12 muhteşem limonlu su içmenin faydaları

limonlu su içmenin faydaları

Limon suyu güne başlamak için oldukça basit ve şaşırtıcı derecede sağlıklı bir iç temizleyicidir. Sabahları ilk olarak bütün bir limonu suya sıkarak içmeye başladığımdan beri kesinlikle bir farklılık hissettim. Keskin tadının beni uyandırması ve canlandırması hoşuma gitti.

Bazı kaynaklar, ılık hatta sıcak suyun daha iyi olduğunu söylüyor. Sanırım bu şekilde sabah kahvesi yerine daha sağlıklı bir tercih olabilir ancak kişisel olarak oda sıcaklığındaki suyu tercih ediyorum. Soğuk su olmaması yeterli aslında, soğuk su olursa daha yeni uyandığınız için sindirim sisteminize biraz şok yaşatabilir.

Konsantre ürünler genellikle sülfit içerdiğinden, limon suyu konsantresi yerine gerçek limon suyu kullanılması gerekir. Bazı insanların bu konsantrelerin içerdiği koruyuculara karşı olumsuz tepkileri vardır. Doğal enzimlerin, antioksidanlar ve vitaminlerin üretim sürecinde kaybolma ihtimali yüksektir. Bu nedenle en iyi yararı gerçek limon kullanarak elde ederiz. Özellikle sabahları limonlu su içmenin faydaları inanılmaz.

Limon suyunun 3 önemli faydasını kontrol edin.

Hızlı ve Basit Limonlu Su Tarifi

  • Bir limon alın.
  • Mümkün olduğunca çekirdeklerini temizleyin ve meyve sıkacağı üzerine suyu ekleyin.
  • Daha sonra bir bardağa boşaltın ve için.

Taze limon suyu ile ilişkili bir çok sağlık faydası vardır ve bunlardan en iyi 12 tanesini göstericem. Biraz pratikle bir dakika içinde rahat bir şekilde hazırlayabilirsiniz.  Denememeniz için hiç bir mazeretiniz yoktur.

Limonlu Su İçmek İçin En iyi 12 Neden

1# Sabahları limonlu su içmenin faydaları, şişkinlik, bağırsak gazı ve mide ekşimesi gibi sindirim problemlerini hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olur, genel olarak daha iyi sindirimi teşvik eder.

2# Limonlar antiseptiktir .Karaciğeriniz, böbrekleriniz ve kanınız üzerinde güçlü bir temizleme etkisi vardır. Özellikle aşırı çalışmaya maruz kalmış bir karaciğerin kendinizi ne kadar iyi hissettiğiniz üzerinde etkisi olduğundan, her sabah onu temizlemek için basit bir yol bulmanız, günlük enerjinizde zamanla büyük fark yarabilir.

3# Sabahları limon suyu, temel günlük C vitaminin bir kısmını almak için harika bir yoldur. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi folat ve mineraller açısından iyi bir kaynaktır.

4# Limonların yüksek mineral içeriği, sitrik asitlerine rağmen vücudun alkalin dengesi sağlar. Aslında vücut dışındaki bir gıdanın asit veya alkalin etkiye sahip olup olmadığı sindirim esnasında nasıl metabolize edildiğine bağlıdır.

5# Limon suyu aşırı kabızlık ve ishalin önlenmesine yardımcı olur. Sabahları ilk olarak kullanmanız için bir başka neden daha.

6# İçilen limon suyunun cildinizi iyileştirmeye yararı olduğu söylenir. Yüksek C vitamini içeriği burada etken olur. Ayrıca genel temizlik, detoksifikasyon, antibiyotik ve antioksidan etkileri önemlidir.

7# Limonoid glukozitler limonda bulunan, bazı araştırmaların anti-kanserojenik özelliklere sahip olabileceğini gösteren ilginç bir flavonoid bileşiktir. Koruyucu etkisi, diğer doğal anti-kanser bileşiklerinin çoğundan daha uzun sürmektedir.

8# Limon suyu, karaciğerinizin yağ sindirimine yardımcı olmak için daha fazla safra üretmesine yardımcı olur. Ağır bir geceden sonra büyük bir kahvaltı hazırlamayı planlıyorsanız, bu özellikle faydalı olur. Siz yinede limon suyuna güvenerek sosis ve pastırmalara dalmayın.

9# Limonun antibakteriyel özellikleri boğaz enfeksiyonunu iyileştirmede etkilidir. Boğaz ağrınız varsa, birkaç saatte bir sıcak limon suyu içebilirsiniz.

Şahsen ben, düzenli olarak limon suyuna başladıktan sonra boğaz enfeksiyonu yaşadığımı hatırlamıyorum.

10# Limon suyunun ayrıca vücutta üretilen mukus ve balgam miktarını düşürdüğü düşünülmektedir. İnek sütünü sık sık içiyorsanız (mukus üretimini oldukça arttırmaktadır) o zaman her sabah limon suyu vücudunuzdaki mukus seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

11# Limonlu su zayıflatırmı diye soruyorsanız, birçok kilo verme ile ilgili kaynaklar, yağ yakmada limon suyunun ve sitrik asidin faydalarından bahsetmektedir.

Yağ yakmak için yine yağlı yiyeceklerden uzak durmalı ve iyi egzersiz yapmalısınız ancak limon suyu kesinlikle yağ azaltma planınıza yararlı bir katkı sağlayacaktır.

12# Kötü nefes kokusunu önlemede sabahları limon suyu oldukça yararlıdır. Yüksek antioksidan ve antibiyotik bileşikleri, vücut kokusunun zamanla azalmasına yardımcı olabilir. Bir bardak su içine sıkılmış limon suyu ile güne başlamak için gerçekten nedenler sonsuz.

limonlu su içmenin 12 faydası

Limon vücudun alkalin dengesini sağlar

Limonlu su içmenin faydaları ile ilgili ilginç bir video:

Limon suyunun yararlarını korumak için bir kaç önlem.

Başlangıç olarak turunçgillerden olan meyvelerin çekirdekleri sizin için iyi değildir. Bir veya ikisi zarar vermezken, yutmamaya özen gösterin.

Şeker, bal veya diğer tatlandırıcılar ile birlikte almaktan kaçının.Çünkü basit şekerler limonun faydasını azaltacaktır.

Keskin tadından hoşlanmıyorsanız, o zaman hızlı içmenizi öneririm.

Her şeyi şekerlendirmeye tutkusu olanlara, diyebileceğim insan damağı farklı lezzetlerden zevk alacak şekilde tasarlanmıştır. Ayurvedik tıp; hem fiziksel hem de duygusal dengenin korunması için diyetinizde farklı tatlar bulundurmanın öneminden bahseder.

Bazı insanlar ayrıca, diş minesine etkisi olan limonun içerdiği sitrik asit konusunda endişe duyuyorlar. Şahsen, bununla ilgili herhangi bir problem fark etmedim.Ancak limon suyunu ağızda bekletmektense düz bir şekilde içmek daha mantıklı olacaktır.

Bir bardak limon suyunun üzerine bir bardak daha sade su içerek, hatta suyun bir kısmını ağzımın içinde döndürerek temizleme yapıyorum böylece dişler ile çokta temas sağlanmamış oluyor.

sabahları limon suyu içmek

Sabahları ilk iş bir bardak limon suyuna sahip olmak, sağlık yararları açısından harika olabilir.

Özet

Sabahları ilk iş bir bardak limon suyuna sahip olmak sağlık yararları açısından harika olabilir. En yoğun kişinin bile, bu basit adımı, daha sağlıklı ve daha enerjik olması için zaman ayırması gerekir. Hele böyle süper bir sıkacağınız varsa

Herhangi bir yeni alışkanlıkta olduğu gibi, her sabah en az iki hafta boyunca denemenizi öneririm ve nasıl hissettiğinize bakın. Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi ve aldığınız sonuçları duymak isterim.