Brent petrolün varil fiyatı 77,09 dolar

Petrol fiyatları haftaya yükselişle başladı. Fiyat artışında, Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırıların petrol arzında kesintiye yol açacağı endişeleri ve Rusya’dan yapılan petrol ihracatındaki düşüş etkili oldu.

Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de İsrail’e giden gemileri hedef alan eylemlerinin ardından bazı gemicilik şirketleri Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, yaptığı yazılı açıklamada, 19 Kasım’dan bu yana 55 geminin rotasının Ümit Burnu’na yönlendirildiğini belirtti.

Kızıldeniz’deki gerginlik sebebiyle Babu’l Mendeb Boğazı’ndan geçen gemilerin yön değiştirmek zorunda kalması petrol piyasalarını da etkiliyor. Söz konusu boğaz, küresel deniz yoluyla emtia sevkiyatları için dünyanın en önemli rotalarından biri olma özelliğini taşıyor.

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, dün aralıkta petrol ihracatı kesintilerini günde 50 bin varil daha düşürebileceklerini duyurdu. Rusya halihazırda nisan ayından bu yana uyguladığı günlük 500 bin varil gönüllü kesintisini gelecek yılın ilk çeyreğinde de devam ettirecek.

Brent petrolde teknik olarak 77,24 ile 77,40 dolar aralığının direnç, 76,72 ile 76,62 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx