Kan Dolaşımınızı İyileştirecek 9 Yöntem

kan dolaşımınızı iyileştirecek 9 yöntem

Ellerinizin ve ayaklarınızın yaz mevsiminde veya herkesinkinin sıcak olduğu bir odada soğuk olduğunu fark ettiniz mi? Belki günün çoğunu ayakta geçirdiğiniz bir işiniz vardır ve bacaklarınızda örümcek ağının dalları gibi gözüken kırmızı, mor veya mavi damarlar oluşmaya başlamıştır. Bunlar size tanıdık geliyorsa, probleminiz zayıf kan dolaşımı olabilir.

Endişelenmeyin, sorunu çözmek için ilaç kullanmak dışında birçok yöntem bulunuyor – tabii bazen ilaçlardan da kaçamıyoruz. Hayat tarzınızda yapacağınız küçük değişiklerin sağlığınız üzerinde büyük etkileri olabilir. Bu yüzden kan dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olacak bu 9 ipucunu denememeniz için hiçbir sebep yok.

Öncelikle kan dolaşımıyla ilgili bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Kan Dolaşımı Nedir?

Kan dolaşımı, aynı nefes almak gibi, biz fark etmeden mükemmel bir şekilde çalışan hayati bir vücut fonksiyonudur. Kanımız taşıma işlevi görür, damarlar aracılığıyla besinleri ve oksijeni vücudumuzun her parçasına taşır. Kalbimiz ise motordur, kanı başımızdan ayak ucumuza kadar her yere pompalama görevini görür.

Zayıf Kan Dolaşımının Sebepleri Nelerdir?

Zayıf kan dolaşımının birçok sebebi vardır. Yaş ilerledikçe, damarlar esnekliğini yitirir ve böylece kan akışı yavaşlar. Yetersiz beslenme, kan damarlarının içinde hareketi engelleyen ve sonunda damarı tamamen tıkayan tortu birikmesinde artışa sebep olur. Fazla kilolu olmak ve sigara içmek de dolaşım sistemine ekstra stres yükler (kaynak).

bütün gün ayakta durmak

Bütün gün ayaktaysanız veya hareketsiz oturuyorsanız, kan akışı yavaşlar.

Bütün gün ayaktaysanız veya hareketsiz oturuyorsanız, bu da akışı aksatır. Yer çekimi yüzünden kan alt vücutta birikir ve öbür sistemler oksijen ve besinden mahrum kalır.

Sonuç olarak, zayıf kan dolaşımına neden olan yüksek veya düşük kan basıncı, kalp rahatsızlıkları ve varisli damarlar gibi çok ciddi bazı durumlar vardır.

Zayıf Kan Dolaşımının Belirtileri Nelerdir?

Zayıf kan dolaşımınız olduğunu nasıl anlarsınız? Zayıf dolaşımın çoğu belirtisi belli bir bölgede – genelde kollar ve bacaklarda – kan akışının olmayışıyla alakalıdır. En yaygın belirtiler şunlardır:

  • Soğuk eller ve ayaklar
  • Bacakta şişme
  • Baş dönmesi
  • Uyuşma ve karıncalanma
  • Örümcek ağının dalları gibi gözüken kırmızı, mor veya mavi damarlar (kaynak 1, 2).

Kan Dolaşımınızı İyileştirecek 9 İpucu

#1 Düzenli Egzersiz Yapın

Dolaşımınıza hareket katacak en harika yol egzersiz yapmaktır. Eminim ki, spor yaptığınızda kalbinizin küt küt atmasına alışkınsınızdır. Bu tam olarak, kan dolaşımını geliştirmek için  istediğimiz etkidir.

kan dolaşımı için egzersiz yapın

Egzersiz, kalbinizin kanı vücudunuzun her bölgesine taşıyarak daha çok pompalamasını sağlar.

Egzersiz, kalbinizin kanı vücudunuzun her bölgesine taşıyarak daha çok pompalamasını sağlar. Ayrıca kaslarınızın hareketi damarlarınızı hem sıkar hem serbest bırakır ve bu da kanın hareketine yardımcı olur. Amacınız, her gün 30 dakika civarında egzersiz yapmak olmalıdır (kaynak).

#2 Beslenmenizi Geliştirin

Zayıf kan dolaşımının en önemli sebeplerinden biri yetersiz beslenmedir. Eğer beslenmenizde yüksek oranda yağ, şeker ve tuz bulunuyorsa, kan damarlarınızın içinde “plak” adı verilen bir durum ortaya çıkar. Bu da, kanın akışını zorlaştırır ve sonunda damarlar kalp krizi ve felce sebep olacak şekilde tamamen tıkanır.

Kalp dostu bir diyet; bol lif (meyve, sebze, tam tahıllar), yağsız et ve Omega-3 yağ asitleri (balık yağı) içerir. Omega-3 yağ asitleri damarlardaki plağı giderir. Bunu takviye olarak veya beslenmenize uskumru ve sardalye balıkları ekleyerek alabilirsiniz (kaynak).

A, C ve E gibi antioksidan vitaminler de plaktan kurtulmaya yardımcı olur. Bunun için beslenmenizde yumurta sarısı, ciğer, turunçgil meyveler, avokado, badem, ton balığı ve ayçiçeği yağının bulunduğundan emin olun (kaynak). Akdeniz diyeti başlangıç için iyi bir fikir olabilir.

#3 Masaj Yapın

Bir bölgeye masaj yaptığınızda, o bölgeye kan akışı sağlarsınız. Bunun için çok pahalı bir spaya gitmenize gerek yok, alt bacak gibi özellikle problemli bölgelere evde masaj yapmak çok kolaydır.

Ellerinizi kullanabilir ve taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş masaja uygun biberiye, servi, zencefil ve nane yağlarından faydalanabilirsiniz. Kişisel tercihim köpük rulo kullanmaktan yana. Bu da daha az çabayla muhteşem hissettiriyor (kaynak).

#4 Doğal Tedavilerden Faydalanın

Piyasada dolaşımı desteklediğini söyleyen sayısız bitkisel ve doğal tedavi mevcuttur. Bunların belki de en iyisi mabet ağacıdır. Bunun kan akışını sağlayarak damarları açtığı bulunmuştur. İsterseniz tablet olarak ya da benim favorim bir kaşık bal kattığım çay olarak tüketebilirsiniz (kaynak).

Kan dolaşımını arttıran diğer faydalı tedaviler ise arnavut biberi, sarımsak ve zencefildir. Bunları beslenmenize ekleyebilir ya da hap olarak alabilirsiniz (kaynak).

#5 Bacaklarınızı Kaldırın

Dolaşım sisteminize yardımcı bir diğer yöntem de günde 15 dakika boyunca ayaklarınızı kalbinizden daha yükseğe kaldırarak uzanmaktır. Yer çekimi sayesinde kan, alt bacaklarınızda birikmeyi bırakır. Şahsen, çoğu gece yatmadan hemen önce bu yöntemi uygulamayı tercih ediyorum (kaynak).

kan dolaşımı için bacaklarınızı kaldırın

Günde 15 dakika boyunca ayaklarınızı kalbinizden daha yükseğe kaldırın.

#6 Su İçin

Susuz kalırsanız, kan hacminizin düşerek zayıf kan dolaşımı belirtileri gösterdiğinizi fark edersiniz. Beyninize daha az kan gitmesinden kaynaklı baş dönmesi ve bayılma – kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz şeyler –  yaşayabilirsiniz.

Elinize bir şişe su alın ve azıcık bile susadığınızda derhal için. Egzersiz boyunca ve sonrasında da su tüketmek hayati önem taşır çünkü terle birlikte sıvı kaybederiz. Susuzluğa neden olan kafein ve alkolden uzak durmaya dikkat edin (kaynak).

#7 Varis Çorabı Giyin

Tüm gün boyunca ayakta durduğunuz için zayıf dolaşım riski altındaysanız, varis çorabı giymenizi şiddetle tavsiye ederim. Bunlar bacaklarınızın kanı kalbinize doğru ittirmesine yardımcı olur. Çoğu eczaneden kendinize en uygun olan varis çorabını satın alabilirsiniz

Sigara içmek damarlarınızın daralıp kapanmasına neden olur ve böylece kanın akışı engellenir.

#8 Sigarayı Bırakın

Tabii ki sigarayı bırakmak için yüzlerce sebep var fakat bu durumda sigaranın kan dolaşımına olan etkisine bakacağız. Sigara içmek damarlarınızın daralıp kapanmasına neden olur ve böylece kanın akışı engellenir. İyi haber şu ki; sigarayı bıraktıktan sonra birkaç saat içinde bu etkiler tamamen ortadan kalkar (kaynak).

#9 Sıcak ve Soğuk Su Yöntemini Uygulayın

Vücudunuzun, ısısını düzene sokmasının bir yolu kan damarlarından geçer. Kan, ısıyı vücudunuzun merkezinden dışarı doğru taşır ve eğer çok sıcaklarsanız, damarlarınız gevşer ve ısıyı cildinizden atar.

Bu yüzden sıcak ve soğuk tedavi işe yarayan bir mekanizmadır. Vücudunuzda zayıf dolaşım belirtisi gösteren bölgeye bir sıcak-bir soğuk su uygulayın. Bu yöntem, kanın dolaşmasını sağlayıp damarlarınızı sıkılaştırıp rahatlatacak. Bunu 5-6 kere tekrar edebilirsiniz ancak aşırı düşük ve yüksek su ısısından mutlaka kaçının (kaynak).

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Kan dolaşımınızı evde doğal yöntemlerle geliştirmek için birçok seçeneğin olması çok iyidir ama bazen tedaviyi bir profesyonele bırakmak gerekebilir. Zayıf kan dolaşımı, kan pıhtısı gibi ölümcül durumların bir göstergesi olabilir. Eğer bir endişeniz varsa doktorunuza danışın. Bazı uyarılar şunlardır:

  • Belirtiler geçmiyorsa
  • Ciddi uyuşma, karıncalanma ve soğuk el ve ayaklarınız varsa
  • Mavimtırak cildiniz varsa
  • Yavaş kapanan yaralarınız varsa (kaynak).

Sonuç

Umarım, kan dolaşımınızı doğal olarak geliştirecek bu 9 ipucu size yardımcı olur. Birkaç hafta boyunca bunlardan ikisini veya üçünü uyguladığınızda büyük değişikliği fark edeceksiniz. Eğer bir değişiklik olmazsa, diğer ipuçlarını da deneyin.

Lütfen işe yarayıp yaramadığını yorumlarınızda belirtin ve eğer başka yöntemler biliyorsanız, paylaşmaktan çekinmeyin.

Referanslar
http://www.healthyandnaturalworld.com/improve-blood-circulation-naturally/
http://www.wikihow.com/Improve-Blood-Circulation
http://www.wikihow.com/Increase-Blood-Flow
https://www.organicnutrition.co.uk/articles/circulation.htm
http://www.poorcirculation.org/