Depremlerin bölgesel ihracat üzerinde etkisi detaylandırıldı

ANKARA (İGFA) – 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta art arda meydana gelen ve “Asrın Felaketi” olarak da nitelenen büyük depremler sonucunda 11 ilimiz büyük zarar görmüş ve bu iller afet bölgesi ilan edilirken, Kahramanmaraş depremlerinin bölgesel ihracat üzerindeki etkisi sentetik kontrol metodu ile analiz edildi.

Elde edilen bulgular Merkez Bankası bünyesinde reel sektör temsilcileriyle yapılan saha görüşmeleri ışığında detaylandırıldı.

2023 yılı Şubat ile Eylül aylarını kapsayan dönemde bölge genelindeki deprem kaynaklı ihracat kaybı yaklaşık 2,1 milyar ABD doları olarak tahmin edildi.

İhracattaki daralma oransal olarak sıralandığında, yüzde 43, yüzde 33,8, yüzde 31,9 ve yüzde 30 ile Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay; hacimsel olarak sıralandığında ise, 925,6 milyon ABD doları, 750,9 milyon ABD doları ve 300,8 milyon ABD doları ile Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş ön plana çıkmaktadır. Aynı dönemde Mersin’in ihracatının yüzde 19,5 artmasının bölge içerisinde kayan talebin bir yansıması olduğu değerlendirildi.

Söz konusu eğillim raporunu kaleme alan Ufuk Can’ın yazısına ilişkin Ekonomi Notları’na ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx