Probiyotik Zayıflatır Mı?

probiyotik zayıflatırmı

Sanki piyasada her zaman yeni bir kilo verme trendi varmış gibi görünüyor. Kullandıktan sonra yeni biri gibi hissedip, görüneceğinizin sözünü veren yeni ürünler devamlı çıkmakta. Kime ve hangi ürüne güvenebileceğinizi bilmek zor. Birçok diyet hapları sağlıksız veya tamamen tehlikeli olabilmektedir. Bu haplar kilo vermenize yardımcı olabilirler ancak kesinlikle genel sağlığınıza destek olmazlar.

Tüm vücudunuzun sağlıklı olmasına yardımcı olabilecek, kilo vermeyi sağlayan daha güvenli bir yol bulmak ister misiniz? Vücudunuzun gıdaları işleyebilme yeteneğini, daha az yağ ve kalori almanızı sağlayacak şekilde değiştirebilir misiniz?

Tehlikeli diyet hapları kullanmadan kilo verme ile ilgili bu sorulara olası cevapları tartışalım. Bununla alakalı sorulardan biri de şudur: Probiyotik zayıflatırmı?

Probiyotikler kilo vermeye nasıl yardımcı olabilir, inceleyelim.

Probiyotikler Nedir?

İnsanlar “probiyotiklere” atıfta bulunduklarında genellikle probiyotikleri içeren takviyeler olarak düşünür. Probiyotikler potansiyel sağlık yararları olan bakteri ve mayalar gibi mikroorganizmalardır. Bu nedenle genellikle “iyi bakteriler” olarak adlandırılır.

Probiyotikler yalnızca takviyede bulunmaz. Onları yediğiniz yiyeceklerden de alabilirsiniz.

Bakteri kelimesini duyduğunuzda, otomatik olarak sağlığınıza zararlı olan bir şeyi düşünürsünüz. Sonuçta, mikropların bizi hasta yapan bakteriler ve virüsler oldukları söylendi. Bilim; bakterilerin hepsinin kötü olmadığını, bazılarının hastalıkları önleyebileceğini bulmuştur.

Vücudunuzun içinde yaşayan kendi mikroorganizma topluluğu vardır. Buna mikrobiyota denir. “İyi” bakteri ve kötü bakteri seviyelerini kontrol altında tutmak da dahil olmak üzere vücudunuzda birçok işlevi görür.

Probiyotikler Nedir

Mikrobiyotik Düzeyde Sağlık

Probiyotiklerin, midede ve vücudun diğer bölgelerindeki bakteriler arasında sağlıklı bir denge kurulmasına yardımcı olduğu söylenmektedir. Bu bakteriler; bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, vajina sağlığı ve hatta cildinizin durumu gibi birçok farklı yönden sizi etkilemektedir.

Probiyotik takviyeleri kullanarak büyük miktarda iyi bakteriyi vücuda tanıtıp, zararlı bakteri seviyeleri azaltılabilir – kötü bakteriler itilir ve iyiler tarafından bertaraf edilir. Bakteriler az sayıdaki durumlarda nadiren zararlıdır.

Bağırsak sağlığının (sindirim sistemindeki sağlıklı mikrobiyota yapısı) daha önce düşündüğümüzden daha önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Probiyotikler çoğu zaman bağırsaktaki bakterilerin dengesizliklerini düzeltmek için kullanılır ancak yararları çok daha kapsamlıdır.

Probiyotiklerin Kilo Verme ile İlişkisi

Birden fazla çalışma, probiyotiklerin kilo vermeye katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Kanada’daki Universite Laval’da yapılan bir araştırma, bazı probiyotiklerin kadınlarda yalnızca kilo vermeyi değil, kilodan uzak durabilmelerini de sağlayabildiğini buldu. Kullanılan probiyotik türü lactobacillus rhamnosus ailesinden alındı.

Başka bir araştırma, probiyotik içeren yoğurt yiyen katılımcıların, düz yoğurt yiyenlere kıyasla vücut yağlarının daha büyük bir yüzdesini verebildiklerini ortaya koydu. Bu çalışmada, verilen yağların çoğunun göbek yağından olduğu tespit edildi. Kullanılan türler I. fermentum ve l. Amylovorustu ve ikincisinin daha etkili olduğu görüldü.

Genelde bir sağlık sorununun tedavisi olarak bir takviyenin FDA tarafından onaylanması çok zordur. Yine de, yukarıdaki çalışmalarda olduğu gibi ön bulgular umut vericidir.

Probiyotikler Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

İdeal kilodaki kişilerin bağırsak florasının kilolu ve obez insanlardan daha farklı olduğu tespit edilmiştir (kaynak). Bu fark zayıf kişilerin gıdayı farklı şekilde sindirmesini; yağları, proteinleri ve şekerin daha az emilerek, kilo alımının önüne geçilmesini sağlamaktadır.

İlk çalışmadaki araştırmacılar, zayıf insanların bağırsak mikrobiyotasını kilo vermekte zorluk çeken kişilerde yeniden yaratabilmek için, probiyotik kullanabilirler mi diye merak ediyorlardı. Bu zararlı uyarıcılar, açlık diyetleri veya aşırı bir egzersize ihtiyaç duymadan istenilen sonucu almayı sağlayabilir.

Bilim insanları, probiyotikteki iyi bakterilerin bağırsakların çok fazla yağ kalorisi emmesini önlediğini belirtmiştir. Bunun nedeninin probiyotiklerin, vücudun yağı emebilmesini sağlayan safra tuzlarını tüketmelerine bağlı olduğunu ve bunu tıbbi ilaçlardan daha az yan etkiyle yapabildiğini düşünüyorlar.

Kilo Vermek ve Genel Sağlık

Obezite birçok sağlık problemine neden olabilir. Kilolu olan kişilerde diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp rahatsızlığı, kemik ve eklem sorunları, uyku apnesi, safra taşları, karaciğer sorunları ve bazı kanser riskleri daha fazladır.

Fazla kilolardan kurtulmak potansiyel olarak bir kişinin genel sağlığına birçok katkı sağlamaktadır. Enerji seviyeleri gelişir ve insanlar, kilo verdiklerinde günlük yaşama daha fazla katılma isteği duyarlar.

Kilo vermeye yardımcı olması için probiyotik kullanmak, olumlu bir döngüdür. Bu probiyotikler bağırsak sağlığını iyileştirir böylece vücudunuz yiyecekleri daha iyi işler, kilo vermenize yardımcı olur. Kilo vermek, daha sonra gıdayı verimli bir şekilde işlemek için sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasına sahip olmanızı sağlar.

Mikrobiyota sağlıkla ilgili hemen hemen her durumda ilişkilendirildiğinden, bunun iyileştirilmesi genel sağlığınızın iyileştirilmesi demektir. Bağırsak sağlığı ile diğer hastalıklar; obezite, şeker hastalığı, kolon kanseri ve ülseratif kolit gibi sağlık sorunları arasındaki bağlar yeni araştırmalar yapıldıkça daha belirgin hale gelmektedir.

probiyotikler kilo vermek

Probiyotikler Kilo Vermek

Kilo Vermek İçin Probiyotik Seçimi

Tüm takviyelere uygulanan genel kurallar burada da geçerlidir. GMP ve FDA sertifikasına sahip olan saygın bir şirketten bir ürün satın aldığınızdan emin olun.

Bütçenize uyan bir ürün seçin. En pahalı ürünler mutlaka en etkilisi değildir. İyi maya ve bakterilerin birkaç türünü içeren probiyotikler en iyisidir ve güçlü bir ürün için yüksek CFU (koloni oluşum birimi) sayısına bakın.

Kilo vermeye yardımcı olduğu keşfedilen bir veya daha fazla bakteri türünü içeren bir probiyotik arayın. Bu türlerin, insanlarda kilo vermeye yardımcı olduğunun kesin kanıtı ortada olmasa da, arkasında bir miktar araştırma olan bir probiyotiği almak mantıklıdır.

Çeşitlilik, sağlıklı bir bağırsakta anahtardır. Bu makalede listelenen çalışmalarda etkili bulunan bakteri türlerinin kilo vermeye yardımcı olması beklenirken birkaç türün daha eklenmesi, bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye de yarar sağlayacaktır.

Kilo Vermek İçin En İyi Yol

Probiyotikler muhtemelen kilo vermek için mucize bir tedavi değildir. Sağlıklı bir yaşam tarzının yanı sıra, probiyotikler fazla kiloları verebilmeye yardımcı olabilir.

Herkes kilo vermeye karşı bir mucize tedavi istiyor. Çoğu diyet hapı, kilo vermenizi sağlayabilir ancak bunları kullanmayı bıraktıktan sonra genelde tekrar kilo alırsınız. Hızlı ve kolay yol nadiren en iyi yoldur, özellikle de kilo vermeye gelince.

Kilo vermek için tek garantili yol; besleyici zengin sebzeler, meyveler ve sağlıklı yağlar içeren protein kaynakları ile dolu bir diyet uygulamak ve sık sık egzersiz yapmaktır. En basit düzeyde kilo vermek, vücudunuzun kullandığı miktardan daha az kaloriyi (enerji) almayı gerektirir.

Tabii ki, bundan daha fazlasına ihtiyaç var. Genetik faktörler, sağlık koşulları ve birçok ilaç tedavisi, bazı insanların diğerlerine nazaran kilo vermesini daha zor hale getirir. Sizin için en iyi çözümü bulmak için doktorunuzla görüşün.

Gıdalardaki Probiyotikler

Probiyotik almanın bir yolu da yoğurt, kefir veya lahana turşusu (sauerkraut) gibi fermente gıdalar yemektir. Bu gıdalar hem hayati besin maddeleri olarak zengin hem de iyi bakteriler ile doludur. Bu gıdalar kilo verme diyetinin iki kat etkili bir parçası olabilir. Bu probiyotik gıdalar bazen sindirime de yardımcı olabilir (kaynak).

Örneğin, kahvaltılık tahıllarınızda bulunan sütü kefir ile değiştirebilirsiniz. Lahana veya salatalık turşusu gibi probiyotik gıdalar, salatalar veya sandviçler üzerine sos yerine kullanılabilinir. Bunlar lezzet katmasının yanı sıra yağlı kaloriler de içermez.

probiyotik yiyecekler

Gıdalardaki Probiyotikler

Yoğurt Hakkında

Bazı süpermarket markaları probiyotik içeren yoğurt üretmektedir. Asıl mesele, hemen hemen tüm yoğurtların aslında probiyotik içermesidir. Sindirim sistemi sağlığı için pazarlanan yoğurtlar daha düzenli bir tür ile aşılanır (kaynak).

Bu tip yoğurtlardaki probiyotikler diğer fermente gıdalardaki probiyotikler gibi yararlıdır. Sindirim sağlığınız ve potansiyel olarak kilo vermeye yardımcı olan yoğurtlar aslında “aktif kültürler içerir” diye etiketlenmelidir.

Her gramda en az 100 milyon kültür içeren bir yoğurt, probiyotiklerin sağlık yararlarını elde etmek için idealdir. Düşük yağlı veya düşük şekerli yoğurtları, muhtemelen tam yağlı versiyonlara kıyasla daha az kaloriye sahip olduklarından kilo vermek için daha idealdir.

Probiyotiklerin Güvenliği

Probiyotik takviyeleri genel olarak sağlıklı bir kişi tarafından kullanıldığında güvenli olarak kabul edilir. Probiyotiklerin kullanılması doğru olmayan bazı durumlar vardır; örneğin, bağışıklık sisteminde sorun yaşayanlar veya otoimmün bozukluklara sahip olanlar.

Çoğunlukla, probiyotik kullanımı pek yan etki yaratmaz. Bazı insanlarda gaz, şişkinlik, hafif mide rahatsızlığı veya ishal görülebilir. Probiyotik almaya başladıktan sonra bu yan etkilere maruz kalırsanız dozu azaltın ve gün içinde bölüştürerek alın. Probiyotiklerin yan etkileri genellikle birkaç hafta sonrasında kendiliğinden kaybolur.

Gıdalardaki probiyotiklerin çok daha güvenli olması muhtemeldir. Probiyotiklerin gıdalardaki doğal dozajları herhangi bir enfeksiyona ya da zarara neden olabilecek kadar yüksek olmamakla birlikte genelde bu tip bir durum olası değildir.

Sağlık Uzmanınızla Konuşun

Her zaman olduğu gibi, yeni bir takviye düşündüğünüzde ve bir probiyotiğe başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bir probiyotik desteği kullanmanın güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurmanız en iyi yoldur. Doktorunuz belirli bir ürün için tavsiyede bulunabilir.

Probiyotikler kafa karıştırıcı olabilirler. Çoğumuz mikrobiyolog veya bağırsak sağlığı konusunda uzman değiliz. Doktorunuz sağlığınız ve sağlıklı yaşam hedeflerinizi elde etmeniz için doğru türleri bulmanıza ve uygun probiyotik dozunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Doktorunuzun veya eczacınızın; kullandığınız tüm reçeteli, reçetesiz ilaçların, gıda takviyelerinin bir listesini görmesi önemlidir. Bu, potansiyel olarak tehlikeli ilaç etkileşimlerini önlemeye yardımcı olabilir.

probiyotik kullanmadan önce sağlık uzmanına danışın

Sağlık Uzmanınızla Konuşun

Son Söz

Probiyotikler zayıflatır mı? Bu sorunun kesin bir cevabı henüz bulunmamakla birlikte, araştırma bulguları, probiyotikler insanların kilo vermesine yardımcı olabildiğini gösteriyor. Kesin olan, kilo vermek için çok daha tehlikeli ve sağlıksız yollar var ve bunlardan uzak durmanızda fayda vardır.

Eğer kendinize neden bazı insanlar istedikleri şeyleri yiyebiliyor ve hiç kilo almıyorlar diye soruyorsanız ve siz diyet ve egzersiz yapmanıza rağmen kilo almaya devam ediyorsanız, probiyotikler kilo verme yolculuğunuzda sizin için harika bir yeni adım olabilir.

Yüksek kaliteli bir probiyotik takviye seçin, doğru yiyin, egzersiz yapın ve kilo vermeniz ile ilgili doktorunuza danışmayı unutmayın.

Probiyotik veya kilo vermeyle ilgili başka sorularınız varsa, buradaki personele danışmaktan çekinmeyin. Size doğru ve iyi araştırılmış bilgiler sunmaktan keyif alıyoruz.