Elma, pancar ve Havuç Suyu Karaciğer Toniği

elma pancar havuç suyu karaciğer sağlığı

Sağlıklı bir karaciğer, sağlığınız için hayati önem taşıyan bir unsurdur. Ancak bir sorun hissetmedikçe karaciğerimize çokta dikkat etmeyiz. Karaciğer hastalığı ciddi ve giderek büyüyen bir sağlık problemidir.

Bu elma, pancar ve havuç suyu karışımı, aşırı alkol alımı veya fast food tüketimini telafi edemez ama  karaciğer toniği vücudumuzun ana temizleme organı üzerindeki yükü hafifletmeye, gençleşmenizi ve iyi hissetmenizi sağlar.

Bu zavallı aşırı çalışan karaciğerimiz, her gün kendisine gönderilen tüm o şeylerin filtrelenmesi ve detoksifikasyonu için çok çaba sarf etmektedir.

Toksinlerin seviyesi karaciğerin kendi başına baş edebilmesi için çok yükselmeye başladığında, aşırı alımdan kurtulmaya çalışarak teninizi işin içine sokar. Böylece sıklıkla cilt problemleri ve gözlerinizin altında koyu halkalar oluşur. Düzenli baş ağrıları, genel yorgunluk ve uyuşukluk da zorlanmış bir karaciğerin semptomları olabilir.

Havuç, pancar ve elma suyunu taze olarak hazırlayarak içmek, karaciğerini temizlemeye ve vücudunuzdaki toksinleri atma oranınını arttırmaya yardımcı olan basit ve etkili bir yöntemdir.

karaciğer sağlığı elma

Karaciğerimiz, her gün kendisine gönderilen tüm o şeylerin filtrelenmesi ve detoksifikasyonu için çok çaba sarf etmektedir.

Taze Meyve Suyunun Mucizesi

Asıl işlem görmüş, şekerli ticari meyve suyundan farklı olarak, taze meyve ve sebze suları, güçlü enzimler, antioksidanlar ve diğer besin maddeleriyle doludur. Taze olarak bu enzimlerin içilmesi aslında bitkilerden vücudunuzdaki hücrelere aktarılan bir nevi enerji transfüzyonu sağlar.

Çok az sindirilme gerektirdiğinden, karaciğeriniz gibi önemli organlara besin sağlamanın en hızlı yollarından biridir. Özellikle taze meyve/sebze suları çok güçlüdür ve genellikle çeşitli hastalıklar için doğal tedavilerin merkezi bileşenleridir. Tüm vücudu temizleyici ve canlandırıcı etkiye sahiptirler.

Bu havuç suyu tarifine oksitlenmeyi önlemeye yardımcı olan taze yeşil limon (lime) eklenmiştir. Maksimum yarar sağlaması için sıkıldıktan hemen sonra içilmelidir.

Günlük karaciğer toniğinin nasıl yapıldığını gösteren ilginç bir video.

Karaciğer Toniği

3-4 orta boy organik havuç.

Havuç suyu vücudunuz için son derece alkalik’dir ve karaciğerinizde biriken toksin atık maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bu alkalin özellikler, zengin vitaminler ve mineraller kanınızdaki atık maddelerin temizlenmesinede yardımcı olur. Gözleri ve cildi iyileştirir.

karaciğer sağlığı havuç

Havuç suyu vücudunuz için son derece alkalik’dir

Taze sıkılmış havuç, vücudunuzdaki serbest radikallerin yarattığı hasarlardan korumak için pro-vitamin, A beta-karoten ve alfa-karoten içeren en iyi kaynaklardan biridir. Bu antioksidan besinler ihtiyaç duyulduğunda A vitaminine dönüştürülür ve aslında karaciğer hücrelerinde depolanır.

Düşük seviyeleri genellikle siroz gibi karaciğer hastalığı bulunan hastalarda bulunur. Uygun miktarda A vitamini almak sağlık açısından önemlidir.

Havuç suyu C vitamini, K vitamini ve çeşitli B vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca, uygun toprak yapısında yetiştirilirse potasyum, kalsiyum, magnezyum ve eser miktarda molibden ve bakır mineralleri içerirler. Yüksek mineral içeriği şansını arttırmanın yolu organik havuç seçmektir.

Havuç, sağlığınıza değer veriyorsanız, organik olarak yetiştirmek isteyeceğiniz sebzelerden biridir.

1 adet organik pancar.

Pancar veya pancar kökleri, betanin gibi kuvvetli anti-infalmatuar ve antioksidan özelliklere sahip zengin bir bitkisel besin kaynağıdır. Vücudunuzun ve özellikle karaciğerinizin çeşitli detoksifikasyon yollarında uyarıcı bir etkiye sahiptir.

Pancar, betanin gibi kuvvetli anti-infalmatuar ve antioksidan özelliklere sahip zengin bir bitkisel besin kaynağıdır.

Pancarda bulunan Betaine, daha iyi sindirim için safra akışını teşvik eden ve karaciğer detoksifikasyonunu geliştiren bir başka besindir. Aslında pancar suyu o kadar güçlüdür ki yıllarca alkol tüketiminin yol açtığı yağlı tortuların temizlenmesi ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğuna inanılıyor.

1 büyük veya 2 ufak organik elma.

Organik herzaman en iyisidir çünkü elmalara genellikle vücudunuzda olmasını istemediğiniz bir sürü bitki ilacı püskürtülür. Özellikle burada karaciğere yardım etmeye çalışıyoruz. En azından elmalarımızı sıcak suya veya sirkeye batırın ve iyice fırçalayın.

Elmanın tüm diğer sağlık avantajlarının yanı sıra büyük bir genel detoksifikatör (toksin temizleyici) olup pektin açısından zengindir. Pektin bağırsaklardaki toksinlere bağlanan bir lif türüdür. Böylece karaciğerin çalışmasına gerek olmadan güvenli bir şekilde atılabilirler.

Düzenli olarak elma yemek ve elmaları meyve sularında ve smoothie’lerde kullanmak, karaciğerinizdeki iş yükünü azaltmaya ve genel sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Taze yeşil limon (lime) suyu.

Yüksek seviyedeki C vitamini ve harika tat katıcı özelliğinin yanında meyve sularına taze yeşil limon eklemek oksitlenmeyi önler.

Opsiyonel: 2-3 cm uzunluğunda zencefil 

Zencefil, daha iyi sindirimi teşvik etmek için bileşikler içerir ve karaciğer fibrozu gibi hastalıklarda rol oynayan ve yağlı bir karaciğeri geliştiren “oksidatif stres” ten karaciğerinizi korumaya yardımcı olabilir.

Zencefil gerçekten tat olarak kendini hemen hissettiren bir şeydir. Küçük bir parça ile işe başlayın ve önce beğenip beğenmedinize bakın.

Elma, Pancar ve Havuç Suyu Karaciğer Toniği Yapılışı

Tabii ki taze meyve suları hazırlamak için bir meyve sıkacağına öncelikle ihtiyacımız olacak. Unutmayın kaliteli olan meyve ve sebzeler daha uzun süre dayanırlar. Uzun vadede iyi bir meyve sıkacağına yatırım yapmanız sağlınız için iyi bir yatırım olacaktır.

Meyveleri sıkmaya başlamadan önce, buz küplerini ve yeşil limondan sıkılmış suyu, sürahinin en altına yerleştirin. Sıkacağın boyutlarına göre elmaları ve pancarları çeşitli boyda dilimleyin. Günümüzdeki bir çok meyve sıkacağının havuçları rahatlıkla içine alabilmesi gerekir.

Malzemeleri yıkayın ve ilk önce pancardan başlayarak meyve sıkacağını çalıştırın. Daha sonra havuç ve eklemek isterseniz zencefili ekleyin. En son elmaları ekleyin.

Taze elma, pancar ve havuç suyunun tadını çıkarın. Yavaş yavaş yudumlamak ve yutmadan önce dilinizde biraz bekletmek tadını çıkarmanızı sağlar.Keyifli zaman geçirin.

Özet

Bu karaciğer toniği ve detoks suyunu bir hafta süreyle haftada birkaç gün içmek, ruh halinizi ve enerji seviyenizi belirgin şekilde etkiler ve cildinizin tonu iyileşmeye başlar.

Bu mucivezi toniğin  karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmesi sonucunda, görüntünüzden, bağışıklık sistemine ve genel sağlığınıza katkılarından çok hoşnut kalabilirsiniz.Ayrıca bu içeceği uzun vadede daha çok tüketmek isteyebilirsiniz.