12 Muhteşem Her Gün Elma Sirkesi İçmenin Faydaları

elma sirkesi içmenin faydaları

Seyreltilmiş doğal elma sirkesinin birçok potansiyel faydası vardır ve tarih boyunca uzun bir listeden oluşan sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılmıştır.

İşte size elma sirkesi içmeye değecek 12 sebep! Kabaca şunları söyleyebiliriz: Gün içerisinde daha çok enerji verir, genel sağlığınızı iyileştirir ve daha iyi bir vücuda sahip olursunuz.

Elma sirkesi içmenin faydaları nelerdir tüm detayları sizinle paylaşacağım.

Haydi başlayalım!

Elma Sirkesinin Sağlığa 12 Faydası

#1 Sindirim Sisteminizi Düzeltir

Suyunuza elma sirkesi katmak sindiriminizi doğal olarak iyileştirir. Yiyeceklerin daha iyi parçalanması için mide özsuyunuzu uyarmak adına, 1 yemek kaşığı elma sirkesini büyük bir su şişesine katın ve öğününüzden yaklaşık 15 dakika önce için.

Saf ve pastörize edilmemiş elma sirkesi ve tortusunu kullanmak hem sindirimi güçlendirmek için hem de aşağıda listelenmiş diğer faydalar için önemlidir.

Elma sirkesinin tortusu doğal olarak meydana gelen pektin ve fermantasyon boyunca ortaya çıkan proteinlerden oluşarak dumanlı, bulut görünümlü liflerdir. Süzme ve pastörize edilmiş sirkelerde bu yoktur ve sindirim sürecine böyle olumlu etkisi olan doğal elma sirkesindeki diğer besinsel özelliklerden de yoksunlardır.

Gerçek elma sirkesi, aynı benim kullandığım organik sirke gibi, değerli mineraller ve iz elementler, kötü kolesterolü düşüren pektin, yağ yakıcı sirke asidi, antiviral elma asidi, canlı enzimler, aminoasitler ve diğer bir sürü faydalı besin içerir.

Düzenli olarak her ana öğünden önce elma sirkesi içerseniz, sindiriminiz gelişir ve yiyeceklerinizi doğal olarak daha iyi hazmetmeye başlarsınız. Ayıca bu durum açlığı önler ve kilo vermenize yardımcı olur. Daha fazlası için okumaya devam edin.

elma sirkesi sindirim sistemini düzeltir

Düzenli olarak her ana öğünden önce elma sirkesi içerseniz, sindiriminiz gelişir ve yiyeceklerinizi doğal olarak daha iyi hazmetmeye başlarsınız.

#2 Mide Ekşimesi, Bağırsak Problemleri ve Kabızlığa Engel Olur

Suya katılmış elma sirkesinin, mide ekşimesine sebep olan düşük mide asidi durumunu düzelttiğine inanılmaktadır. Daha önemlisi, sek elma sirkesi çok güçlüdür ve özellikle ülseri olanlar ve mide ekşimesi yaşayanlar için oldukça keskindir. O yüzden suyla iyice seyrelttiğinizden emin olun.

Saf ve filtre edilmemiş elma sirkesinin tortusunda görülen elma pektin lifi, mide kramplarını, şişkinliği ve gazı engelleyerek tüm sindirim kanalını yatıştırır.

Ayrıca elma sirkesi, ara sıra oluşan kabızlık durumunda sağınımı uyaran hafif müshil kadar faydalıdır. Ancak bağırsak hareketleriniz zaten düzenliyse, böyle bir etki yaratmaması gerekir.

Elmanın kabızlığa engel olduğunu biliyor muydunuz?

#3 Mantarı Önler ve Bağırsak Bakterilerini Normalleştirir

Elma sirkesi, bağırsak florasını iyileştirdiğine inanılan birçok faydalı asitle doludur.

Bunlar; antibakteriyel, antimikrobiyal ve mantar önleyici özelliklere sahip ve yüksek oranda şekerle beslenenlerde yaygın olarak görülen bir problem olan bağırsakta mayaya benzeyen mantarın yayılmasını kontrol atında tutan sirke asidi ve elma asididir.

#4 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağırsak floranız vücudunuzun bağışıklık sisteminin büyük bir parçasıdır. Elma sirkesi ile iyi bakterilerin büyümesi için durumların iyileştirilmesi, tüm bağışıklığı da iyileştirmeye yardımcı olur.

Elma sirkesindeki elma asidi güçlü bir antiviraldir. Belki de bu yüzden, insanlar, günlük olarak elma sirkesi tükettiklerinde daha az soğuk algınlığına yakalandıklarını söylüyorlar.

Ayrıca saf ve filtrelenmemiş elma sirkesinin, lenfa bezini temizleyerek ve sümük ile balgamı parçalayarak lenf sistemine fayda sağladığı söylenmektedir. Zamanla bu durum sinüs tıkanıklığını hafifletir, soğuk algınlıklarını azaltır ve alerjileri yatıştırır.

#5 Kan Şekerini Dengeler ve Diyabeti Önler

Elma sirkesi, basit karbonhidratların sindirimini yavaşlatan ve böylece yüksek karbonhidratlı beslenme sonucunda yükselen ve alçalan kan şekeri seviyelerini düzenleyen sirke asidiyle doludur.

Elma sirkesinin anti-glisemik etkisi bunun gibi birçok çalışmada kanıtlanmıştır ve şu sonuca varılmıştır: “Sirke, yemek sonrasındaki insülini  ve insüline direnci olanların hassasiyetini iyileştirebilir. Böylece acarbose veya metformin gibi diyabet karşıtı ilaçlarla aynı fizyolojik etkilere sahip olabilir. Sirkenin anti-diyabetik bir terapi olarak etkilerinin araştırılacağı garantilenmiştir.”

elma sirkesi kan şekerini dengeler ve diyabeti önler

Sirke, yemek sonrasındaki insülini  ve insüline direnci olanların hassasiyetini iyileştirebilir.

#6 Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, elma sirkesinin yüksek kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir ve internetteki birçok forumda da elma sirkesinin bu amaçla kullanıldığı rapor edilmiştir.

Elma sirkesinin kan damarlarını rahatlatan nitrik oksit üretimini artırması mümkündür veya kardiyovasküler sisteme olumlu etkisi olabilir. Bu da, yüksek kan basıncının doğal olarak düşmesiyle sonuçlanır.

#7 Toksinleri Atar

Elma sirkesi detoks yöntemlerinde oldukça popüler bir malzemedir. Şimdiye kadar listelediğimiz vücudu temizleyen birçok faydasının yanında, suyla seyreltilmiş saf ve filtrelenmemiş elma sirkesi içmenin ciğerleri temizlediğine ve detoks etkisi yarattığına inanılmaktadır.

Her yemekten önce büyük bir su şişesinin içine bir yemek kaşığı elma sirkesi katmak günlük detoks için tavsiye edilen dozajdır. Bazı detoks yöntemleri daha fazla doz kullanabilir, zaten zamanla dozu artırmak en iyi yol olacaktır.

#8 Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Yapılan çalışmalarda elma sirkesinde bulunan sirke asidinin; vücut yağı ve ciğer lipitlerinin birikimini önlediği bulunmuştur. Pektin içeriğinin ise vücudun yağ emilimini yavaşça azalttığı düşünülmektedir.

Öğünden önce elma sirkesi içtiğinizde, sindiriminiz geliştiği gibi, açlık seviyenizi de düşürür ki bu durum kilo vermeniz için de faydalıdır. Tekrarlamak gerekirse, büyük bir şişe suya katılmış bir yemek kaşığı elma sirkesini yemeklerden önce tüketmek önerilen miktardır.

Doğal elma sirkesi kilo kaybına yardımı olabilir ama onu daha geniş çapta vücut yağını azaltma planının bir parçası olarak düşünmek gerekir. Bu konuyla ilgili okuduğum her yazıda belirtildiği gibi; en etkili ilk adım tahıl bazlı karbonhidratları azaltmak ve doğru yiyecek çeşitlerini daha çok yemektir.

#9 Ağız Kokusuna Engel Olur

Gerçek elma sirkesindeki doğal asitler – sirke ve elma asidi gibi – ağzınızdaki kötü kokan nefese neden olan bakterileri azaltır.

Ağız kokusu için elma sirkesi kullanmak isterseniz, içtiğiniz dozajdan daha güçlüsünü hazırlamanız gerekir. Üç kap suya bir yemek kaşığı elma sirkesi katın ve kokuyu en aza indirmek için 20 saniye boyunca gargara yapın.

#10 Cildinize Faydalıdır

Cilt tedavisi için elma sirkesini detaylıca anlatan bu sayfa, sirkenin dıştan kullanımına değinmiştir fakat düzenli olarak içmek de cildinize içten dışa büyük bir fayda sağlamaktadır. Elma sirkesi cildinizin pH seviyesini dengeler ve uzun süredir cilt toniği olarak tavsiye edilmektedir. Ayrıca içten ve dıştan düzenli olarak kullanıldığında, akne gibi dermatolojik problemleri de tedavi eder.

elma sirkesi cildinize faydalıdır

Elma sirkesi cildinizin pH seviyesini dengeler

#11 Bacak Kramplarına ve Huzursuz Bacak Sendromuna İyi Gelir

Elma sirkesi içmek,gece vakti oluşan bacak krampları ve huzursuz bacak sendromuna sebep olduğu düşünülen düşük potasyum seviyelerini artırır. Sağlık forumlarındaki birçok insan yatmadan önce düzenli olarak elma sirkesi içmenin, bacak kramplarını engellediğini ve huzursuz bacak sendromunu azalttığını belirtmiştir.

#12 Güç ve Enerji Verir

Artmış güç ve enerjiyi öznel olarak ölçmek çok zordur ancak saf ve pastörize edilmemiş elma sirkesinin genel bir sağlık toniği olduğu uzun zamandır düşünülmektedir. İçildiğinde çoğunlukla daha çok enerji ve daha fazla güç sağladığı belirtilmiştir.

Bu, elma sirkesinin daha önce belirtilen bütün sağlık faydalarının bir birleşimi olabilir ya da günlük olarak elma sirkesi içtiğinizde vücudunuzda olan güçlü alkalileştirme etkisine de bağlı olabilir.

Elma sirkesi dışarıdan bakıldığında asitli olmasına rağmen – aynı limon suyu gibi- vücuttaki asidozu düşüren öncü alkali bir içecektir ve çok geniş bir yelpazedeki sağlık sorunlarını ve hastalıkları iyileştirmede yardımcı olduğu rapor edilmiştir. Aşağıda elma sirkesinin faydalarını ve nasıl kullanılacağını açıklayan kısa bir video bulunmaktadır.

Aşağıdaki videoda saf organik elma sirkesinin en popüler 10 faydasını bulabilirsiniz.

Sağlığınızı Geliştirmek İçin Elma Sirkesi Tüketmek

En iyi sonuçlar için bunun gibi elma sirkesini günlük olarak her öğünden 15 dakika önce için. Başlangıç dozu büyük bir su şişesine bir yemek kaşığı olmalıdır ve yavaşça dozu birkaç haftada bir 1, 2 veya 3 çay kaşığı oranında artırabilirsiniz, tabii eğer artırılmış doz sağlığına iyi geliyorsa.

Evet biraz ekşi bir tadı olabilir ama bu iyi bir şeydir. Tat alıcılarınızı, her şeyin tatlı olmasını beklememeleri konusunda eğitmeniz önemlidir.

Eğer en başta buna katlanamıyorsanız, bir damla doğal stevia tatlandırıcı ile deneyin fakat tatlandırmak için şeker veya bal kullanırsanız, elma sirkesinin tedavi etmeye çalıştığı bağırsak problemlerini artırmış olursunuz.

Daha iyi bir sağlık için günlük olarak elma sirkesi içmeyi denediniz mi? Elma sirkesinin faydalı olduğunu bildiğiniz diğer bir sağlık sorununuz var mı? Aşağıdaki yorumlarınızda lütfen belirtin ve elma sirkesinin sizin için ne kadar iyi olduğunu duyurmuş olun!

elma sirkesi sağlık faydaları infographic şema