Elma Sirkesi ile Yüz Temizleme Scarlet Johansson’ın Yüz Sırrı

elma sirkesi ile yüz temizleme

Geçenlerde bir dergide yayınlanan röportajda, aktrist Scarlett Johansson günlük cilt bakımı programında yüz temizlemede nasıl elma sirkesini kullandığından bahsetti.

Ünlülerin haberlerine fazla ilgi duymadığım halde, en pahalı cilt bakım ürünlerini satın alabilecek birisinin geleneksel elma sirkesi kullanmasını ilginç buldum.

Peki bu elma sirkesi ile yüz temizleme nedir, cilt temizleyicisi ve toner olarak nasıl kullanıyoruz ve daha iyi bir cilt için faydaları nelerdir bakalım.

Organik Elma Sirkesi Nedir?

OES olarak da adlandırılan gerçek organik elma sirkesi, içerdiği şeker sirkeye dönüşene kadar preslenmiş elma suyunun fermente edilmesi ile yapılır. Organik elmalardan yapılarak “ana madde”yi bozmamak için ısıtılmamış, filtrelenmemiş ve pastörize edilmemiş olması gerekir.

Elma sirkesi içindeki ana madde; şişenin altında yoğun olarak görülen yararlı enzimler, pektin ve az miktarda mineraller ile doludur. Bunları dağıtmak için kullanmadan önce her seferinde şişeyi sallamanız yeterlidir.

Elmanın diğer tüm sağlık yararlarının yanı sıra, elma sirkesinin oluşumunda malik asit gibi maddeler üretilir ve bu; antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikler kazanmasını sağlar. Cildimiz için o kadar güzel şeyler kılmasının ana nedenlerinden biri budur.

Elma sirkesi oluşumunda malik asit gibi maddeler üretir.

Elma Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesi güçlü bir üründür ve hatta ilk defa kullanıyorsanız sulandırmak en iyisidir.

  1. Elma sirkesi ile yüzünüzü yıkamaya başlarken, küçük bir kaba bir çorba kaşığı elma sirkesi ve 3 çorba kaşığı ılık su koyun. 1’e 3 oranı idealdir. Cildiniz alıştıkça ve daha rahat ettiğinizde bu oranı 1’e 2 veya 1’e 1 oranında ayarlayabilirsiniz.
  2. Hassas ciltleri olanların, başlamak için 1’e 5 oranını tercih etmeleri daha iyi olabilir. Önce sulandırılmış elma sirkesini yüzünüzün hassas olmayan bölgesine uygulayın. Tam olarak kullanmadan önce bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 1 saat bekleyin.
  3. Elma sirkesini cilt temizleyicisi olarak rahatça kullanabiliyorsanız, yüzünüze önce ılık su sıçratarak başlayın, daha sonra seyreltilmiş elma sirkesini bir pamuk ya da ped’e koyun. Nazik bir şekilde yukarı doğru hareketlerle yüzünüzü ve boyununuz bu karışım ile temizleyin, pamuğu kaseye daldırın ve yanak, burun ve alın bölgesini temizleyin.

Organik Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Daha önce de belirtildiği gibi, elma sirkesi sivilceleri ve deri enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Fazla yağın derinizden etkili bir şekilde alınmasının yanı sıra, elma sirkesi yüz yıkaması pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olup zamanla sebum üretimini normale indirerek, yüzümüzdeki cildin hem çok yağlı hem de çok kuru olmasını engellemektedir.

Elma sirkesi ölü deri hücrelerin temizlenmesine yardımcı olan güçlü hidroksi asitleri içerir ve bunların altında daha taze ve daha sağlıklı bir ten meydana gelir. Birçok pahalı ticari yüz temizleme ürünü eser miktarda hidroksi asit miktarına sahipken, OES bu yönden oldukça zengindir.

Temizleme işlemini bitirdikten sonra, bazı kaynaklar 10 ile 20 dakika arasında bekleyip daha sonra yüzünüzü yıkamayı önermektedir. Kişisel olarak, ben doğal kimyasal içermeyen nemlendirici üzerine uyguluyorum ancak tabii siz dilerseniz önce yıkayabilirsiniz.

elma sirkesi ile yüz yıkama

Elma sirkesi oluşumunda malik asit gibi maddeler üretir.

Yaşlanma Noktaları ve Siğiller İçin Elma Sirkesi

Scarlett Johansson’ın böyle bir sorunu var gibi gözükmese de, elma sirkesi genellikle yaşlanma noktaları ve siğiller için birebir tedavi olarak önerilir.

Yaşlanma noktaları için, doğrudan oralara su ile seyreltilmeden uygulanır. Tercihen günde birkaç kez, bir ay boyunca yapılmalıdır.

Bazı insanlar OES’i taze portakal suyu ya da soğan suyu ile karıştırarak ve günde birkaç kez uygulayarak daha iyi sonuçlar elde ettiklerini söylemektedir. Özellikle soğan ve elma sirkesi karışımı hassas cildi yakacağı için, pamuk ile yalnızca yaşlanma noktalarına uygulamaya gayret gösterin.

Siğiller, elma sirkesi ile farklı bir şekilde tedavi edilir. Küçük bir pamuk parçası sirkeye daldırılarak bölgenin üzerine konur ve kaymaması  için üzeri bantlanır.  Bunu ya sabahleyin yapın ve bütün gün dursun ya da yatmadan önce yaparak gece boyunca durmasını sağlayın. Daha hızlı sonuçlar almak için akşamları pamukları değiştirin ve 24 saat boyunca kullanın.

Çoğu kişi OES tedavisi ile bir hafta içinde siğillerin gittiğini bildirmiştir. Siğiller düşmeden önce siyaha dönüşebilecekleri aklınızda olsun. Ayrıca, siğil gitmiş gibi gözükse bile, bir hafta daha tedaviye devam edilmesi ve geri dönmediğinden emin olun.

elma sirkesi siğil tedavisi

Elma sirkesi oluşumunda malik asit gibi maddeler üretir.

Daha İyi Bir Cilt İçin Elma Sirkesi İçilmesi

Uzun vadede, vücudumuza koyduğumuz şey cildimize koyduğumuzdan daha fazla etkiliyor. Zayıf cildin temel nedenlerinden biri sindirim ve detoksifikasyon ile ilgili sorunlardır.

İdeal olarak iyi işleyen bir karaciğer vücudunuzdan toksinleri çabucak yok etmelidir. Bununla birlikte, fazla çalıştığında ya da zayıf sindirim ile üzerinde bir gerginlik oluştuğunda, bunu toksik yükten kurtulmaya çalıştığını hemen cildinize yansıtarak göstermektedir.

Bir bardak su ile günde iki kere 1 çorba kaşığı organik elma sirkesi almak vücudunuzun detoksifikasyon ve eliminasyon kanallarına yardımcı olur. Böylece cildinizdeki yükü hafifletir. Sabah ilk iş olarak ve akşam içmek için en iyi zamanlar olarak kabul edilir. Cilt hücrelerinin yeniden oluşması zaman alır ancak elma sirkesi toniğinin, cilt tonu ve rengini iyileştirdiğini gösteren birçok rapor bulunmaktadır.

Özet

Elma sirkesinin yüz yıkama için kullanılmasının cilde faydaları bile tek başına bir şişe satın almak ve denemek için yeterli bir sebep. Bununla birlikte bağışıklığınızı arttırmak, kan şekerinin kilo kaybı için kontrol altında tutulması ve bağırsağı düzenlemek  de dahil olmak üzere elma sirkesine atfedilen uzun bir sağlık listesi var.

Elma sirkesini kendiniz günlük olarak mı yoksa cilt için mi kullanıyorsunuz? Kullanmaya başladığımdan beri kesinlikle cildimi iyileştirdi ve sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.

elma sirkesi yüz temizleme sağlıklı ve fit infographic