Probiyotiğin Yan Etkileri ve Riskleri Var Mı?

probiyotik yan etkileri

Sağlık ve beslenme dünyasına karşı bir ilgi duyuyorsanız, probiyotikleri duyduğunuzdan eminim. İnternet’teki incelemelere baktığınızda giderek neredeyse her türlü rahatsızlığı tedavi edebilecekmiş gibi görünüyorlar. Bununla birlikte, “alıcı her zaman dikkatli olmalıdır” ilkesinin hala geçerli olduğunu düşünüyorum.

Eczacılığa ait ilaçların aksine, probiyotik haplar ilaç yerine gıda olarak sayılmaktadır. Bu, büyük ilaçlarla aynı sıkı standartları karşılaması gerekmediği anlamına gelir.

Peki bu durumda, bunlara güvenebilir miyiz? Probiyotik yan etkileri nedir? Bu yazıda bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım.

Bakteriler Zararlı Değil Mi?

Probiyotik takviyelerinin temellerini ve nasıl çalıştıklarını açıklayan birçok makale yayınlamış bulunmaktayım. Özetlemek gerekirse, probiyotikler maya ve bakteri gibi gıda veya hap/sıvı takviyeleri yoluyla tüketilen faydalı mikroorganizmalardır.

Bakterileri vücudunuza sokmaya biraz isteksizseniz, sizi suçlamam. Bu biraz garip hissettirmektedir. Evet, bakteriler hastalıklara neden olur. Bununla birlikte, binlerce çeşit bakteri var. Bazıları sizi hasta ediyor ancak bazıları aslında vücudunuza yardım ediyorlar.

Vücutlarımızla uyum içinde yaşayan bir mikroorganizma topluluğumuz zaten var. Onları esas olarak bağırsaklarımızda aynı zamanda cildinizin yüzeyinde neredeyse her yerde bulursunuz. Bu topluluğa mikrobiyomlar veya doğal flora denir.

bateriler zararlı değilmidir

Bakteriler Zararlı mıdır?

Probiyotikler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Mikrobiyom ve probiyotikler üzerine yapılan araştırmaların hala çok erken safhalarda olduğunu vurgulamalıyım. Mikroorganizmaların sağlığımızda oynadığı rolden hala emin değiliz ancak şu ana kadar bildiklerimiz umut verici.

Bu nedenle, probiyotikler hakkında okuduğunuz her şeye inanmayın. Probiyotiklerin, semptomları giderdiği bilimsel olarak kanıtlanmış birkaç sağlık durumu vardır. Söz konusu çalışmalar genellikle yalnızca bir veya iki bakteri türü için geçerlidir ve sağlık dükkanında gördüğünüz her probiyotik takviye için aynı veriler geçerli değildir.

Probiyotikten fayda sağladığı kanıtlanmış bazı durumlar, antibiyotiklere bağlı ishal (kaynak), gezgin ishali (kaynak), inflamatuar bağırsak hastalığı (kaynak), laktoz intoleransı (kaynak), alerjiler (kaynak) ve diş sağlığıdır (kaynak). Bu, probiyotiklerin diğer konularla işe yaramayacağını söylemez ama şu anda araştırmalar yetersizdir.

Probiyotikler Güvenli Midir?

Genel olarak, probiyotikler güvenlidir. Sağlıklı bir kişi için, hafif mide-bağırsak yan etkileri dışında herhangi bir soruna neden olma ihtimalleri düşüktür. Endişeleriniz varsa, probiyotik uygulamaya başlamadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Bireysel durumunuzu değerlendirir ve bilimsel araştırmalara dayalı en iyi probiyotik türünü tavsiye eder.

Bununla birlikte, probiyotiklerden tamamen kaçınması gereken birkaç kişi var. Eğer bağışıklık sisteminiz bozulmuş ise, doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe probiyotik almamanız gerekir. Bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan şeyler arasında otoimmün bozukluklar, kemoterapi tedavileri ve immünosüpresif ilaçları bulunur.

Çocuklara probiyotik verildiğinde dikkatli olunmalıdır. Özellikle bir yaşın altındaki çocuklar henüz tamamen gelişmiş bağışıklık sistemine sahip değildirler. Çocuk doktoru sizi belirli bir probiyotik kullanmaya yönlendirmedikçe kullanmadan önce daima çocuğunuzun doktoruyla görüşün.

Yaşlılar ayrıca probiyotiklere karşı tam tersi bir reaksiyon gösterebilir, bağışıklık sistemi risk grubunda olduğundan enfeksiyon ihtimali artabilir. Probiyotik risklerine ve yan etkilerine yaşlı insanlarda dikkat etmek gerekir.

probiyotikler güvenlimidir

Probiyotikler Güvenli midir?

Probiyotiğin En Yaygın Yan Etkileri Nelerdir?

Muhtemelen probiyotik kullanımında bildirilen en yaygın yan etki hafif derecede sindirim rahatsızlığıdır. Buna gaz ve ishal de dahildir. Bunlar bir veya iki hafta içinde çözülür ancak yan etkileri ciddi buluyorsanız, farklı bir marka denemek isteyebilirsiniz.

Probiyotiklerin sebep olduğu sistemik enfeksiyonlar gibi daha ciddi yan etkileri olduğuna dair endişeler var. Bu risk esas olarak bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için geçerlidir.

Probiyotik Yan Etkilerinden Kaçınma

İstenmeyen reaksiyonları önlemek için probiyotik ambalajında ​​bulunan yönergeleri ve dozları uygulayın. Probiyotiklerle sindirim rahatsızlığından kaçınmak için dozun ne zaman alındığına dikkat edin. Her ne kadar probiyotiklerin boş bir karnına alınması en iyi etkiyi verdiği bilinmesine rağmen, gıdalar ile birlikte alınması, gaz ve mide rahatsızlığını giderebilir. Ayrıca daha düşük doz almayı, her gün yerine iki günde bir hap almayı deneyebilirsiniz.

Probiyotik güvenirliği konusunda endişeleniyorsanız, lactobacillus ve Bifidobacterium gibi daha geniş çapta incelenen bakteri türlerini içeren bir takviye kullanın.

Ürünleriyle ilgili mucize iddialarda bulunan firmalar konusunda dikkatli olun. Farmasötik ürünler için iyi bilinen bir firma olmasına ve kalitesinden emin olmak için FDA onaylı tesislerde üretim yapıldığına dikkat edebilirsiniz.

probiyotikler yan etkiler

Probiyotik Yan Etkiler

Probiyotiklerin Riskleri ve Yan Etkileri Üzerine Nihai Düşünceler

Sonuç olarak, probiyotiklerin, ortalama bir kişi için güvenli ve potansiyel olarak yararlı olduğu düşünülmektedir. Yan etkiler varsa genellikle hafiftir. Baskılanmış bir bağışıklık sisteminiz veya probiyotik kullanımını engelleyecek başka koşullar olmadığı sürece, genellikle probiyotikleri denemenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum.

Probiyotiklerin ya da diğer takviye ürünlerin yan etkileri ve riskleri hakkında başka sorularınız varsa lütfen iletişime geçin.