Probiyotik Almak İçin En İyi Zaman Nedir?

probiyotik almanın en iyi zamanı nedir

Probiyotik takviye kullanıyor musunuz veya genel sağlık durumunuzu iyileştirmek için denemeye karar verdiniz mi? Probiyotikler çoğu insan için faydalı olabilir. Genellikle ishalden egzamaya kadar birçok farklı koşulu iyileştirmek için kullanılırlar.

Çeşitli amaçlarla piyasada bolca probiyotik takviyesi bulunmaktadır ancak probiyotik almanın en iyi zamanı nedir? Bu yazının devamında kendiniz için bunun cevabını belirlemenize yardımcı olacağım.

Probiyotikler Nedir?

Çoğu kişi probiyotikler hakkında konuştuğunda, genellikle sağlığı iyileştirmeyi amaçlayan bakteriler veya mayalar gibi canlı “iyi” mikroorganizmaları içeren takviyelerden bahsetmektedir. Bu mikroorganizmalar yoğurt, kefir, lahana turşusu ve diğer fermente ürünler de dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur.

Neden birisinin kasıtlı olarak bakteri tüketmek isteyeceğini düşünebilirsiniz. Çünkü bakterilerin mikrop olduğunu, mikropların da kötü olduğu izlemiyle büyüdük. Bakterilerden kaçınmayı her zaman düşünmüşüzdür. Aslında bazı bakteriler vücudumuzun işlevlerinde gerçekten inanılmaz derecede önemlidir.

Probiyotikte bulunan “iyi” bakteri; sindirim sistemimizin, cildin, ağız ve daha fazlasının sağlığı için önemlidir.

Bu bakteriler gelişimimiz için de önemli olabilir. Tamamen ‘mikrop’ içermeyen ortamlarda yetiştirilen hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, hayvanların tam olarak gelişemediğini ortaya çıkardı. Bakteri eksikliği, aslında aynı bazı kötü bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar gibi hastalıklara neden olabilir (kaynak).

probiyotikler nedir

Probiyotikler Nedir?

Nasıl Çalışıyorlar?

Probiyotikleri oluşturan iyi bakteriler kötü bakterilere saldırarak dengenin korunmasını sağlarlar. Ayrıca potansiyel olarak bu mikrobiyota dengesi korunduğu sürece vücudun diğer alanlarınındaki denge de sağlanmaktadır.

Probiyotikler vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya da yardımcı olabilir. Yeni bilimsel araştırmalar, iltihaplanmanın birçok hastalığa katkı sağladığını buldu. Bu nedenle probiyotikler genel sağlığın korunmasına yardımcı olabilir (kaynak).

Bağışıklık sistemi, probiyotiklerden yararlanarak hastalanma sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Sindirim sistemi, bağışıklık sisteminizin bir bölümünü içerir ve sindirim sisteminizdeki iyi bakterilerin güçlendirilmesi, kötü mikroplar ile daha etkili şekilde savaşılmasına yardımcı olur (kaynak).

Probiyotikler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Probiyotik gibi takviyelerin hangi koşulları tedavi edebileceği konusundaki kanıtlar genellikle sınırlı sayıdadır. Onaylanmış probiyotik kullanımları, antibiyotik kullanımı nedeniyle ishal ve diğer mide şikayetleri ve IBS’nin bazı belirtilerini (irritabl bağırsak sendromu) içerir (kaynak).

Bu onaylanmış kullanımların yanı sıra, araştırmalar probiyotiklerin bazı sindirim bozuklukları, alerji, astım, egzama ve akne gibi cilt koşulları, ağız sağlığı sorunları, bebeklerde kolik ve karaciğer hastalığının tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir. Bu koşullar için probiyotik kullanımı konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bilimsel olarak ortak fikir, probiyotiklerin normal koşullar altında nispeten güvenli olduğudur (kaynak). Ortalama birine herhangi bir zarar verme olasılığı çok düşüktür. Sonuçta, insanlar fermente gıdalar ile yüzyıllardır probiyotik yiyor. Günün herhangi bir saatinde alınan bir probiyotiğin size zarar vermesi olası değildir.

probiyotikler nasıl yardımcı olabilir

Probiyotiklerin Faydalı Olduğu Koşullar

Probiyotik Seçimi

Bir probiyotik takviyesi için alışveriş yaparken göz önüne alınması gereken birkaç nokta vardır. İlk olarak, hangi tür bakterileri içerdiğini kontrol etmek istersiniz. Bu takviyeler pek çok çeşit bakteri içermektedir. Sorununuzu tedavi etmek için etkili olduğu kanıtlanmış özel bir tür olmadığı sürece, üzerinde birçok araştırma yapılmış, bilinen türler en iyisidir.

Etkin ve saygın bir üretici tarafından üretildiğini kontrol etmek gerekir. Bu takviyelerin ideal olarak GMP’ye sahip olması (farmasötik ürünler için iyi üretim uygulamaları) ve FDA sertifikalı bir laboratuvarda üretilmesi önemlidir. Ayrıca 3. taraf test firmaları (labDoor gibi) tarafından yapılan tarafsız testleri kontrol edebilirsiniz.

Probiyotik Dozları

CFU’ya (kolony oluşum birimi) bakmak isteyebilirsiniz. CFU sayısı arttıkça takviyede daha yararlı bakteriler bulunur. Önerilen porsiyon başına CFU’lar ile kapsül başına CFU’lar arasındaki farka dikkat ettiğinizden emin olun.

Önerilen dozlar da dahil olmak üzere her zaman tam kesin bir doz kuralı yoktur. İdeal olarak, hekiminize danışın ve üreticinin önerdiği dozajı aklınızda bulundurun.

Bir probiyotik takviye için alışveriş yaparken muhtemelen CFU’ların servis başına 1 milyar ila 30 milyar olduğunu görürsünüz. Çoğu durumda, daha fazlası daha iyidir.

Neden Probiyotikler Belli Bir Zamanda Alınır?

Probiyotik takviyeyi belirlenen en iyi zamanda almanız, yiyecek veya antibiyotiklerle olan etkileşimleri nedeniyle en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar.

Ayrıca, bazı insanların probiyotik kullanırken yaşadığı hoş olmayan yan etkilerinin bir kısmından kaçınmak mümkün olabilir. Boş bir mideye almanın mide sorununa neden olduğunu fark ederseniz, başka bir zamanda almayı deneyin.

neden probiyotikler belli bir zamanda alınmalıdır

Neden Probiyotikler Belli Bir Zamanda Alınır?

Probiyotik Almak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Herhangi bir öneri yapmadan önce yapılması gereken ilk şey, ürüne ilişkin üreticinin talimatlarını incelemektir. Belli bir probiyotiğin kendi işleyiş talimatı olabilir, bu da ne zaman alınması gerektiği ve yönteminiz üzerinde değişiklik yapmanızı gerektirebilir.

Genelde probiyotikler midede asit içeriği en düşük olduğunda alınır. Daha az mide asidi, bakterilere ve mayalara bağırsakta yaşama şansı verir. Çoğu durumda, probiyotik almak için en iyi zaman yatmadan önce veya sabah kalktığınızdadır.

Yatmadan Önce Probiyotik Kullanmanın Faydaları

Yatmadan önce probiyotik kullandığınızda, gaz veya şişkinlik gibi probiyotikler ile birlikte gelebilecek yan etkilerin bir kısmından kaçınabilirsiniz. En azından o rahatsızlık verici sorunlar ortaya çıktığında uyuyor oluyorsunuzdur.

Probiyotiği geceleri almayı planlıyorsanız, yatmadan (ve probiyotik dozunu almadan) birkaç saat önce yemek yediğinizden emin olun. Bu, midenizin çalışmadığından ve mide asidi seviyelerinin azaldığından emin olmanızı sağlar. Tabii bu süre içinde başka bir gece atıştırması da olmamalıdır.

Sabah Uyandığınızda Probiyotik Almanın Faydaları

Sabah kalktığınızda probiyotiklerin alınması da iyi bir seçim olabilir. Bunun nedeni, iyi bir gece uykusundan sonra midenizin asit seviyesi en düşük seviyededir. Bu, takviyedeki bakterilerin sindirim sistemine güvenli bir şekilde ulaşmalarını ve orada yayılmasını sağlar.

Sabahları probiyotik almayı seçerseniz, kahvaltıyı birkaç saat ertelemeyi düşünebilirsiniz. Bu, probiyotik takviyesinin midenizden sindirim sisteminin alt kısımlarına geçmesi için gereken süreyi sağlar.

Probiyotik Almak İçin En Kötü Zamanlar

İdeal olarak, yemek saatlerinde probiyotik kullanmamalısınız. Yukarıda belirttiğim gibi, gıdayı sindirmek için yediğinizde mide asidi seviyeleri zirveye ulaşır, dolayısıyla probiyotiği oluşturan bakterilere de zarar verebilir.

Yemek yedikten sonra probiyotik takviye almak için birkaç saat bekleyin.

İşte, en iyi 18 doğal probiyotik kaynağını gösteren bir video!

Diğer Probiyotik İpuçları

Bir seferde bunları almaya çalıştıysanız ve yan etkilerle karşılaştıysanız, o zaman birkaç seferde bölerek kullanmayı deneyin.

Probiyotik almak için en uygun zamana takılı kalmayın.  Onları yemekten veya atıştırmalardan birkaç saat sonra almasanız bile yine de iyi şeyler yapmaya devam edeceklerdir. Sindirim sisteminizde hayatta kalan bakteriler sayıca fazla olmayabilir ancak yine de görevlerine devam ederler.

Probiyotiklerin, bağışıklık sistemi bozulmaya uğramış kişilere potansiyel olarak zarar verebileceğini de belirtmek önemlidir. Buna kemoterapi gibi bağışıklık-baskılayıcı ilaçlar veya romatizmal artrit için kullanılan ilaçlar da dahildir. Aynı zamanda HIV gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklardan muzdarip olanları da kapsar (kaynak).

probiyotik ipucları

Probiyotik İpuçları

Probiyotik Takviyelerini Antibiyotik ile Almak

Antibiyotik kullanırken, probiyotikleri yemekten bağımsız olarak mümkün olduğunca antibiyotik dozlarından uzak zamanda almalısınız. Antibiyotikler bakterileri öldürmek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, sadece enfeksiyona neden olan bakterileri öldürmezler, “iyi” bakterileri ve probiyotik desteğinin içeriğini de öldürürler.

Antibiyotiklerin ve probiyotiklerin zamanlamasını ayarlayarak, probiyotik bakterilerinin en etkili olduğu yere yani bağırsağa ulaşmaları için gereken zamanı vermiş olursunuz. Düzenli olarak bir probiyotik kullanmasanız dahi, antibiyotik kullanımı nedeniyle mide sorunları olanlara sıklıkla önerilir, bu nedenle kullanmayı düşünebilirsiniz.

Topikal (deriye uygulanan) probiyotikler (maya enfeksiyonları tedavisinde kullanılır), cilt koşulları tedavisinde giderek daha popüler olmaya başlamıştır. Bu türden probiyotikleri, seçtiğiniz herhangi bir zamanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Belirli zamanlarda oral probiyotik alma ile ilgili konular, topikal kullanım için geçerli değildir.

Doktorunuza Danışın

Probiyotik gibi yeni takviyelere başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun. Devam eden bir sağlık sorununuz varsa veya reçeteli bir ilaç kullanıyorsanız bu, özellikle önemlidir. Sağlık uzmanı, sizin özel durumunuza göre çok değerli önerilerde bulunabilir.

Doktorunuz, umduğunuz şeyi tam olarak yapacak bakteri türlerini içeren mükemmel bir probiyotik takviyesi önerebilir. Bunun gibi takviyeleri bilirler ve hastalar için farklı ürünlerin nasıl çalıştığını gözlemlerler.

Doktorunuzun ve eczacınızın kullandığınız tüm ilaç veya gıda takviyelerinin listesini bilmesi de önemlidir. Bu, ilaç etkileşimlerini önlemeye yardımcı olur ve tüm ilaçlarınızı ve takviyelerini optimize etmenize yardımcı olan bir program oluşturabilirsiniz.

Doktorunuz bir probiyotik önermişse, takviye alırken daima talimatlarına uyun.

probiyotik takviyeler doktorunuza danışın

Probiyotik gibi yeni takviyelere başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun

Bu Bir Kişisel Seçim

Sabahları ilk iş olarak ya da gece yatmadan önce veya ara bir zaman diliminde almayı seçseniz de probiyotik kullanmaya devam ettiğiniz sürece sağlığınıza katkıda bulunduğundan emin olabilirsiniz. Sizin için işe yarayanı yapın, eğer işe yaramıyorsa değiştirin.

Probiyotiklerin yanlış zamanda alınması onları hiç almamaktan iyidir. En kötü ihtimal bir faydasını görmek için daha uzun süre beklemek zorunda kalırsınız.

Özet

Yüksek kaliteli bir probiyotiği almanın en iyi zamanı sabah ilk iş olarak veya yatmadan öncedir. Bununla birlikte, başka bir zamanda da alsanız, hala size sağlık açısından yararları olacaktır.

Sindirim sisteminin düzenlenmesi için probiyotikler sizin için doğru mu yoksa kısa süreli bir kullanım mı tavsiye eder bunu belirlemek için doktorunuz ile görüşün.

Probiyotikler veya bunların en iyi şekilde nasıl kullanılacağı ile ilgili başka sorularınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.