Haniye ve Netanyahu’dan ‘ateşkes’ açıklamaları

Hamas Hareketi, Paris toplantısından çıkan sonuçlara ilişkin teklifin teslim alındığını ve bunun incelendiğini, verilecek cevap için de görüşmeler yapıldığını duyurdu. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin konuya ilişkin basın açıklamasını yayımladı.

Hamas yönetiminin, Paris toplantısından çıkan “çerçeve anlaşmasını” ve bunun uygulanmasına ilişkin gerekenleri görüşmek üzere Kahire ziyareti için davet aldıklarını belirten Heniyye, konuyla ilgili inceleme ve görüşmelerin yapıldığını aktardı.

‘HER TÜRLÜ FİKRİ TARTIŞMAYA AÇIĞIZ’

AA’nın aktardığına göre, “Paris toplantısından çıkan teklife karşı Hamas’ın cevabı öncelikle, Gazze’ye acımasız saldırganlığın durması ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin dışına çekilmesi temelinde olacaktır” ifadelerine yer veren Heniyye, saldırıların kapsamlı bir şekilde durması ve halkın barınmasının sağlanması, yeniden imar, Filistinli esirlerin özgürlüğünü garantiye alan ciddi bir esir takasının gerçekleştirilmesinin önemini vurgulayarak, bu çerçevede Hamas’ın “her türlü teklif ya da ciddi fikirleri” tartışmaya açık olduğunu kaydetti.

“İsrail işgal güçlerinin direnişi taviz vermeye zorlayacağı” iddiasıyla askeri suçları ve saldırılarına bahaneler uydurdukları açıklamalarının vehimden başka bir şey olmadığını dile getiren Heniyye, şöyle devam etti:

“Dünyanın, Batı Şeria bölgelerinde halkımıza yönelik kötü muamele politikası, infazlar, tutuklamalar, şehirlere ve kamplara yapılan günlük baskınlar da dahil olmak üzere bu katliamları ve savaş suçlarını durdurması için işgalcilere baskı yapması gerekiyor. Tüm bu uygulamalar, halkımızın özgürlük ve bağımsızlık yolundaki kararlılığını kıramayacaktır.”

‘İŞGALİ DESTEKLEMEK İÇİN SİSTEMATİK BİR POLİTİKA’

Heniyye, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) finansal desteği askıya alan başta ABD olmak üzere diğer ülkelere tepki göstererek, “Bu durum, Gazze’ye yardımların artırılması gerektiğini söyleyen Uluslararası Adalet Divanının (UAD) kararlarına karşı açık bir muhalefet ve ihlaldir. Bu ülkelerde, UAD’nin kararlarına icabet etmek yerine halkımızı açlık ve abluka altında tutarak işgali destekleme yönünde sistematik bir politikanın varlığına işaret etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

NETANYAHU: KABUL ETMEYECEĞİZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Hamas’ın elindeki esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail askerlerinin Gazze’den çekilmesini içeren bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini belirtti. Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinden birinde bulunan Bnei David Askeri Akademisi’nde yaptığı konuşmada, İsrail ile Hamas arasındaki muhtemel esir takası gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Hedeflerine ulaşıncaya ve zafer kazanıncaya kadar” Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceği mesajını veren Netanyahu, olası esir takası mutabakatı için İsrail askerlerini Gazze’den çekmeyeceklerini ve İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinli esiri serbest bırakmayacaklarını söyledi.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 28 Ocak’ta Washington’da verdiği bir röportajda, َFransa’nın başkenti Paris’te ABD, İsrail, Mısır ve Katar’ın Gazze’de ateşkes ve esir takasına ilişkin yetkililerle müzakerelerin yapıldığını açıklamıştı.

Daha sonra, İsrail Kanal 12 televizyonu da Paris’te ABD, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda İsrail’den istihbarat direktörlerinin katıldığı görüşmelerin yapıldığını ancak buna ilişkin basına sızın maddelerin doğru olmadığını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx