Meditasyon Sizi Daha Erkek Yapabilir

meditasyon sizi daha erkek yapabilir

Erkekliğin özüne gelince, tabu olarak kabul edilen birkaç şey vardır. Bunlardan biri, erkeğin yoga ve meditasyon yapmasıdır. Dar pantolon ve terli kadınların görüntüleri beynimizde canlandığından, daha sert bir cinsin tipik davranışı olarak kabul edilemez.

Bununla birlikte meditasyonun, testosteron seviyelerini arttırarak, kas kütlesi artışına dönüşebileceğini öğrenecek olsanız ne derdiniz? Meditasyonun, “alfa erkeği” arayışınızda size nasıl fayda sağlayabileceğini bilmek ister misiniz? O halde doğru yerdesiniz!

Sizi Ne Erkek Yapar?

Üstün “erkeksi” bir seviyeye ulaşmak için hormon sisteminizde testosteron seviyesinin yükseltilmesi, östrojen seviyesinin düşürülmesi ve stres hormonu kortizolün etkileri azaltılarak bir bütün halinde çalışması gerekmektedir. Burada çoğu zaman gözden kaçırılan kortizol seviyelerinin kontrol edilmesi gerektiğidir ve bu, meditasyonun uzmanlaştığı bir konudur.

Stres her yerdedir. Bunu önleyemezsiniz. Bu nedenle, eğer gerçekten androjen seviyenize değer veriyorsanız, egonuzu bir kenara bırakın ve meditasyon seansları uygulamaya başlayın.

erkekler için meditasyonun faydaları

Kortizol seviyelerinin kontrol edilmesi gerekir ve bu meditasyonun uzmanlaştığı bir konudur.

Meditasyon Bir Erkeğe Nasıl Yardımcı Olabilir?

Meditasyonun erkek sağlığını aşan yararları vardır, ancak bunların birçoğu toplumun “erkekçe” kabul ettiği performansı gösterebilmenizi  dolaylı olarak sağlamaktadır.

Meditasyon Derin ve Huzurlu Uyku Sağlar

Uyku kraldır. Deli gibi çalışabilir ve beslenmeyi mükemmel hale getirebilirsiniz, ancak kaliteli bir onarıcı uyku olmadan çabalarınız fayda sağlamaz. Uykuyu “çarpan etkisi” olarak düşünün. Meditasyon, psikolojik olarak rahat uyuyabilmek için vücudu rahatlatmaya yardım eder ve uyku esnasında derin REM evresini tetikler. Büyüme hormonu üretimi derin uyku sırasında ortaya çıkar ve iyileşme ile yaşlanma karşıtı etkileri bakımından önemlidir.

Meditasyon Stresi Azaltır

Bugün kötü sağlık için en baskın faktör nedir deseler, ilk olarak stres derdik. Fiziksel stres (aşırı çalışma), olumsuz yaşam deneyimlerinden kaynaklanan duygusal stres ya da bilinmeyenin kaygısı veya korkudan kaynaklanan psikolojik stres gibi birçok biçimde olabilir. Ne olursa olsun, vücudumuzda ortaya çıkan fizyolojik etki, kortizol olarak bilinen stres hormonunun artmış bir ifadesidir. Bizi yanlış anlamayın, kortizol hayatta kalmanız için gereklidir ancak işe geç kalma gibi durumlar için şart değildir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, kortizol kalp rahatsızlığı, yağ depolama, sertleşme sorunu ve cinsel isteksizliğe kadar değişen bir dizi sağlık probleminden sorumludur. Kortizol ile testosteron birbirinin zıttı bir ilişki içerisindedir. Aslında transandatal meditasyon üzerine yapılan bir araştırma, sadece 4 ay içerisinde, meditasyon uygulayan kişilerin, kortizol düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü ve stres kaynaklarına daha keskin bir yanıt verdiğini bulmuştur (kaynak).

Meditasyon, Testosteron’u Arttırmaya Yardımcı Olur

Testosteronda gözlemlenen bu artış, iki hormonun daha önce belirtildiği gibi ters bir ilişkisi olması nedeniyle, kortizolü düşürmeyi sağlar. Meditasyonun testosteron düzeylerini yükseltmeye yardımcı olmasının birkaç nedeni vardır:

  • Kolesterol için Rekabetin Azaltılması:Kortizol ve testosteron sentezleri için kolesterol gerekir. Yüksek stres dönemlerinde, kortizol seviyeleri çok yüksek olduğunda, vücut stres hormonu için kolesterol kullanımını öncelikli hale getirir ve sonuç olarak testosteron seviyeleri zarar görür. Kortizol seviyeleri meditasyon esnasında düştüğünden, testosteron sentezi artar.
  • Kortizol, Leydig Hücrelerinde ve Hipotalamusta Testosteron Üretimini Bastırır: Hipotalamusta testosteron üretilmese de beyin bu bölgede testosteron üretimini başlatmak için hipofizi uyaran gonadotropin salınım hormonu (GnRH) üretiminden sorumludur. Kortizol baskılandığında HPTA (hipotalamik pitüiter testis ekseni) optimum oranda testosteron üretebilir.

Artan testosteron, aynı zamanda cinsel gücün artması ile de ilgilidir. Eğer genç bir adamsanız ve olması gerektiği gibi performans gösteremediğinizi hissediyorsanız meditasyon son derece yararlıdır.

meditasyon testosteronu arttırmaya yardımcı olur

Artan testosteron, aynı zamanda cinsel gücün artması anlamına gelir.

Meditasyon Öz Kontrol ve Disiplini Artırır

Zor zamanlarda disiplinli davranabilme yeteneği sizi erkek yapar. Belki farkında olmadığınız şey, dikkat dağınıklığınızın üretkenliğinizi ve motivasyonunuzu düşürmesi ve hayattan zevk almaktan sizi uzaklaştırmasıdır. Meditasyon size bir hedefe doğru dağılmadan çalışmayı, spor salonunda veya dışarıda olmayı öğretir. Benzer şekilde dürtülerine göre sürekli olarak mastürbasyon yapan erkekler vardır. Bu durum fiziksel olarak zararlı olmamakla birlikte, beynin ödül merkezi için iyi değildir ve sizi yetersiz hissettirebilir.

Meditasyon Nasıl Uygulanmalıdır?

Meditasyon kolay bir disiplin değildir, pek çok insan bazı şeyleri bırakmakta zorlanır. Meditasyonun amacı, zihni tamamen düşüncelerden arındırmak değil, daha çok bu düşüncelerin kabul edilmesini sağlamaktır. Örneğin, rahatsız edici bir ses duyduğunuzda bunun farkında olursunuz ancak üzerinde kısacık bir düşünüp geçersiniz.

Meditasyon birkaç farklı biçimde olabilirken, temel ilkeler aynı kalır. En popüler türleri şunlardır:

Mantra Meditasyonu

Odaklanmak için “mantra” ya da tek sesli sözcükleri defalarca söylemeyi içerir. Meditasyona yeni başlayan ve dikkat dağınıklığı konusunda yardıma ihtiyacı olan erkekler için yararlıdır.

Farkındalık Meditasyonu

Farkında olma ya da başıboş düşünceler ortaya çıktıkça onları kucaklamak, ancak çok uzun süre bu düşüncelerin sizi oyalamasına izin vermemektir. Meditasyon yaparken objektif kalmayı kolay bulan orta seviye pratikerler için daha yararlıdır.

Transandantal meditasyon

Mantra meditasyonuna yakından benzemektedir, bunun dışında genellikle eğitmen tarafından yedi kademeli bir yaklaşım öğretilmektedir.

erkekler için transandantal meditasyon

Transandantal meditasyon

Özet

Meditasyonun kadınsı bir disiplin olarak kabul edildiği günler geride kaldı. Aslında, meditasyonun faydaları şu an çok belirgindir ve yalnızca ego yüzünden uygulamamak saçma olur. Yararları, cinsel sağlık ve iyi insan olmaya kadar yayılır. Kas kütlesi oluşturma kabiliyetinizi artırabilir. En iyisi ücretsizdir ve günde sadece 10 dakika ayırarak evinizin konforunda yapabilirsiniz.

Bir şans verin, denediğinizde şaşıracaksınız!