Gözeneklerinizi Doğal Olarak Küçültecek 9 Yöntem

gözeneklerinizi doğal olarak küçültmek

İtiraf ediyorum, muntazam ve düzgün ciltlerin olduğu ve makyaj reklamlarının yer aldığı parlak kuşe kağıda basılmış resimli dergilerden etkileniyorum. Gözenekler çok küçüktür, endişelenmemizi gerektirmeyecek kadar önemsiz görünürler ama hepimizin onlarla ilgili bir takıntısı vardır. O zaman neden bunu düzeltmek için farklı yöntemlere şans vermeyelim?

Gözenek konusunda imkansız bir şeyin peşinde olup olmadığımı hep merak ederdim. Gözeneklerin büyüklüğü genetik ve değiştirilemez midir ya da doğal tedaviler yardımcı olabilir mi? Bazı araştırmalardan sonra cevabı bulduğumu güvenle söyleyebilirim. Siz de gözeneklerinizi doğal olarak küçültmek istiyorsanız, aşağıdaki 9 ipucunu okuyun.

Gözenek Nedir?

Yağı dışarı atan cilt yüzeyindeki küçük – bazen de çok küçük olmayan – deliklerdir. Aslında vücudunuzun her yerinde gözenekler bulunur ama bunlar çoğunlukla teri dışarı atarlar ve yüzünüzdeki yağı atan gözeneklerden çok daha küçüklerdir.

Yüzünüzün daha çok yağ üreten alanlarındaki (alın ve burun gibi) gözenekler daha çok göze çarpar. Ne yazık ki, geniş gözeneklerinizin olması çoğunlukla genetiğe bağlıdır. Daha koyu tondaki ciltlerde açık tonlara göre daha geniş gözenekler bulunur. Ayrıca kuru ciltler çok fazla yağ üretmedikleri için gözenekleri çok küçüktür (kaynak).

Gözeneklerinizi Doğal Olarak Küçültmek İçin 9 Yöntem

Her ne kadar gözeneklerimizi genetiğimiz belirlese de, onları esnetip daha da büyük gösterecek belli faktörler vardır. Uğraşmamız gereken de bu faktörlerdir. Örneğin; hapsolmuş cilt yağı, güneşe maruz kalmak ve ölü cilt hücrelerinin çoğalması bu faktörler arasında sayılabilir. Gözenekleri veya sivilceleri sıkmak ise asla ve asla yapılmaması gereken bir şeydir. Gözeneklerinizi küçültecek 9 ipucu şunlardır:

#1 Cildinizi Temiz Tutun

Yüzümüze sürdüğümüz her şey (makyaj, nemlendirici ve kir) gözeneklerimize girer ve onları büyütür. Eğer mümkünse her zaman makyajlı olmamaya dikkat edin. Ben işten eve geldiğimde mutlaka makyajımı çıkarır, yatmadan önce de yüzümü temizlerim. Spordan sonra yapılacak yüz temizliği de oldukça önemlidir (kaynak).

#2 Peeling Yapın

Çoğumuz günlük cilt temizliği rutinimizin bir parçası olarak temizleyici ve nemlendirici kullandırıyoruz. Peki ne sıklıkta peeling uyguluyoruz? Konu gözeneklerimizi daha da küçültmek olduğunda, peeling yapmak fark ettiğimizden daha çok önem taşıyor. Ancak bu şekilde gözenekleri tıkayan ölü cilt hücrelerinden kurtulabiliriz.

Peeling için bir sürü doğal yol vardır – mesela benim favorim bademdir. Hassas cildime çok sert gelmiyor ve hazırlaması da çok hızlı ve kolay oluyor.

Biraz bademi su ile birlikte macun kıvamını alıncaya kadar rondodan geçirin. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 5 dakika boyunca masaj yapın. Ilık su ile durulayın ve cildinizin verdiği tepkiye göre haftada 1 ila 3 kez işlemi tekrar edin (kaynak).

gözenekler için peeling uygulaması

Peeling için bir sürü doğal yol vardır.

#3 Kil Maskesi Kullanın

Kil maskeleri haftada 1 veya 2 kere yapılacak bir rahatlama yöntemi değil, aynı zamanda yağlı ciltler ve geniş gözenekler için de mükemmel bir çözümdür. Mesela, arı kil – çin kili de denmektedir – fazla yağı emer ve gözeneklerdeki tıkanıklığı açmaya yardımcı olur (kaynak).

Kil maskeleri yağlı ciltler ve geniş gözenekler için mükemmel bir çözümdür.

#4 Yüzünüze Buhar Uygulayın

Önceden, tıkanmış burnum için doğal bir çare olarak yüzüme buhar banyosu uygulardım. Bu yöntem ayrıca gözenekleri yağ ve kirden de temizliyor. Su damlacıkları birikmiş tortuyu temizlerken, buhardan gelen sıcaklık da gözenekleri açıyor.

Bir kaseye buharı tüten sıcak su koyun. İsterseniz suya antibakteriyel etkisi olan birkaç damla okaliptüs gibi bitki özlü yağ da ekleyebilirsiniz. Yüzünüzü kasenin üzerine gelecek şekilde tutun ve bir havlu yardımıyla etrafınızı kapatın. 10-15 dakika bu şekilde bekleyin ve sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın (kaynak).

gözenekler için buhar uygulayın

Gözenekler için yüzünüze buhar banyosu

#5 Güneş Kremi Sürün

Güneş kremi kullanmak bütünüyle muhteşem bir fikirdir. Güneşe maruz kalmak cildi yaşlandırır ve geniş gözeneklere yol açan cildin elastikliğini azaltır. Yüksek faktörlü bir güneş kremi sizi korumayı garanti eder (kaynak).

#6 Yoğurtlu Yüz Maskesi Uygulayın

Piyasada reklamları olan, gözeneklerinizi küçülttüğünü iddia eden tonlarca ürün bulunmaktadır. Fakat en az onlar kadar iyi olan bir ürün buzdolabınızda duruyor olabilir.

Doğal yoğurt gözeneklerinizdeki kiri çözer ve eğer probiyotik yoğurt kullanırsanız bu, cildinizdeki doğal “iyi” bakteri dengesine de destek olur. Yüzünüze direk uygulayın ve 10 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

#7 Yumurta Beyazı Maskesi Uygulayın

Yumurta beyazları kururken, ince bir katman oluşturmak için büzüşürler. Yüzünüze yumurta beyazı sürmek, ince çizgileri ve gözenekleri sıkılaştıracaktır.

Evde yumurta beyazı maskesi yapmak için, yumurta beyazıyla kokuyu maskelemesi için limon suyunı karıştırın. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve karışımı cildinize masaj yaparak sürün. 15-20 dakika bekletin ve tekrar ılık su ile durulayın (kaynak).

#8 Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkayın

Elma sirkesi, birçok rahatsızlığı tedavi edebilen mucizevi bir üründür. Cildinizin pH dengesini korur, istenmeyen bakterileri uzaklaştırır ve kir ile tortuyu temizler.

Elma sirkesini eşit miktarda suyla seyreltin. Pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika sonra ılık su ile durulayın ve her zamanki gibi nemlendirin (kaynak).

gözenekler için elma sirkesi

Elma sirkesi, cildinizin pH dengesini korur, istenmeyen bakterileri uzaklaştırır ve kir ile tortuyu temizler.

#9 Yüzünüzü Salatalık ile Temizleyin

Salatalık suyunun gözenekleri de küçültebilecek büzücü özellikleri vardır. Salatalığı ezin ve suyunu ayırmak için bir süzgece koyun. Meyve-sebze sıkacağınız varsa onu da kullanabilirsiniz. Pamuk yardımıyla cildinize uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın (kaynak).

Diğer İpuçları ve Uyarılar

Cildinize çok fazla dokunmamaya çalışın özellikle ellerinizi yıkamadıysanız. Dokunursanız, gözeneklerinizi tıkamaya sebep olacak daha fazla yağ ve kir bulaştırmış olursunuz.

Yüksek kaliteli içeriğe sahip ürünler ürünler kullanın fakat bunları aşırı kullanarak tahrişe sebebiyet vermeyin. Eğer cildiniz kuruyorsa, kızarıyorsa veya bu uygulamaların ardından iltihaplanıyorsa, birkaç gün bunlara ara verin (kaynak).

Sonuç

Bütün bu yöntemleri denemek oldukça fazla çaba gerektiriyor gibi gözükebilir ama tüm hayatımız boyunca aynı cilde sahip olduğumuzdan, ona iyi bakmak için vakit harcamaya değer. Ben bu ipuçlarından birkaç tanesini haftada 2 veya 3 kere uyguluyorum ve gözeneklerimin küçüldüğünü fark ediyorum. Ancak 2 haftalık bir tatile çıkıp rutinime ara verdiğimde gözeneklerim yine genişliyorlar. Bu yüzden gözenekleri tertemiz tutabilmek için uzun dönemli bir bakım alışkanlığı edinmenizde fayda var.

Referanslar
http://www.realsimple.com/beauty-fashion/skincare/skincare-face/shrink-your-pores
http://www.wikihow.com/Shrink-Pores
http://www.womenshealthmag.com/beauty/how-to-shrink-pores
http://www.healthyandnaturalworld.com/remedies-to-shrink-minimize-pores-naturally/
http://www.enkivillage.com/how-to-shrink-pores.html