Multivitaminlerin Yan Etkileri veya Riski Var mı?

multivitaminlerin yan etkileri

Çoğumuz düzenli olarak vitamin takviyeleri kullanıyoruz. Bu yaygın kullanıma rağmen, multivitaminlerden kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir.

Bununla birlikte, vitamin takviyesi almadan önce muhtemel yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmak iyi bir şeydir. Uzun dönemli bir sağlık sorununuz varsa veya reçeteli ilaçlar alıyorsanız bu özellikle önemlidir. Bu nedenle, dikkat etmeniz gereken bazı multivitamin risklerini ve yan etkilerini gözden geçirelim.

En Sık Görülen Multivitamin Yan Etkileri

Mide-Bağırsak Semptomları

Multivitamin kullananlar tarafından bildirilen en yaygın yan etkiler mide-bağırsak problemleridir. Spesifik olmak gerekirse – bulantı ve ishal en sık görülen şikayetlerdir (kaynak). Kesinlikle arzu edilmese de, bu tür bir yan etki nadiren ciddidir ve genellikle birkaç gün sonra ortadan kaybolur.

Yan etkileri riskini en aza indirgemek için, multivitamini yiyecek ve ve bol miktarda sıvı ile birlikte alın. Ayrıca önerilen dozdan fazlasını almadığınızdan emin olmanız gerekir.

Yukarıdaki ipuçları işe yaramıyorsa, multivitaminin demir içerip içermediğini kontrol edin. Demirin mide rahatsızlığına neden olduğu iyi bilinir (kaynak) ve demir içermeyen bir forma geçmek sizin için daha iyi olabilir.

Metalik Tat

Multivitamin kullananlar sık sık ağızlarında garip bir tat olduğunu söylüyorlar. Bu, magnezyum ve demir gibi metalik minerallerden kaynaklanmaktadır. İnanması zor ama multivitaminin içindeki demir parklardaki çit demiri ile aynıdır – sadece moleküler seviyededir.

multivitaminler metalik tat

Multivitamin kullananlar sık sık ağızlarında garip bir tat olduğunu belirtiyor.

Alerjiler

Daha önce de söylediğim gibi, ciddi yan etkiler multivitaminlerde çok nadirdir. Bununla birlikte herhangi bir şeyde olduğu gibi, bileşenlerinden birine karşı alerjik bir reaksiyon olması mümkündür. Durum eğer buysa kızarma, nefes darlığı ve kabarma görürsünüz (kaynak). Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız acil tıbbi yardım isteyin.

Diğer Riskler Nelerdir?

Multivitaminlerin kullanımı ile ilişkili çok az risk vardır. Genel olarak sağlık takviyeleri ile ilgili en büyük endişelerden biri reçeteye uygun olarak düzenlenmemiş reçetesiz ürün olmalarıdır. Bir ilaç yerine daha çok gıda gibi görülmektedirler (kaynak).

Bunun anlamı; sağlık takviyeleri, hastalıkları iyileştirmek veya tedavi etmek için herhangi bir iddiada bulunamaz demektir. Bu reklamı yapan herhangi bir ürün büyük ihtimalle sahtedir. Üreticinin promosyonlarına kanmak yerine, içerik listesine bakın ve kendi araştırmanızı yapın.

Bir diğer potansiyel risk takviye içerisindeki vitaminlerden ve minerallerden çok fazlasını almaktadır. Vitamin toksisitesi (vitamin zehirlenmesi), yılda 60.000 vakada görülen çok yaygın olmayan fakat yaşanabilir bir durumdur (kaynak).

C vitamini ve B vitamini grubu suda çözünen vitaminlerdir, yani fazla miktar vücuttan atılır ve böylece toksisite riski azalır. Yağda eriyen vitaminler vücutta kalır, yani zamanla birikerek D, K, A ve E vitaminlerinden toksisite oluşturma riski yüksektir.

İşlenmiş tahıl ürünleri veya ekstra D vitamini içeren süt ürünleri gibi zenginleştirilmiş gıdaları tüketen kişiler, vitamin toksisitesi açısından daha yüksek bir risk altındadırlar (kaynak). Ambalaj üzerindeki “zenginleştirilmiş” veya “takviyeli” gibi kelimeleri izleyerek, ek besin maddelerinin alımına dikkat edin.

Bazı multivitaminler çok yüksek miktarda vitamin içerir. Cinsiyet ve yaşınız için uygun dozajlar için multivitamin etiketini kontrol edin. Her bir vitamin için önerilen günlük dozları burada bulabilirsiniz.

Aşırı Doz Vitamin Alımının Sonuçları

A vitamini toksisitesi, uzun süre boyunca büyük miktarlarda alındığında ortaya çıkma eğilimi gösterir. Hafif toksisite belirtileri mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, iştahsızlık ve yorgunluk içerir. A vitamininin en ciddi etkileri, görme yetisine ve karaciğere hasar vermesidir (kaynak).

D vitamini; kandaki kalsiyum düzeyinin artmasına bağlı olarak mide bulantısı, kusma veya iştah azlığı gibi semptomlara neden olabilir. Çok fazla D vitamini, böbrek hasarı gibi ciddi sorunlara neden olabilir (kaynak).

E vitamini çok fazla tüketildiğinde cilt reaksiyonlarından cinsel işlev bozukluğuna kadar her şeye yol açabilir. Ayrıca kanama sorunları ile sonuçlanabilir, bu nedenle kanama problemleriniz varsa E vitamini alırken dikkatli olun (kaynak).

K vitamini de kan pıhtılaşmasında rol oynar ve yağda çözünen bir vitamin olmasına rağmen, ne kadar çok K vitaminin doz aşımı olduğuna dair bir standart yoktur. Sentetik K vitamininin belirli bir formunun toksisiteye neden olduğu bilinmektedir (kaynak).

Aşırı Doz Demir

Yetişkinlerde nadiren görülen demir zehirlenmesi ciddi olabilir. Birçok multivitaminin içerdiği demirden aşırı miktarda almak karaciğer yetmezliğine neden olabilir (kaynak). Özellikle çocuklarda aşırı demir miktarı kalıcı hasarlara neden olduğu için yüksek risk taşımaktadır. Bu takviyeleri küçük ellerden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

İlaç Etkileşimleri

Multivitaminlerde bulunan belirli vitaminler ve mineraller Lipitor, singulair, cymbalta veya Xanax gibi reçeteli ilaçlar ile olumsuz etkileşime girebilir (kaynak).

Yaygın ilaç etkileşimleri, omeprazol ve esomeprazol gibi mide ekşimesi ilaçları ve aspirin, asetaminofen ve Zyrtec gibi alerji ilaçlarını içerir. Kalsiyum karbonat gibi ilave vitamin ve mineraller içeren ürünler toksisite riski taşır. Dikkat edilmesi gerekir.

multivitaminler ilaç etkileşimi

Multivitaminlerde bulunan belirli vitaminler ve mineraller cymbalta veya Xanax gibi reçeteli ilaçlar ile olumsuz etkileşime girebilir.

Multivitaminler Riskli mi?

Genel olarak, multivitaminler paketin yönergelerine göre alındığında nispeten güvenlidir. Doktorunuzun bir multivitamin kullandığınızı bildiğinden emin olun, böylece size uygun davranırlar. Bir multivitamin almaya karar verirseniz, yüksek dozlara karşı dikkatli ve hafif yan etkilerine karşı hazırlıklı olun.

Multivitamin ve takviyeler konusunda görüşlerinizi bize bildirin. Takip etmesi kolay, bilim destekli sağlık mesajları vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.