Sohbet Başlatacak 31 İyi Fikir

sohbet başlatmak

Bir partide, yanınızda duran kişiye ne diyeceğinizi bilemediğiniz rahatsız edici bir durumla karşı karşıya kaldığınız oldu mu? Sadece kibar olmak için bile olsa konuşmak istersiniz, ancak çok utangaç ve suskunsunuzdur veya zekice bir şey söyleyemeyecek kadar afallamışsınızdır. Sonunda ayaklarınızı değiştirerek, yanınızdaki kişi(ler) hariç her yere bakarak ve sihirli bir şekilde odanın dışına ışınlanmak için dua ederek durursunuz.

Çoğumuz arada bir, sosyal ortamlarda bu sıkıntıyı yaşarız ancak sosyal olarak sık sık çabalayan, daha içine kapanık kişiler etrafımızda bulunmaktadır.

Oğlum küçüklüğünde, yeni ortamlarda utangaç ve içine kapanıktı. Gruba katılmak için daha rahat hissedene kadar, kendini geride tutar ve sessiz kalırdı. Büyüdükçe, arkadaşlarına yatıya gittikçe, okul sonrası aktivitelere katıldıkça ve daha fazla yetişkinle iletişim kurdukça; kendisini tanıtmasını ve çekinmeden konuşmasını gerektirecek durumlara dahil olmaya başladı.

Belli durumlarda, özellikle yetişkinlerle tanışırken, kendini güvenle tanıtmanın ve küçük bir konuşma yapmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Bu yeteneği geliştirmenin hemen pozitif sonuçlar verdiğini ve oğlumda özgüven hissi yarattığını biliyorum. Bunun, gelecekte okul boyunca, ilk işini alırken veya ilk izlenimin önemli olduğu herhangi bir durumda başarı getireceğini de biliyorum. Ona; gülümsemeyi, insanların doğrudan gözlerine bakmayı, elini uzatmayı ve tanıştığı kişiye işe yarayan 1-2 soru sormayı veya yorum yapmayı öğrettim. Ayrıca ona ilk birkaç seferde kendini rahatsız hissedeceğini ama zamanla bunun daha doğal ve kolay olacağını da hatırlattım.

Sonraki birkaç yıl boyunca, kaç kişinin bana “Oğlunuz çok kibar ve özgüvenli. Kendini tanıtma şeklinden gerçekten çok etkilendim” dediğini sayamam. Tabii ki bu beni gururlandırdı ve ayrıca birinin sahip olabileceği en önemli becerilerden birinde – yeni biriyle kendine güvenerek tanışma ve konuşma başlatma becerisi –  ustalaşması bana büyük bir rahatlama hissi verdi.

Sosyal ortamlarda içine kapanık, utangaç veya rahatsız hisseden kişiler için, bir sohbet başlatmak çok boğucu olabilir. Kendinizi sıkılgan ve garip hissedersiniz ve o ortamda olmayı beklerken bile içinizde korku ve anksiyete harekete geçer.

Sohbet Başlatmak İçin 31 İyi Konu

Yeni insanlarla tanışma ve grup konuşmasına dahil olmayla ilgili en büyük endişelerden biri, ne söyleyeceğini bilememek ve kendini  utandırmaktan korkmaktır. Ama oğluma öğrettiğim dört basit beceriyi öğrenip kontrol edilebilir ve küçük ortamlarda pratik yaparsanız, sonunda kolaylıkla bir konuşma başlatabilirsiniz.

Unutmayın…

  • Gülümseyin.
  • Karşınızdakinin gözlerinin içine bakın.
  • Elinizi uzatın.
  • Diğer kişiyle temasa geçmek için konuşmayla alakalı birkaç soru sorun veya konu açın.

Eğer sohbet konuları için bazı fikirlere ihtiyacınız varsa, işte size 31 fikir.

konuşma başlatan konular

Yeni insanlarla tanışma ve grup konuşmasına dahil olmayla ilgili en büyük endişelerden biri, ne söyleyeceğini bilememektir.

Size uyacak birkaç tanesini seçin, bir yere yazın ve yeni sosyal ortamlarda olduğunuz zaman bakmak için cüzdanınızda veya çantanızda bulundurun.

#1 Karşınızdakine, kıyafeti veya görünüşünde çekici gözüken bir şey hakkında, ona pozitif olarak dikkat ettiğinizi gösterecek, bir yorum yapın. Hepimiz birazcık samimi övgü almayı severiz. “Ne güzel bir elbise. Nereden aldın?”, “Gözlüklerin havalıymış. Ben de böyle çerçeve arıyordum”.

#2 Olay veya içinde bulunduğunuz ortam hakkında yorum yapın. Bu, afallamış hissettiğinizde harika bir yedek tartışma konusu olur. “Bütün hafta boyunca bu partiyi bekledim. Ev sahibini sen nereden tanıyorsun?”, “Bu gece çalacak grubu biliyor musun?”, “Daha önce Seçil’in evine hiç gelmemiştim. Sence de inanılmaz değil mi?”

#3 Konuşacağınız kişi hakkında pozitif veya ilginç bir şey bulun. Kişiye samimi ilgi ve merak gösterin. “Cem senin yeni taşındığını söyledi. Bu semti nasıl buldun?”, “Muhteşem bir tenis oyuncusu olduğunu duydum. Maçlara çıkıyor musun?”

#4 Güncel bir olaydan bahsedin. Sadece, politika ve din gibi tartışmalı bir konu olmadığına emin olun. Spor, bir müzik organizasyonu veya pozitif haberler genelde güvenli konulardır. “Olimpiyatlardaki atletizm finallerini seyrettin mi? Ne olağanüstü bir yarıştı”.

#5 Kişinin kariyeri veya uzmanlığı hakkında soru sorun. Kişi hakkında daha çok şey öğrenmek için aklınızda birbirini takip eden sorular olsun. “Peki ne iş yapıyorsun?”, “İlginç bir işin varmış. Nasıl başladın?”

#6 Son zamanlarda başınıza gelen komik veya ilginç bir şeyden bahsedin. İnsanlar hikayeleri ve faydalı bilgiler duymayı sever. “Bugün buraya gelirken yolda olan şeyi anlatmak istiyorum. Çılgıncaydı”, “Köşedeki yeni restoranı fark ettin mi? Geçen gün denedim ve harikaydı”.

 #7 Yakın zamanda okuduğunuz bir şeyden veya izlediğiniz filmden bahsedin. Neden beğendiğiniz veya neden sizin için anlamlı olduğu hakkında konuşun. “Can Dostum kitabını okudun mu? Uzun zamandır bu kadar harika bir roman okumamıştım”, “Çok muhteşem bir film izledim. Düşünmeden duramıyorum”.

#8 Kişinin ailesi hakkında sorular sorun. İnsanlar için, konuşulacak kolay bir konudur çünkü hepimiz çocuklarımızla veya aile üyelerimizle ilgili olumlu şeyler paylaşmayı severiz. “Çocukların bugünlerde neler yapıyor?”, “Ailen bu şehirde mi yaşıyor?”

kişinin ailesi hakkında sorular sorun

Hepimiz çocuklarımızla veya aile üyelerimizle ilgili olumlu şeyler paylaşmayı severiz.

#9 Eğer kişinin ismi ilginç veya değişikse, bunu belirtin. “Resmigül ne kadar farklı bir isim. Kim koymuş?”

 #10 Hava durumuyla ilgili bir şey söyleyin (sıkıcı ama etkilidir). “Bu kadar kar yağdığına inanabiliyor musun? Günlerce evimde mahsur kaldım. Sonunda çıkabildiğim için çok mutluyum!”

 #11 Birinin tek başına durduğunu fark ederseniz, ona yaklaşın ve kendinizi tanıtın. “Merhaba, ben Beril. Tanışmak istedim. Seni bugün buraya getiren nedir?, “Selam, ben Can. Bu organizasyonla ilgili sen de benim gibi bihaber misin?”

 #12 Çoktan konuşmaya başlamış bir grup insana katılmak isterseniz, onlara yaklaşın ve sohbet arasını bekleyip kendinizi tanıtın. “Merhaba, ben Seda Konak. Sohbetinize katılmamda bir mahsur var mı? Çok eğleniyor gibi gözüküyorsunuz da”.

 #13 Komik veya alçak gönüllü bir şey söyleyin. Mizah, garip gerginliği yok etmenin iyi bir yoludur. “Burada bu kadar çok gösterişli insan olacağını bilseydim, şah tacımı takardım”, “Bu kadar aç bir kalabalık için yemek pişirmediğime memnunum”.

 #14 Kendi hobilerinizin veya ilgilerinizin birinden bahsedin. “Geçenlerde yeni bir bisiklet aldım ve sonunda yağmur durduğu için mutluyum. Çıkıp test edebileceğim. Sen de bisiklet sürer misin?”, “Bu aperatiflere bayıldım. Yemek kursundaki arkadaşlarımla paylaşmak için Merve’den bunların tariflerini almam lazım”.

 #15 Yemeğe veya içeceğe yorum yapın. “Makarnayı denedin mi? Çok lezzetli”, “Şarap hakkında ne düşünüyorsun? Ben henüz denemedim”.

#16 Kişinin gençliği veya geçmişiyle ilgili soru sorun. Herkesin anlatacak bir hikayesi ve kendileri hakkında paylaşacakları ilginç şeyler vardır. “Nerede büyüdün?”, “Satış işine başlamadan önce ne yapıyordun?, “Ben de İzmir’de yaşadım. Sen neresindeydin?”

#17 Okulla ilgili soru sorun. “Üniversiteyi nerede okudun?, “Okulun İstanbul’da mıydı?”

 #18 Kişinin yaptığını fark ettiğiniz bir şeyi belirtin. “Dorukla konuştuğunuzu gördüm. Geçenlerde yeni bir ev aldığını biliyor muydun?, “Defterine çizim yaptığını gördüm. Ressam mısın?”

 #19 Yolculuk yapmakla ilgili soru sorun. “Dünyada herhangi bir ülkeye gitme şansın olsaydı, hangisini seçerdin?”, “Şimdiye kadarki en unutamadığın yolculuk hangisiydi?”,  “İzmir’den geldiğini duydum. İstanbul ziyaretin nasıl geçiyor?”

 #20 Kişinin geçirdiği gün veya haftayla ilgili soru sorun. “Bugün hayatında ilginç veya heyecanlı bir şey oldu mu?”, “Haftan nasıl geçiyor? Yağmur seni de benim gibi kapalı yerlerde mahsur bıraktı mı?”

kişinin geçirdiği gün ile ilgili soru sorun

Bugün hayatında ilginç veya heyecanlı bir şey oldu mu? tarzı gün ile ilgili sorular sorun.

 #21 O hafta için planladıklarınız hakkında yorum yapın. Bu, diğer kişinin soru sorması veya yorum yapması için kapı açar. “Bu hafta bir toplantı için Ankara’ya gitmem gerekiyor ve denemeye değer yeni bir restoran arıyorum. İyi bir tavsiyen var mı?”, “Çocuklarım bu hafta Bodrum’dan gelecekler. Ben de onları yeni açılan sanat sergisine götürmeyi düşünüyorum”.

 #22 Kişinin sahip olduğu bir şeyi belirtin. “Arabanı sevdim. Üstü açılan model almaya nasıl karar verdin?”, “Yeni ev aldığını duydum. Taşınabildin mi?”, “Yeni iPhone’un hakkında ne düşünüyorsun? Ben de kendiminkini yenilemeyi düşünüyorum”.

 #23 Biraz şaşırtıcı ve komik bir soru sorun. “Şimdiye kadar yaptığın en spontane şey neydi?”, “Tarihten biriyle yemek yeme şansın olsaydı, kimi seçerdin?”

#24 Üstünde çalıştığınız bir şeyden bahsedin ve kişinin fikrini sorun. “İklim değişiklikleriyle ilgili bir haber üzerine çalışıyorum. Bu konuda senin düşüncelerin neler?”, “Domates yetiştirmeye çalışıyorum ama hala filizlenmediler. Sen daha önce bu konuda başarılı oldun mu?”

 #25 Çalan müzik hakkında yorum yapın. “Bu şarkıyı gerçekten sevdim. Bu grubu daha önce duymamıştım. Sen biliyor muydun?”

 #26 Kişinin yaptığı yorumu takip edin. “Geçenlerde Paris’e gittiğini söylediğini duydum. İş için mi gittin yoksa tatil mi?”, “IT departmanında çalıştığını tesadüfen duydum. Ben de öyle ve senin nerede çalıştığını merak ettim.”

 #27 Bir hikaye anlatın veya espri yapın. Ancak birinin harcaması hakkında konuşmamaya veya uygunsuz bir şey paylaşmamaya dikkat edin (eğer grubu çok iyi tanımıyorsanız). “Birkaç yıl önce, bunun gibi bir organizasyondaydım ve çok komik bir şey oldu”, “Yan odada ne olduğuna inanamayacaksın”, “Geçen hafta benim de başıma gelen benzer şeyle ilgili bir hikaye anlatacağım”.

 #28 Bir problemle ilgili yardım isteyin veya soru sorun. “Mac ve PC arasında karar vermeye çalışıyorum. Sence en iyi seçenek hangisi?, “Bu akşamın programının ne olduğunu biliyor musun?”

 #29 Rahatça konuşması için birini davet edin ve bunu kendiniz yaparken korunmasız gözükün. “Bu akşam buraya gelme konusunda gerçekten çok gergindim ama herkes çok arkadaş canlısı”, “Elif’in beni de davet edip etmeyeceğini çok merak ediyordum, neyse ki çağırdığı için çok mutluyum”.

 #30 Yakın zamanda izlediğiniz televizyon programları hakkında konuşun. “Sonunda Fi’nin bütün bölümlerini izledim ama bittiği için çok üzgünüm. Sen izledin mi?”, “Bu günlerde Netflix’te ne izliyorsun?”

 #31 Kişiyi daha iyi tanımak veya ikinci kez buluşmak için risk alın. “Senle konuşmaktan gerçekten keyif aldım. Bir ara kahve içmek ister misin?”

Yeni insanlarla temas kurmak göz korkutucu olabilir, ancak korkunun ve anksiyetenin sizi keyifli sohbetlerden, yeni arkadaşlıklar ve ilişkilerden alıkoymasına izin veremezsiniz. Her şey ilk gülümseme ve tanışmayla başlar. Bahsettiğim konuların bazılarını hazırlayarak sohbet başlatmak için kendinize meydan okuyun veya konuşmayı başlatmak için kendi sohbet konularınızı yaratın.

Siz başka açılış cümlesi veya sohbet başlatan konu biliyor musunuz? Biliyorsanız lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.