Erken Kalkmanın 7 Faydası

erken kalkmanın faydası

Erken kalkmanın herhangi bir faydasının olması mümkün müdür? Görünen o ki, mümkün. Ben kendi tercihimle erken kalmaya başladım. İşim erken başladığı için, uzun zamandır erken kalmak hayatımın zorunlu bir parçasıydı. Ancak son zamanlarda zorunda olmasam bile erken kalkıyorum. Annemin buna inanmakta zorlanacağını biliyorum.

Dürüst olacağım, hala sabahlardan hoşlanmıyorum çünkü uyanmak zor bir şey. Ama doğrusu, erken kalkmanın faydaları buna inanmamı sağladı. İkna olmadıysanız, erken kalkmanın sizin için neden iyi olduğunu gösteren favori sebeplerim işte karşınızda!

#1 Erken Kalkmanın İyi Notlarla Bağlantısı Vardır

Eğer okuyorsanız, Texas Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, her zaman erken kalkan öğrencilerin bütün gün uyuyan öğrencilere kıyasla daha iyi test sonuçlarına ve genel ortalamaya sahip olduklarının bulunduğunu duymuşsunuzdur.

Tabii ki bu sadece erken kalkmanın bir sonucu değil ancak erken kalktığınız zaman, bir rutinin parçası olmaya ve de en önemlisi iyi bir kahvaltı yapmaya daha yatkın olursunuz.

erken kalkmanın iyi notlar ile bağlantısı vardır

Erken kalktığınız zaman, hayatınızda düzenli bir rutin oluşur.

#2 Erken Kalkmak Sağlıklı Beslenmeyi Sürdürmeye Yardımcı Olur

Bu beni öbür faydaya getiriyor. Geç kalkanlar genelde kahvaltıyı atlarlar çünkü uykunun her anından faydalanmak isterler. Kahvaltıyı atlamak kötü bir fikirdir çünkü vücudunuz enerji ve odaklanma için sabah kahvaltılık besinlere ihtiyaç duyar.

Vücudunuz bütün gece “oruç”ludur (6 ila 8 saat) ve bu orucu sağlıklı yiyeceklerle açmak ister. Sabah öğününüzü atlamaya karar verirseniz, vücudunuz açlık sınırına gelir. Bundan sonra gerçekten bir şeyler yemek isterseniz, aşırı yemeye ve sağlıksız yiyecekler tüketmeye daha yatkın olursunuz.

Ayrıca kahvaltı yapmak sağlıklı beslenme alışkanlığı oluşturmanız için de temeldir ve günün geri kalanında abur cubur tüketmenize engel olur.

erken kalkmak sağlıklı beslenmeye yardımcı olur

Kahvaltı yapmak sağlıklı beslenme alışkanlığı oluşturmanız için temeldir.

#3 Erken Kalkmak Üretkenliğinizi Artırır

Dünyadaki en başarılı insanların birçoğu erken kalkar. Formül çok basit; erken kalkarsanız, daha çok iş yaparsınız.

2010 yılında, Harvard’da biyolog olan Christoph Randler, erken kalkanların daha proaktif olduğunu bulmuştur. “Kendim için uzun vadeli hedefler belirlemeye zaman harcıyorum” ifadesine erken kalkanların çoğu katılmaktadır (kaynak).

Erken kalkmak üretkenliğe nasıl yardımcı olur?

  1. Günün erken saatlerinde daha az dikkat dağıtıcı şeyler olur böylece minimum müdahaleyle daha çok iş başarırsınız.
  2. İyi bir gece uykusundan sonra, beyniniz tam şarj olmuştur ve çok çalışmaya hazırdır. En etkili olacağınız zamandır ve işlerinizi daha çabuk ve iyi bir şekilde halledersiniz.
  3. Erken kalkanlar karar verme, planlama ve hedef belirleme konularında daha iyilerdir.
  4. Erken kalkmak en başlarda sizi huysuz yapabilir ama alıştığınız zaman gün içerisinde daha çok enerjiye sahip olursunuz.
erken kalkmak üretkenliğinizi arttırır

Erken kalkarsanız, daha çok iş yaparsınız.

#4 Erken Kalkmak Daha İyi Bir Zihinsel Sağlığa Sahip Olmanızı Sağlar

Erken kalkmanın genelde hakkında pek konuşulmayan ama en önemli faydası zihinsel sağlığınız üzerinde etkisinin olmasıdır. Günün ilk saati ve onu nasıl geçirdiğiniz günün geri kalanının ve tüm hayatınızın tarzını belirler.

Erken kalkarak, sabahları acele etme ihtiyacınızı yok edip hayatınızdaki stresi azaltmaya başlarsınız. İnanın bana, bu durum hayatınıza inanılmaz derecede bir pozitiflik katacak ve tavırlarınızdaki değişikliği fark etmeye başlayacaksınız.

Çalışmalar gösteriyor ki, “sabah insanları” daha pozitif, daha iyimser ve hayatlarından daha çok tatmin olan insanlardır. Birçok gece kuşu da, yaratıcılıklarıyla tanınmalarının yanında depresyona ve diğer psikolojik rahatsızlıklara yenik düşmeye daha yatkındırlar.

Erken kalkarak, sabahları acele etme ihtiyacınızı yok edip hayatınızdaki stresi azaltmaya başlarsınız.

#5 Erken Kalkmak Egzersiz Yapmanız İçin Daha Fazla Zaman Sunar

Erken kalkmak antrenman kaçırma ihtimalinizi azaltmaya yardımcı olur. Tabii ki işten sonra egzersiz yapmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ancak sabah ilk iş olarak egzersiz yaparsanız çalıştığınız gün yorgun hissetmezsiniz ve işten sonra sosyalleşerek sporunuzu atlamamış olursunuz.

Yani eğer düzenli bir egzersiz rutini geliştirmeye çalışıyorsanız, bunun sabah saatlerinde olmasına dikkat edin. Ayrıca, eğer uyanmakta ve uykusuzluk yüzünden kendinize gelmekte zorlanıyorsanız, bu durumu düzeltmek için en iyi yol spor yapmaktır. Spor yaparak, vücudunuza enerji sağlarsınız ve günü geçirmeye hazır olursunuz.

Erken kalkmak ve egzersiz yapmak, rehavetle savaşmak için harika bir yoldur.

erken kalkmak egzersiz yapmak için daha fazla zaman sunar

Sabah ilk iş olarak egzersiz yaparsanız çalıştığınız gün yorgun hissetmezsiniz.

#6 Erken Kalkmak Uyku Kalitenizi İyileştirir

Erken kalkanların genelde çok iyi kurulmuş bir uyku düzenleri vardır. Her gün aynı saatte, yani erkenden yatmaya giderler. Bu da erken ve aynı saatte kalkma alışkanlığı edinmeyi kolaylaştırır. Erken kalkabilmek için, mutlaka erken yatmalısınız.

Birçok uyku uzmanına göre, düzenli bir uyku rutini oluşturmak çok önemlidir. Çünkü bu, vücudunuzun fizyolojik saatini ayarlamaya yardım eder. Sonuçta doğal olarak uyumak ve uyanmak sizin için daha da kolaylaşır.

Uyku açığınızı kapatmak için hafta sonları daha çok uyumanın size yardımcı olacağını düşünüyor olabilirsiniz ancak bu, uzun vadede vücudunuza daha çok zarar verir.

Erken kalkabilmek için, mutlaka erken yatmalısınız.

#7 Erken Kalkmak Sakinliğin Tadını Çıkarmanızı Sağlar

Sessiz zamanlarda çok güç ve enerji vardır. Erken kalkanlar, erken başlangıçların sessizliğinin tadını çıkarırlar. Tüm aileden daha erken kalkarak, evde kendi kendinizle daha çok sessiz zaman geçirebilirsiniz. Fakat bu sessizlik sadece evle sınırlı değildir.

İşe gittiğinizde; işe gidiş sıkışıklığından kurtulmuş olduğunuzu, sakinliğin tadını çıkardığınızı ve daha huzurlu çalıştığınızı fark edeceksiniz. Kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki, işe iş arkadaşlarımdan daha önce başlamaktan gerçekten keyif alıyorum.

erken kalkmak sakinliğin tadını çıkarmanızı sağlar

Günümün ilk saatlerinden büyük haz alıyorum çünkü dikkat dağıtıcı şeylerden uzak kalmış oluyorum.

Günümün ilk saatlerinden büyük haz alıyorum çünkü dikkat dağıtıcı şeylerden uzak kalmış oluyorum. Ayrıca çok fazla odaklanabildiğimden önemli kararlar verebilmek için harika bir fırsat oluyor.

Erken kalkmanın neden iyi bir şey olduğunu gösteren videoyu izleyin.

Özetle…

Benjamin Franklin’in söylediği bir söz vardır: “Erken yatmak ve erken kalkmak, insanı sağlıklı, varlıklı ve akıllı kılar”. Bu çok doğrudur. Erken kalkmanın bütün bu faydaları birleşerek tek büyük bir fayda sağlar. Bu da; yüksek tansiyon, kanser, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve düşünebileceğiniz diğer bütün ölümcül rahatsızlıklar olmadan daha uzun ve sağlıklı bir yaşamdır.

Neden? Çünkü uyuyacağımız zamana kadar ihtiyaç duyduğumuz besinleri sabah almamızı sağlayan sağlıklı bir diyet, bizi formda tutar. Egzersiz yapmak da kalbinizi korur ve yağdan oluşmuş kalorileri yakmanıza yardımcı olur.

Vücuttaki zihinsel stresin değişmemesi çoğunlukla kanser sebebi olarak görülür. Eğer kanser yoksa; stres seviyenizi azaltarak vücudunuzu korumak isteyeceğiniz depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği ve diğer birçok problem oluşur. Aynı zamanda yüksek kan basıncı stresin bir sonucudur!

Vücudunuz bir kere iyi hissetmeye başladığında, zihniniz de bunu takip eder. Zihniniz iyi hisseder, böylece akademik konular ve işle alakalı problemler gibi farklı konularda daha değişik tepkiler verir. Sonuçta kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissedersiniz.

Sonuç

Erken kalkmak zor olabilir fakat yavaş yavaş – öncelikle 15 dakika erken kalkmaya başlayarak – yaşam kalitenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Peki ya siz erken mi kalkıyorsunuz yoksa uyumayı mı tercih ediyorsunuz? Uyku alışkanlıklarınızı bizimle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin!