yüksek seviyelerdeki alüminyumun Alzheimer hastalığına sebep olduğu düşünülüyor. Alüminyum hidroksitin diğer yan etkilerini buradan okuyabilirsiniz.

sofra tuzu büyük işleme fabrikalarında üretilmektedir

Sofra tuzu olarak satılan sodyum klorür aslında temelde endüstriyel bir üründür.

Öğünlerinizde tuzun minerallere ayrılmış halini kullandığınızda, hücre içindeki su, bunu etkisizleştirmek için vücut hücrelerinden dışarı çıkar. Bu durum, böbreklerinize sıkıntı veren olaylar zincirini başlatır ve zamanla kanınızdaki atıkları dışarı atabilme yetisini bozar.

Uzun vadede, beslenmede çok fazla sodyum klorür almak birçok sağlık problemi yaratmaktadır. Çok ciddi olanlarına bir bakalım.

Sodyum Klorürün Tehlikeleri

Yüksek Kan Basıncı

Vücudunuza çok fazla sodyum klorür almak, yüksek kan basıncına yol açarak, kan hacminizi artırır. Çünkü bununla savaşabilmek için ekstra hücre içi suya ihtiyaç vardır. Uzun süreli yüksek kan basıncı ciddi kardiyovasküler problemlere, böbrek yetmezliğine ve diğer rahatsızlıklara sebep olabilir.

Sinir ve Kas Fonksiyonlarının Bozulması

Kasların düzgün çalışması ve sinir sistemiyle iletişim halinde olabilmesi için biraz sodyum almak gereklidir. İhtiyaç duyulan bir denge vardır ve fazla tuzlu beslenme; kas krampları, tansiyon, baş dönmesi ve yönünü kaybetme gibi negatif etkilere yol açabilir.

Böbrek Problemleri

Tuzlu atıştırmalıklar yemek, kandaki sodyum ve potasyum dengesini değiştirir. Bu durum, böbreklerin filtreleme fonksiyonunu azaltır ve onları strese sokar. Sonunda böbrek rahatsızlıkları ve acı veren böbrek taşı oluşuma yol açar.

tuzun böbreklere zararı

Tuzlu atıştırmalıklar yemek, kandaki sodyum ve potasyum dengesini değiştirir. Böbreklerin filtreleme fonksiyonunu azaltır.

Osteoporoz

Delikli kemiklere ve artan kırılma riskine neden olan çok fazla sodyum tükettiğinizde, düzgün kalsiyum emilimi ve kullanımı etkilenebilir. Yüksek sodyum klorür içeren modern beslenmemiz yüzünden gittikçe daha çok yaşlı insan osteoporozdan etkileniyor. Sofra tuzu alımını hemen azaltarak, daha ilerde sizi güçsüzleştirebilecek bu rahatsızlığın riskini düşürmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bağırsak Rahatsızlıkları

Aşırı sodyum klorür sindirim sisteminize zarar verir, reflüyü harekete geçirir ve ülser ile mide-bağırsak kanserleri için bilinen bir risk faktörüdür. Daha fazla su içmek yardımcı olabilir ama ideal olanı, işlenmiş tuz oranı yüksek yiyecekler yemeyi kesmektir.

Sıvı Kaybı ve Su Tutma

O kızarmış patateslerden sonra susamış hissediyorsunuz çünkü onlarla birlikte yediğiniz sodyum resmen hücrelerinizdeki ve dokularınızdaki suyu çekiyor. Özellikle alt bacaklarınızdaki su tutması, ana ve ara öğünlerinizde çok fazla sofra tuzu tüketmenin sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Sağlığınız için Tuzunuzu Değiştirin

Sodyum klorürün sağlığa olan bütün bu tehlikelerine rağmen, beslenmenizde doğal tuz kullanmanız fayda sağlayacaktır. Ölçülü olarak, iyi işleyen bir vücut için hayati olan iz minerallerin zengin kaynağı olmalıdır – çok küçük miktarlarda olsa da.

Gerçek deniz tuzu, alüminyumdan türetilmiş topaklanmayı önleyici etkenleri olan endüstriyel sodyum klorürden çok daha iyidir. Çünkü insan ırkı okyanusları öyle çok kirletmiştir ki, gerçek deniz tuzu konusunda bile atıklarla ilgili endişeler vardır.

En sağlıklı tuz çeşidi bu endişelerden tamamen uzaktır. Çünkü okyanuslar insan tarafından kirletilmediği zaman – milyonlarca yıl önce – bu konu bir kenara konmuştur. Himalaya kristal tuz, geniş tuz kristalleri arasında Himalayalar’daki derin madenlerden çıkarılmaktadır. Çok güzel pembe bir rengi vardır ve sağlık için gerekli olan seksenin üzerinde mineral ve iz elementler içerir.

 Himalaya kristal tuz, geniş tuz kristalleri arasında Himalayalar’daki derin madenlerden çıkarılmaktadır. Çok güzel pembe bir rengi vardır

İşte, Himalaya tuzu ile deniz tuzunun farklarını gösteren video:

Himalaya Tuzunun 10 Faydası

Sodyum klorür alımınızı azaltmanın – özellikler işlenmiş yiyeceklerde bulunan – ve tehlikeli sofra tuzunu, zengin mineralli pembe kristal tuzuyla değiştirmenin sağlık üzerinde birçok önemli faydası vardır. En önemlileri şunlardır:

Gerekli mineralleri sağlar. Birçok önemli hücresel işlem çok küçük miktarlardaki belli minerallere bağlıdır. Bu iz elementler modern yiyecek ürünlerinden çıkartılabiliyor ancak Himalaya kristal tuz doğal haliyle 84 farklı tip minerali barındırıyor.

Vücudunuzun pH dengesini iyileştirir. Gerçek tuz, sisteminizden asidik toksinleri atmaya yardım eder ve vücudunuzun pH seviyelerini normale – alkalin seviyesine biraz daha yakın –  sokar.

Hücre içindeki su seviyesini uygun oranda tutar. Doğal haliyle, Himalaya kristal tuz, sodyum klorürün yaptığı gibi, sıvı dengesini çarpıcı şekilde etkilemez. Bu en sağlıklı tuz çeşidine geçmek, hücrelerin sağlığı için iyi bir adımdır.

Sinir sistemi fonksiyonunu geliştirir. Himalaya kristal tuzundaki mineraller, vücudunuzdaki tansiyonu ve stresi azaltarak sinir iletkenliğini ve iletişimini artırır.

Besin emilimini artırır. Beslenmenize daha çok iz mineral eklemek, yediğiniz yiyeceklerdeki besinlerin emilimini iyileştirir. Sebzelerinizin üzerine veya öğünlerinizde bir küçük tutam pembe kristal tuz atmanız, sodyum klorürün aksine, sağlığınıza birçok fayda sağlar.

Kas fonksiyonunu ve gücünü artırır, ayrıca krampları azaltır. Gerçek tuz, özellikle egzersizden veya ağırlık çalışmasından sonra kasların düzgün çalışması için gereklidir. Ne kadar çok terlerseniz, o kadar çok gerçek tuza ihtiyaç duyarsınız.

Anti-histamin etkisi vardır. Himalaya kristal tuzun doğal bir anti-histamin olduğu ve ciğerde kan toplanmasına ve aşırı mukusa engel olduğu söylenmektedir.

Su tutmasını minimize eder. Sodyum klorürü kristal tuzla değiştirmek su tutmasını azaltır ve varisli damarlarla şişmiş bilekler ve ayakların oluşumuna engel olur.

Osteoporoz olma ihtimalini düşürür. Aşırıya kaçmadan, gerçek tuzdaki mineral içerik, osteoporoz oluşumuna engel olarak kemik yoğunluğunu ve yapısını geliştirir.

Böbrek problemleri ve kalp rahatsızlıkları riskini düşürür. Himalaya kristal tuzu tercih etmek böbreklerinizdeki ve kardiyovasküler sisteminizdeki sodyum klorür yükünü azaltır ve genel sağlığın ve iyiliğin önünü açar.

pembe kristal tuzun sağlık üzerinde faydası vardır

Tehlikeli sofra tuzunu, zengin mineralli pembe kristal tuzuyla değiştirmenin sağlık üzerinde birçok önemli faydası vardır.

Sonuç

Himalaya kristal tuz, sodyum klorürden açıkça daha üstündür. Ben bu ince taneli pembe tuzu kullanıyorum ve bu kadar iyi olmasının aksine fiyatı şaşırtıcı şekilde çok pahalı değil. Tadı da normal sofra tuzundan daha güzel.

Çok basit bir şekilde, tuzluğunuzdan alüminyum katılmış sodyum klorürü çıkartabilir, yerine gerçek ve mineralden zengin tuz koyabilirsiniz. Daha iyi bir sağlık için yapmaya değer en basit değişikliklerden biridir.

Tuzunuzu gerçek tuzla değiştirdiniz mi? Kendinizde fark ettiğiniz değişimleri ve günlük yemek pişirmenizde bu tuzu nasıl kullandığınızı lütfen bizimle paylaşın.