Mide Ekşimesine Karşı Evde Hazırlanabilecek Doğal Çözümler

mide ekşimesine karşı

Mide ekşimesi“; reflü ve hazımsızlığın neden olduğu yaygın medikal bir hastalıktır. Mide ekşimesi kurbanlarını seçerken pek de titiz değildir, tüm yaşlardaki kadın ve erkekleri eşit olarak rahatsız eder.

Yediğiniz yiyecekler, medikal sorunlar, stres ve aktif bir yaşam tarzından uzak olmanız gibi çeşitli sorun yaratan sebeplerden dolayı meydana gelen mide bozulmasını tedavi etmek genelde söylendiği kadar kolay oluyor.

Midenizin geğirtiden, guruldamadan, mide bozukluğundan ve en çok tedaviye ihtiyacı olan mide ekşimesine karşı evde uygulanabilecek birçok çözüm vardır.

Bu çözümler; etkili olmalarının yanı sıra, malzemelerinin herhangi bir markette bulunması da çok kolaydır ve halihazırda mutfağınızda bile olabilirler.

Mide Rahatsızlığı Başladığında Sebze-Meyve Sularından Faydalanın

Bozulmuş veya ekşimiş midenin etkilerini durdurmanıza yardımcı olacak ve yeniden iyileşmenizi sağlayacak birçok lezzetli ve sağlıklı sıkma sebze-meyve suları vardır. Ekşimiş mide semptomları için en etkili sulardan biri havuç suyudur.

Havuç suyu, midenin güvenli bir şekilde yemekleri sindirmesini ve rayına oturmasını sağlayacak gücü ona verir. Birkaç havuç, biraz su ve bir muzu karıştırmak ve böylece meyvenin özünü tüketmek, vücuda ihtiyacı olan besinleri vermenin ve ekşimiş mideyle alakalı olan acı, şişkinlik ve rahatsızlık hissine neden olan birçok gaz ve asidi emmesine yardım etmenin harika bir yoludur.

Domates, portakal, greyfurt ve ananas suyu gibi kaçınılması gereken meyve suları da vardır. Asit oranı yüksek olan sular mideyi daha fazla tahriş edebilir ve sadece belirtiler kesilmeye başladığında bunları içmek en iyisidir.

Eğer havuç suyu veya muz bulamıyorsanız, süt (içine az miktarda bal katılmış ve rahatlık vermesi için biraz ısıtılmış) mide astarınızı koruyacak ve ekşimiş geğirtileri engelleyecek harika bir yedek oyuncudur.

mide ekşimesi havuç suyu

Havuç suyu, midenin güvenli bir şekilde yemekleri sindirmesini ve rayına oturmasını sağlar.

Rahatlatıcı Atıştırmalıklar

Mide ekşimesinden mustarip birçok insan için, yemek akla gelecek en son çözümdür. Ancak semptomlara iyi gelecek ve hızlıca daha iyi hissetmenizi sağlayacak birçok yiyecek vardır. Uygun birer öğün olarak ekşimiş mideyi tedavi edecek yiyecekler arasında kuru bir tost, kraker, muz, yulaf, pirinç ve hatta sütsüz kuru mısır gevreği sayılabilir.

Bozulmuş mideyi tedavi etmeye yardım edecek yiyecekleri tüketirken anahtar nokta; aşırı tuzdan, yağdan veya baharatlı yiyeceklerden kaçınmaktır. Aksi takdirde, semptomlar ilk başladığından daha kötü bir hale gelebilir. Ekşimiş mide tedavisinde kaçınılması gereken yiyecekler; cipsler, soda, fazla şekerli tatlılar, kızarmış yiyecekler ve taco veya salsa gibi baharatlı yiyeceklerdir.

Bu tarz yiyecekler mide astarını daha çok rahatsız eder ve daha çok geğirtiye, reflüye, mide guruldamasına ve rahatsızlığın ilk sebebi olan gazla dolmaya yol açar.

Bozulmuş mideyi tedavi ederken aşırı tuzdan, yağdan veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Hızlı Rahatlama Sağlayan Otlar, Baharatlar ve Çaylar

Yeni başlamış veya deneyimli doğal tedavi uzmanlarının aynı fikirde olduğu gibi; otlar, baharatlar ve belirli çaylar mide ekşimesine rahatlama getirebilirler. Zencefil, nane, papatya, tarçın ve limonotu mide ekşimesi veya bozulmasında mucizeler yaratan en iyi çözümlerdir.

Bu otlar ve baharatlar naneli havuç suyu gibi diğer çözümlerle birlikte tüketilebilir, esansiyel yağların ve yiyeceklerin içine karıştırılabilir veya midenizi rahatlatacak ve hızlıca iyi hissetmenizi sağlayacak lezzetli bir çay olarak içilebilir.

Kafein içeren yeşil, siyah veya beyaz çaylar kaçınılması gereken çaylar arasındadır çünkü bunlar mideyi daha çok rahatsız edebilir ve ishal ile gaz şişkinliği gibi başka problemlere sebep olabilirler. Limonotu, papatya veya nane gibi daha hafif çayları tüketmek ve ekstra lezzet ve rahatlama için az miktarda tarçın ve bal eklemek en iyisidir.

Bu çayları şekersiz veya diğer ek malzemeler kullanmadan (anti-inflamatuar özelliği olan ve mide için harika olan bal hariç) içmek en doğrusudur. Ayrıca mide ekşimesi semptomlarından en iyi şekilde kurtulmak için, çaylar aşırı miktarlarda süt veya kremayla tüketilmemelidir.

mide ekşimesi otlar ve çaylar

Zencefil, nane, papatya, tarçın ve limonotu mide ekşimesi veya bozulmasında mucizeler yaratan en iyi çözümlerdir.

Denemeye Değer Diğer Tedaviler

Ani ve inatçı ekşimiş mide problemlerini tedavi etmeye yardımcı denenmiş ve evde yapılabilen doğru çözümler arasında bir çay kaşığı karbonat katılmış bir şişe su veya bir çay kaşığı elma sirkesi ve bal katılmış bir şişe su sayılabilir.

Bu garip görünen çözümler, mide astarının daha az rahatsız hissetmesini sağlayacak şekilde aşırı asidi emerek ve böylece hastayı rahat ettirerek asit giderici ilaçlarla aynı şekilde işe yarar.

mide ekşimesi elma sirkesi

Bu çözümler, aşırı asidi emerek mide astarının daha rahat hissetmesini sağlar.

Sorunun Önünü Almak En Önemli Adımdır

Tabii ki en başta mide ekşimesinin önüne geçebilmek kişinin iyileşmesi için en iyi adımdır. Eğer yanma, geğirme, guruldama, gaz ve diğer mide bozulması rahatsızlıkları gibi inatçı belirtiler yaşıyorsanız,  en başta midenin bozulmasına sebep olan yemeğin ağza gelmesi veya ülser gibi herhangi bir problemi ortaya çıkarması için bir gastroenterologa gitmeniz gerekir.

Mide bozulmasının altında yatan gerçek medikal sorunlar olduğundan, haftada ikiden fazla mide ekşimesi yaşayan kişiler sebepleri anlayacak bir profesyonelden yardım almalıdırlar.

Mide ekşimesini engellemek oldukça kolaydır ve yeme alışkanlıkları değiştiğinde normal olarak ortaya çıkar. Yatmadan önce yemeği veya atıştırmalıkları kesmek, aşırı tuzlu veya yağlı yiyeceklerden uzak durmak, çok su tüketmek ve aktif olmak mide bozulmasını daha başlamadan engellemenin yollarıdır.

Ayrıca doğal beslenme veya takviyelerle ilgili, bu otların veya takviyelerin genel sağlığınıza veya halihazırda kullandığınız mide ekşimesi ilaçlarına engel olup olmadığından emin olmak için doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi içeren bu ilginç İngilizce videoyu izleyin:

Konu mide ekşimesinin tedavisi olunca, hızlı bir rahatlama için kullanabileceğiniz birçok doğal ve evde yapılabilecek çözüm vardır. Bu çözümler hem günlük yaşam tarzınıza kolaylıkla adapte olabilecek hem de evinizde zaten bulunan malzemelerden oluşmaktadır.

Mide ekşimesinin hasta edici etkilerine katlanmak veya semptomları kontrol etmek için pahallı tedaviler veya önlemler kullanmak zorunda değilsiniz. Bu eski ve geçerli ev yapımı çözümler, sorunu gayet iyi giderecektir.