Glutamin veya bcaa, kas için hangisi daha iyi

glutamin veya bcaa hangisi daha iyi

Glutamin ve BCAA, protein yapı taşlarını içeren amino asit takviyesidir.

Glutamin, ağırlık kaldıran kişilerin kas protein sentezini arttırmalarına, bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olur.

BCAA’lar ise kas büyüklüğü ve kuvvet oluşturmak için egzersiz sırasında ihtiyaç duyduğunuz yakıt için mükemmel bir seçimdir.

Egzersizler konusunda ciddi olan herkes, kas yapabilmek için diyetinizde doğru miktarda protein almanız gerektiğini bilir.

Ve protein hakkında bilgi sahibi olanlar, proteinleri oluşturan temel yapı taşlarının aminoasitler olduğunu ve doğruca kas inşasında görev aldığını bilir.

Ancak tabii ki hiçbir şey doğruca olmaz.

Glutamin ve BCAA da dahil olmak üzere pek çok amino asit takviyesi bulunmaktadır ve hangisinin sizin için en doğrusunu olduğunu bilmeniz gerekir.

Endişelenmeyin, amino asit takviyeleri hakkına bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım. Glutamine ve BCAA söz konusu olduğunda artı ve eksilerini sizinle paylaşacağım.

Amino Asitler Nedir ve Neden Önemsemeniz Gerekir?

Protein, muhtemelen vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli besindir.  sahip olduğumuz her hücre içinde bulunmaktadır.

Protein sentezi, saçlarınızın ve tırnaklarınızın uzamasından güçlü kasların oluşturulmasına kadar her şey için gereklidir.

Protein, amino asitler denilen daha küçük yapı taşlarından oluşur. Bunlar çeşitli proteinleri oluşturmak için birbirlerine zincirlemesine bağlıdır. Farklı amino asit kombinasyonları , vücut içerisinde belirli fonksiyonlara sahip farklı proteinler oluşturur.

İnsan vücudunda dokuz tanesi esansiyel olmak üzere 20 amino asit bulunmaktadır. Burada esansiyel amino asitler vücudun kendi başına üretemediği dışarıdan alması gerektiği anlamına gelir.

Ya yediğiniz gıdalardan ya da takviyelerden amino asitler almalısınız.

Glutamin nedir?

Glutamin, kaslarınızda bulunan en yaygın amino asittir. Aslında kaslarınızın %60 dan fazlası bu “koşullu esansiyel” amino asitten meydana gelmektedir.

“Koşullu esansiyel” terimi: vücut tarafında üretilebildiğini, ancak yalnızca az miktarlarda üretilebildiğini ifade eder. Bu nedenle, glutamin depolarınızı tüketmeye yönelik herhangi bir şey yaparsanız (örn: ağırlık egzersizi) bunları yerine koymanız gerekir.

L-glutamin’in ana rolü: kasları iyileştirme, bağışıklık fonksiyonları ve mide-bağırsak sağlığıdır.

Glutamin, bilhassa vücut geliştiriciler için yararlıdır, protein sentezinde önemli bir rol oynar ve anti-katabolik bir etkiye sahiptir. Ayrıca büyüme hormonu üretimini teşvik eder.

Spor salonunu sık sık gitmeye başladığınızda, glutamin düzeyiniz tükenir. Bu, güç, dayanıklık, ve bağışıklık sisteminin hepsinin etkilenmesi anlamına gelir. Tam yeteneğinizi yerine getiremezseniz, hastalık ve yaralanmalara karşıda müsait duruma gelirsiniz.

Bu nedenle, glutaminin yerine konularak, vücut içindeki seviyesinin artırılması önemlidir.

glutamin tozu

Glutamin, protein sentezinde önemli bir rol oynar ve anti-katabolik bir etkiye sahiptir.

BCAA Nedir?

BCAA veya dallı zincir amino asitler hakkında konuştuğumuz zaman, l-lösin, l-izolösin ve l-valin adı verilen üç özel esansiyel amino asidi kastediyoruz.

Bunlar, kas içindeki protein sentezinin geliştirilmesinde, kas enerjisinin sağlanmasında ve yağsız kütlenin korunmasında önemli rol oynayan üç amino asittir.

Bu amino asitlerin üçü de herhangi bir BCAA takviyesinde bulunur.

BCAA kullanmanın en büyük avantajı, yağ yakarken vücudunuzun kasları parçalayarak, kas kaybedilmesini önlemesidir.

Bu, vücut yağ yüzdesini düşürmek ve yağsız kas kütlesini korumak için kalori bazlı diyet uygulayan herkes için uygundur.

Araştırmalar, dallanmış zincirli amino asitlerin kullanılması, yağsız kas kütlesi oluşturmada, egzersiz sonrası iyileşme ve zorlu eğitim esnasında ihtiyacınız olan yakıtı sağlama gibi yararları olduğunu göstermiştir. Bunları doğal olarak ürettiğiniz serotonin seviyelerini düşürerek yapar.

Glutamin Ne Zaman Tercih Edilmeli?

Glutamin, en iyi şekilde egzersiz öncesi takviye olarak kullanılır. Bu nedenle hedefiniz boyut ve güç eklemek olan herhangi bir egzersiz rutinine dahil edilmelidir.

Antreman öncesi, sırası ve sonrası takviyeleri yapmak istemiyorsanız ve hem hedeflerinize hem de bütçenize uygun bir tane istiyorsanız, glutamin piyasadaki en ucuz takviyelerden biridir. Bütçenizi bozmadan yararlarından faydalanabilirsiniz.

Genel olarak, vücut geliştirmek için kaliteli bir takviye arayan herkes, glutamini seçmelidir.

Glutamin Artıları

 • Uygun kapsül formu
 • Kapsül başına 1000 mg glutamin
 • Kutu başına 120 kapsül
 • 2 aylık tedarik
 • Mükemmel fiyat
 • Güvenilir marka
 • Abd’de üretilmiştir

Glutamin Eksileri

 • Sivilce oluşmasına neden olabilir

BCAAs Ne Zaman Tercih Edilmeli?

BCAA’lar sıklıkla antrenman öncesi, esnasında ve sonrasında kullanılmak üzere ilan edilir, dolayısıyla tercih sebebiniz ne olursa olsun spora giden herkes için uygundur. Bu sadece tek bir takviye kullanmak istiyorsanız, mükemmel bir seçenek olacaktır.

Antreman esnasında kaslara enerji sağlamasının yanısıra ve aynı zamanda yeni kas oluşumunda da etkilidir.

Son olarak, BCAA’lar çoğunlukla makul fiyatlıdır, bu nedenle her bütçeye uygundur.

BCAA Artıları

 • 2: 1: 1 amino asitler oranı
 • Temiz toz
 • Katkı maddesi veya dolgu maddesi yok
 • Laboratuvarda, saflığı garanti etmek için test edilmiştir.
 • Kullanışlık açısından birçok boyut seçeneği bulunmaktadır.

BCAA Eksileri

 • Bazıları tadını sevmeyebilir
 • Bazıları karıştırmayı zor buluyor

En İyi Glutamin Takviyesi

Özet

Glutamin veya BCAA’nın kas inşası için hangisinin daha iyi olduğunu sorduğunuzda, dürüst cevap: kas sentezi için gerekli olan amino asitler her ikisinin kombinasyonudur. Glutamin antrenman öncesi olduğundan ve BCAA antrenman boyunca uygun olduğundan, ikisi de mükemmel ikili olacaktır.

Bununla birlikte, yalnızca tek bir takviye arıyorsanız glutamin en iyi değere sahip takviyedir. Amacınız düşük kalorili bir diyet uygulayarak kas kaybetmeden kilo vermek istiyorsanız BCAA en iyi seçimdir.