Evliliğinizi Boşanmaya Dayanıklı Hale Getirmenin 5 Yolu

boşanmaya dayanıklı

Son yıllarda boşanma oranının arttığı görülmekte. Avukatlar, en sıkıcı mal paylaşımından şiddet içeren durumlara kadar birçok farklı ayrılıkta ring kenarında yerlerini alıyorlar. 150 liralık bir tost makinesi için, sözde mantıklı insanların on binlerce lira harcadıkları oluyor. Boşanma avukatları, hem aldatılan hem de aldatan tarafın gözyaşı dolu anlatımlarını dinliyorlar. Ne kadar aşağılık durumlar olursa olsun, artık avukatları bile şaşırtacak hikayeler çıkmıyor.

Kimse boşanacağına ihtimal vermez. Durum artık Instagram hesaplarından fotoğrafların silinmesine veya mutlu anları boyunca yaptıkları romantik kaçamaklardaki en güzel fotoğrafların seçilip kesilmesine gelebilir. Durum o noktaya geldiğinde eşler bununla başa çıkmaya hazır olsa bile, kalplerini bu rotaya çevirmeleri kolay olmaz. Çünkü kimse boşanmak için evlenmez.

Amerikalı ünlü boşanma avukatı James J. Sexton; bir ilişkinin düzelmesi ve insanların evliliklerinden mutlu ve birbirine bağlı olmaları konusunda bir eğitim almadığını, ancak iş deneyimleri sayesinde mutlu evliliklerin tam tersini nelerin oluşturduğunu gözlemleme fırsatı bulduğunu, ilişkilerin geri dönülemez bir şekilde nasıl bölündüğünü öğrendiğini ve insanları birbirinden uzaklaştırıp aşklarını bitiren sebepleri gördüğünü belirtiyor.

Bu birinci elden gözlemlere dayanarak, aşağıda, “boşanmaya dayanıklı” bir evlilik ve eşinizle bağınızı korumanız için 5 yol bulunmaktadır:

#1 Eşiniz İçin Amigo Olun

Profesyonel, ebeveyn ve en önemlisi insan olarak, günlük hayatımızın mücadelesi içinde, başarısız olduğumuzu söyleyen birçok ses vardır. Gittikçe artan reklama boğulmuş kültürümüzde, kendimizi yetersiz hissettirmek için tasarlanmış mesajların bombardımanına tutuluyoruz.

Gerçekte reklam, terapinin tam tersidir. Çünkü bize; olduğumuz halimizle iyi olmadığımızı söyler. İster fıstık satıyor olsun ister spor araba, mesaj her zaman aynıdır:

“Hayatınızda bir şeyler eksik veya yanlış gidiyor ve bu kusurlarınızla eksikliklerinizi gidermenin yolu da reklamı yapılan bu üründür”.

Bu acımasız saldırı karşısında, eşinize destek ve cesaret verici bir ses olarak konumlandırılırsınız.

Eşinizi kötü hissettiren reklam bombardımanından onu korumak sizin en önemli görevlerinizden biridir. Evliliğinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, bu konum ve görevinizi boşa harcamayın.

Kötü eleştirilere katılmak ve bunları eşinize, ailesine veya eşinizin iletişimde olduğu herhangi birine aktarmak yerine, sevginizle eşinizi takdir edin.

Kafanızda yarattığınız hayali eş veya romantik filmlerdeki “mükemmel” ve “ideal” eşler ile kendine has kusurlara sahip eşinizi karşılaştırma dürtüsüne direnin.

Partnerinizin destekçi bir amigoya ihtiyacı vardır. Hepimizin vardır. Eğer o anda kutlanacak büyük bir şey yoksa, eşinizin iyi yaptığı küçük şeyleri kutlayın.

eşiniz için amigo olun

Eşiniz ile kafanızda yarattığınız hayali veya romantik filmlerin “mükemmel” eşlerin nasıl gözüktüğü ve davrandığını söylediği ideali karşılaştırma dürtüsüne direnin.

#2 Bir İnsanın Her Şeyi Yapamayacağının Farkına Varın

Kültür olarak, delice bir kavram yarattık: “Eşiniz, hayatın her alanında, bütün ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsa, eşiniz olma işinde başarısız oluyor demektir”.

Belki eşiniz destek veren bir dinleyici, iyi bir ebeveyn ve iyi bir finansal partnerdir fakat şimdiye kadarki en heyecan verici ve tatmin edici aşkınız olmayabilir veya sizinle birebir aynı tatil alışkanlıklarına veya yemek tercihlerinede sahip olmaya bilir.

Eşinizin her zaman her ihtiyacınızı karşılamadığı bu “başarısızlık”ları konuşmaya ne kadar istekli olsanızda, biraz mantıklı düşünün. İlişkinizdeki her meziyet ve kusur eşit değildir.

Sevgiye ikili bakmayın. “Eğer bir evlilik mükemmel değilse, berbattır” fikrini reddedin. Her zaman olmasa da çoğu zaman birçok ihtiyacınızı karşılayan bir eş büyük bir kazançtır.

Çoğu zaman birçok ihtiyacınızı karşılayan bir eş büyük bir kazançtır.

#3 Evlilikte Amacın Aynı Olmak Değil, Adil Olmak Olduğunu Kabul Edin

Siz ve eşiniz birlikte bir ortaklık kurarsınız. Aklı başında hiç kimse iyi bir ortaklığın sırrının; her iki tarafın da tam olarak aynı şeyleri yapması ve aynı becerilerin ortaya çıkması olduğunu savunamaz. Aslında, en başarılı ortaklıklar biraz zıttır. Birinin zayıf olduğu alanda öteki güçlüdür. Tamamen eşit olmak hedefiniz olmamalıdır.

Kanuni ve entelektüel taraftan bakınca, bu doğrudur. Eşinize sırt masajı, oral seks veya cesaretlendirme için kibar şeyler söylemek zorunda değilsiniz. Tabii ki, eğer eşinizin egosu, güzel veya yakışıklı olduğunu söylemenize ihtiyacı olacak şekilde kırılgansa, terapistiyle görüşmesi gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama neden? Kibar olmak neden bu kadar zor? Teknik olarak zorunlu olmasa da, eşiniz için destekleyici ve sevgi dolu olmak neden bu kadar zor?

Evlilik, her gün, karşınızdaki kişiye küçük sevgi gösterileri ve kibarlıklar yapabilmeniz için size sayısız fırsatlar sunar. O kişi bazen sizin kadar zayıf, yalnız, kafası karışık ve güvensiz olabilir. Ve bu, herhangi biri değil, gezegendeki 7.6 milyar insan içinde elinizi tutacak ve sizinle aynı yolu yürüyecek kişi.

İş yerinizde stresli bir gün geçirdiyseniz ve eşiniz de iş yerinde stresli bir gün geçirdiğini söylerse, o günkü stres yarışmasını kazanmaya ve gününüzün onunkiyle eşit derecede veya daha fazla stresli olduğunu belirtmeye çalışmayın. Belli bir anda ihtiyaçlarınız karşılanmadıysa, aynı şekilde eşinizinkiler de karşılanmadıysa yarış yapmak durumu iyileştirmez. Eğer biriniz kendini kötü hissediyorsa, öbürünün de eşit derecede kötü hissettiğinden emin olmak için uğraşmak, duruma yardımcı olmayacaktır.

Biten evliliklere bakınca, katı skorlar tutulduğunu görürüz. “Ben arkadaşlarımla yıllardır gece dışarı çıkmamışken, neden eşimin arkadaşlarıyla gece çıkmasına izin vereyim!” Aferin. Artık eşitsiniz. Eşit şekilde zavallısınız.

Eşitlik hedef olmamalıdır. Denk veya adil olmak hedef omalıdır. İyilik yapın, iyilik bulun. Bir kibarlık veya iltifatta bulunun. Kendi ihtiyaçlarınızı zaman zaman arka plana atın ve eşinize, yakın bir arkadaşınıza vereceğiniz özverili destek ve cesaretlendirmede bulunun. Eşinizin kendi mutluluğunu ve merkezini bulması için ona yardım edin ve ideal olarak, o da size yardım etsin.

evliliğin amacı aynı olmak değil adil olmak

Eşitlik hedef değildir. Denk veya adil olmak hedeftir. İyilik yapın, iyilik bulun. Bir kibarlık veya iltifatta bulunun.

#4 Eşinizle Seks Yapın

Biliyorum, biliyorum. Eşinizle neden seks yapmak zorunda kalıyorsunuz? Yani, zaten birçok kez yapmışsınızdır ve tüm açıklığıyla, bir zamanlar olduğu gibi heyecanlı veya ilgi çekici değildir. Neden ilişkinin başındaki kadar hevesli olmadığınız bir şeyi yapmanız bekleniyor? Anlıyorum.

Hepimiz eşlerimiz için cinsel anlamda çekici olmak isteriz. Sözel olmasa da, vücut dili ve genel fiziksel tepki olarak, onun için hala arzu edilir ve heyecan verici olduğumuzu bilmek ve bunu eşimizden duymak isteriz. Avukatlık bürolarında görüldüğü kadarıyla, bir eşin ilgisinin bitmesi ve bir yasak ilişki yaşamanın cazibesi arasında büyük ve açık bir bağlantı var. Biz sadece, bizimle seks yapmak “zorunda olan” eş istemeyiz. Biz, bizimle seks yapmak “isteyen” eş isteriz. Bu arzu, en az seksin kendisi kadar önemlidir.

Eşinizle seks hakkında dürüstçe konuşun ve zaman geçtikçe değişen ihtiyaçlarınızla arzularınızı paylaşın. Eşinizin aklınızı okuyamaması, onun aptal veya dikkatsiz olduğu anlamına gelmez. En sade şekilde, restoranda bu günlerde ne sunuluyorsa onu yiyin – menü değişmiş veya daha az heyecan verici olsa da. Yoksa, açlıktan öleceğinizi düşünmeyin. Böyle düşünüp başka yerde yemek, sizi doğruca bir avukatın ofisine götürür.

eşinizle seks yapın

Eşinizle seks hakkında dürüstçe konuşun ve zaman geçtikçe değişen ihtiyaçlarınızla arzularınızı paylaşın.

#5 Boşanabileceğinizi Unutmayın

İnsanlar, boşanma hakkında konuşmayı sevmezler. Özellikle, kendi evliliklerinin sonuna gelmeleri konusunda konuşmak istemezler. Asla hasta olmayacakmışsınız gibi davranmak, sizi sürekli sağlıklı tutmaz. Cenaze işlemlerinizi düşünmeyi reddetmeniz, sizi ölümsüz yapmaz.

Aynı şekilde boşanma hakkında konuşmamak, boşanmak için asla avukata gitmeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu, bir evliliği mahvetmenin en iyi ve en hızlı yollarından biridir. Çünkü aslında boşanma hakkında konuşmak, evliliğiniz bittiğinde kopacak bağlantılar hakkında da konuşmaktır. Ayrıca ne hakkında konuşmaktır, biliyor musunuz? Eşinizle aranızdaki bağlantının nasıl olacağı hakkında konuşmaktır.

Ölümün hayatın bir parçası olduğunun genelde farkındayızdır. Hastalık durumunda, sağlığımızın değerini daha iyi biliriz. Evlendiğinizde eşinizin aşkı size ödünç verilir, kalıcı ve değiştirilemez şekilde hediye edilmez. Buna göre ilerleyin. Bir şeylerin dağılabilir olduğu gerçeğinin bilincinde olduğumuz zaman, o şeyleri daha dikkatlice tutmaya yatkınızdır.

Bir zamanlar sevgi bolluğu ve iyimserlik olan şeyi, kaçınılması mümkün olan bir mutsuzluk yığınına çevirmeyin. Birlikte yazmaya başladıkları hikayenin konusunu kaybeden binlerce insan var. Bu ölü sayısına iki kişi daha eklemek zorunda değilsiniz. Aşık olmak için ne gerekiyorsa yapmışsınız.

Tam bu noktada kalmayı sürdürmeniz tamamen mümkündür.