Elma sirkesi faydaları nelerdir? Bilimsel araştırma destekli

elma sirkesi faydaları

Sirkenin yüzlerce farklı amaçla kullanıldığı  ve on bin yıllık geçmişi olduğu düşünülmektedir. Birçok ilaçta önemli bir içeriktir ve antik uygarlıklarda gıdaları tatlandırmak ve korumak için kullanılmıştır.

Kayıtlar, sirkenin M.Ö. 5000 yılında Babiller tarafından kullanıldığını göstermektedir. M.Ö. 300’lü yıllardan kalan Mısır kavanozlarında sirke izleri bulunmuştur. Antik Yunanistan ve Çin’deki metinlerde  de bahsedilmektedir. Ayrıca Alpler’i geçmesine yardımcı olması için Hannibal tarafından kayaları parçalamada bile kullanılmıştır.

Günümüzde insanlar elma sirkesini sade bir şekilde çeşitli mutfak yemeklerinde, aynı zamanda her türlü temizlik, giysi, halı ve dişlerdeki lekeleri gidermek, deri ürünlerini yenilemek gibi çeşitli amaçlar için kullanmaktadır (kaynak).

Son zamanlarda, elma sirkesi çok popüler hale geldi ve spekülasyon konusu oldu. Kan şekeri seviyelerini düşürmek ve diyabet semptomlarını azaltmak da dahil olmak üzere birçok önemli sağlık yararlarına sahip olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olabileceği ve bunun araştırılması için bazı bilimsel çalışmalar yapıldığı öne sürülmüştür.

Bu yazıda, elma sirkesine yakından bakıp ne gibi özellikleri olduğunu ve araştırmaların, elma sirkesi faydaları hakkında neler söylediğini göreceğiz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke, alkole benzer bir fermantasyon işlemi ile üretilir. Aslında alkol havada doğal olarak bulunan bakterilere maruz kalırsa sirke haline gelecektir.

Elma sirkesi yapımı için, öncelikle elmalar sularını boşaltması için öğütülür. Meyve suyu içerisindeki şekeri alkole dönüştürebilmek için de, maya ve bakteri ile karıştırılır.

Daha sonra karışım, alkolü (asetik asit de dahil olmak üzere) birçok farklı aside dönüştüren ikinci bir fermantasyon sürecine girer ve sonuç olarak elma sirkesini elde ederiz (kaynak).

Elma sirkesi, protein için temel yapı taşı olan potasyum, magnezyum, antioksidanlar ve amino asitler içerir. Yüksek kaliteli ve filtrelenmemiş elma sirkesi, sağlığa ekstra fayda sağladığı düşünülen iyi bakteriler, enzimler ve proteinler içerir.

Elma sirkesi, protein için temel yapı taşı olan potasyum, magnezyum, antioksidanlar ve amino asitler içerir.

Elma Sirkesi Bakterileri Öldürür

Bilimsel araştırmalar artık dünyanın her yerinde anneanne ve babaannelerin yıllardır bildiklerini kanıtlamıştır: sirke bakterileri öldürür.

Bir araştırmada sirkenin, E.Coli ve stafilokok aureus gibi bakterilerin ortadan kaldırılmasında birçok ticari ürün kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bakterileri yok etme özelliği sayesinde sirke, gıdaları korumak için kullanılıp gıda zehirlenmesi riskini de azaltmaya yardımcı olmuştur. (kaynak).

Başka bir araştırmada ise sirkenin, gıdalardaki virüslerin %95’ini etkili bir şekilde yok ettiğini ve sirkenin gıdaları korumak ve sağlık risklerini azaltmak için etkili bir yol olduğunu göstermiştir (kaynak).

Elma Sirkesi Şekeri Düşürür ve Diyabet ile Savaşır

Türkiye’de yaklaşık olarak 6 milyon kişinin şeker hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Diyabetiniz olmasa bile, eğer yüksek kan şekeri seviyeniz varsa, önemli bir sağlık riskiniz bulunmaktadır. Normal kan şekeri düzeylerini korumak için kontrol edilmesi gereken iki temel unsur vardır; ne tüketiyoruz ve ne kadar insülin üretiyoruz.

Kan şekerinin normal seviyede tutulması ve kontrol edilmesi gerekir. Sağlıklı bir diyet için, sınırlı miktarda şeker ve az miktarda karbonhidrat içeren bir diyet, kan şekerinin kontrolünde anahtar rol oynamaktadır.

Rafine şeker ve karbonhidrat tükettiğimizde, kandaki şeker seviyesi hızlı bir artışa geçer. Bu, ürettiğimiz insülin miktarını arttırır. Çünkü vücut, kan şekeri düzeyini mümkün olduğunca çabuk normal seviyeye geri getirmeye çalışır. Bu durum, kan şekeri üzerinde hızlı bir etkiye neden olur ve birçok sağlık riski taşır.

Araştırmalar, elma sirkesinin kan şekerini %4 oranında azalttığını kanıtladı. Sirkeyi rafine karbonhidratlar ile tükettiğimizde, kan şekeri düzeyleri %31’in altına düşmektedir (kaynak).

Araştırmalar, aynı zamanda elma sirkesinin insülin duyarlılığını da arttırdığını gösteriyor. Artan insülin duyarlılığı, vücudun kan şekerini etkili bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duyduğu insülin miktarını azaltır.

İnsülin direnci veya insüline duyarlılığın azalması, tip 2 diyabet gelişmesi riski taşımaktadır. Bazı araştırmaların sonuçları, elma sirkesinin insülin duyarlılığını %19 ile %34 arasında artırabileceğini kanıtlamıştır (kaynak).

elma sirkesi kan şekerini düşürür

Araştırmalar, elma sirkesinin insülin duyarlılığını arttırdığını gösteriyor.

Elma Sirkesi Zayıflama

Ulusal Şeker Hastalığı ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne (ABD) göre, her üç kişiden ikisi fazla kilolu veya obez. Obezite; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, felç, bazı kanser çeşitleri ve kireçlenme riski taşır (kaynak).

Birçok çalışma sirkenin tokluk hissi üzerindeki etkisini araştırmıştır. Sirkenin iştahımızı azaltabileceğini ve kalori alımını 275 kaloriye kadar azalttığını keşfetmişlerdir (kaynak).

Sağlık için önemli risklerden biri fazla abdominal yağdır. Başka bir çalışma, sirkenin vücut kitlesi, bel çevresi ve karın yağını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur (kaynak).

Elma Sirkesi, Kolesterolü Düşürür ve Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Sağlıklı bir kalbin önemi çok iyi bilinmektedir. Her üç ölümün birinin sebebi kalp hastalığıdır.

Kalp sağlığındaki en büyük tehlikelerden biri, vücuttaki belirli kolesterol türlerinin yüksek seviyede olmasıdır. İnsan-harici deneklerde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, elma sirkesi kullanıldığında kandaki bir yağ türü olan trigliserit düzeyinde ve toplam kolesterol düzeyinde belirgin bir düşüş gözlenmiştir (kaynak).

Kan Basıncını Düşürür

Sirkenin içindeki asetik asidin, kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İnsan-harici denekler kullanılarak yapılan bir araştırmada, asetik asit içermeyen aynı diyeti uygulayan denekler ile kıyaslandığında, asetik asitin kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü görülmüştür (kaynak).

Elma Sirkesi Bir Antioksidan Mıdır?

Antioksidanlar, zararlı kimyasalları emerek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan maddelerdir – serbest radikaller olarak da bilinirler.

Uzmanlar, antioksidanların kan damarlarındaki hasarları önlediğine veya sınırlandırdığına inanıyor ve çeşitli tıbbi durumlarda riski azaltabileceğini, hatta önleyebileceklerini düşünüyorlar. Bunlara damar sertliği, bazı kanserler, kas dejenerasyonu, bazı artrit tipleri ve Alzheimer hastalığı da dahildir.

Elma sirkesi, kahvede bulunan fitokimyasal klorojenik asit içermektedir.

Bu klorojenik asitin kolesterol moleküllerine bağlanması ve oksidasyonu önleyerek bir antioksidan görevi taşıdığı kanıtlanmıştır. Bu da kalp hastalığı ve felç riskini azaltmada son derece önemli bir faktördür (kaynak).

elma sirkesi bir antioksidandır

Elma sirkesinde kahvede bulunan fitokimyasal klorojenik asit içermektedir.

Elma Sirkesinde Mantar Önleyici Özellikler Var Mıdır?

Mantarlar ve mayalar vücudumuzda ve derimizde doğal olarak bulunmaktadır. Onlara elverişli koşullar sağlandığında kontrolsüz bir şekilde çoğalabilir ve sağlık problemlerine neden olabilirler.

Elma sirkesi, pamukçuk hastalığına neden olan Candida Albicans gibi çeşitli maya tiplerine karşı etkilidir (kaynak).

Sirke ve Kanser

Çeşitli internet sitelerinde, elma sirkesinin bazı kanser türlerini olumlu şekilde etkilediği yönünde birçok iddiada bulunulmuştur.

Elbette, pek çok araştırma bazı sirke tiplerinin tümör boyutunu azaltabildiğini ve kanser hücrelerini öldürdüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, araştırmaların büyük bir kısmı test tüplerinde yürütülmüştür. Buna ek olarak, araştırmaların çoğunda japon pirinç sirkesi, şeker kamışı sirkesi ve kırmızı şarap sirkesi kullanılmıştır.

Elma sirkesi bileşenlerinin kanser hücrelerini etkileyebileceğine inanılsa da şu an bilimsel olarak bunu desteklemek mümkün değildir. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor (kaynak).

Elma sirkesinin sağlık faydaları anlatan video: 

Elma Sirkesinin Bilinen Faydaları

Son yıllarda, elma sirkesi, sağlık ve fitness gruplarında büyük ilgi görüyor. Sonuç olarak potansiyel sağlık yararları konusunda önemli miktarda spekülasyon ve anekdot kanıtlar bulunmaktadır.

Bazıları saç ve cilt durumunu iyileştirmek, güneş yanığını yatıştırmak, böcekleri savuşturmak, alerjileri gidermek, soğuk algınlığı ve asit reflüsünü tedavi etmek, siğillerin boyutunu azaltmak ve zehirli sarmaşık yaralarını iyileştirmeye kadar farklı amaçlar için kullanıyor.

Elma sirkesi, bazı insanlar için bu tip durumlarda etkili olabilir. Her bir örnekte etkilerini ölçerek, kategori edebilmek için yeterli kanıt olmasa da bunu denemeye değer.

Elma sirkesinin bu koşullar için ne kadar etkili olup olmadığının onaylanması için beklerseniz; bu uzun bir bekleyiş olacaktır çünkü doğal ürünler, belirli bir neden olmadığı sürece kapsamlı araştırma konusu değildir.

Elma sirkesi doğal, organik ve kimyasal içermeyen bir yaşam tarzının tadını çıkarmayı seven insanlar için kesinlikle iyi bir seçenektir.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi ile ilgili yapılan araştırmalar, günlük rutinlerin çoğuna katkısı olduğunu kanıtladı. Yan etkisi yoktur. Ayrıca soslara, çorbalara ve salata soslarına eklemek de mümkündür.

Yüksek kaliteli, organik, filtrelenmiş elma sirkesinin seçilmesi; sağlık için özellikle faydalı olduğu düşünülen iyi bakteriler, enzimler ve proteinler içerdiğinden en iyi sonucu verecektir.

Elma sirkesi ile ilgili yapılan araştırmaların çoğunda günde 15ml ile 30ml arasında bir doz kullanıldı. Asit içeriğinden dolayı, bu seviyenin üstündeki dozlar önerilmez ve bazı koşullarda olumsuz bir etki yaratabilir.

Elma Sirkesi Takviyeleri

Şu anda piyasada birçok çeşitte elma sirkesi tableti ve kapsülü bulunmaktadır.

Bununla birlikte, bazı çalışmalar, muhtelif elma sirkesi tabletlerini içeriği açısından değerlendirdi ve değişik markalar arasında önemli farklar olduğunu tespit etti.

Araştırma, elma sirkesinin ürünlerin içinde olup olmadığını bile sorguladı (kaynak).

elma sirkesi takviyeleri

Şu anda piyasada bir çok çeşit elma sirkesi tabletleri ve kapsülleri bulunmaktadır.

Elma Sirkesi Beni Tedavi Edebilir Mi?

Elma sirkesi, antioksidan, antibakteriyel ve antifungal bir tedavi olarak öne çıkar. Kan şekerini düşürmenize, diyabet, kalp rahatsızlığı ve felç riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Doğal olarak kimyasal içermeyen bir üründür.

Elma sirkesi, zayıflama programının bir parçası olarak da yardımcı olabilir. Ayrıca, bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış sayısız sağlık yararları ve kullanımları mevcuttur.

Sağlıksız gıdaları yerseniz, sigara içerseniz, egzersiz yapmazsanız, günlük rutininizde tek bir değişiklik yaparak elma sirkesi eklediğinizde kilo verir misiniz? Diyabet, kalp hastalığı ve felç için risk faktörlerini ortadan kaldırır mı? Bir litre kola içmeden önce bir çorba kaşığı elma sirkesi içerseniz diyabet riskini azaltacak mı? Bunları düşünmek gerekir.

Cevap maalesef hayır. İhtiyacınız olan, size yarar getirecek farklı değişiklikleri kombine bir şekilde yaşam biçiminize uyarlamanız ve buna göre bir yaklaşım geliştirmenizdir.

Aklı başında, sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz, muhtemelen mevcut yaşam tarzınıza elma sirkesi eklemekten daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, rapor edilen sağlık yararları ile elma sirkesi, istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacak ek bir bonus gibi görünebilir.