Savaş Yada Kaç…En İyi Beta Bloker Nelerdir?

en iyi beta bloker

Performans endişesi ya da ‘sahne korkusu’, birkaç yıldır kabul gören bir sosyal fobidir. Farklı koşullar altında milyonlarca insanı, müzikten atletizme kadar her şeyde etkiliyor.

Sizde bundan etkilenenlerden biriyseniz, endişelenmeyin. Performans kaygısı; beta bloker olarak da bilinen beta- adrenerjik bloke edici ajanlarla tedavi edilebilir. Peki, sosyal ve performans kaygısı için en iyi beta bloker nelerdir?

Öğrenmek için okumaya devam edin.

Performans Kaygısı Nedir?

Performans kaygısı ya da ‘sahne korkusu’, bir tür sosyal fobi olarak uzun yıllardır kabul gören bir olgudur. Belirtiler, ya bir performans öncesinde ya da halka açık bir performans sırasında meydana gelir. Genellikle halkla konuşma ile ilişkilidir ve sempatik sinir sisteminde strese neden olur.

Performans kaygısı belirtileri şunları içerir:

 • Mide bulantısı
 • Titreme
 • Çarpıntı
 • Terleme

Performans kaygısı ölçütleri şu şekilde tanımlanır:

“Kişinin başkaları tarafından incelemeye maruz bırakıldığı durumlardan sürekli olarak korkması ve utandırıcı bir şekilde davranacağı korkusu ve uyarıcıya maruz kalma kaygısı tepkisini körükler.Fobik durumdan ya kaçınılır yada endişe ile sürdürülür.Bu kaçınılan davranışlar mesleki işleve ve performansımıza ciddi şekilde etki eder.” (kaynak)

Performans kaygısı ‘soyut’ bir sosyal fobi olarak sınıflandırılmıştır. Sadece performans durumlarında ortaya çıkar. 25 yetişkinden birini etkileyen bir fobidir. Ayrıca kendisini herhangi bir sosyal durumdan soyutlayan “genelleştirilmiş” sosyal fobiden farklıdır.

Bununla birlikte, başarılı bir şekilde kontrol edilmezse, performans endişesi “genelleştirilmiş” sosyal fobiye dönüşebilir. Bu tamamen aşağı doğru bir sarmaldır. O an duyulan bir endişe deneyimi diğer benzer durumlar da daha fazla endişe duymaya itebilir. Böylece  bu fobi genelleşmeye başlar.

Aşırı sosyal kaygı o kadar yoğunlaşabilir ki, anksiyete ya da panik ataklarına neden olur. Bu panik ataklar, beynin tehdit altında olduğunu düşünerek bol miktarda adrenalini vücuda vermesinden kaynaklanır. Birçok kişi için, panik ataklar kalp krizi belirtilerine benzemektedir ve tehlikeli olmasa da korkunç olabilirler.

Son on yılda, performans kaygısı gibi sosyal endişe duyanların miktarı sürekli olarak sosyal medyanın yarattığı baskılar nedeniyle arttı.

Performans kaygısı ve genel sosyal kaygı, psikiyatrik stres yönetimi programı olarak sınıflandırılan ve beta-adrenerjik bloke edici ajanlar veya beta blokerlerin kullanımı ile kontrol edilir.

beta blokerler performans kaygısı

Aşırı sosyal kaygı o kadar yoğunlaşabilir ki, anksiyete ya da panik ataklarına neden olabilir.

Beta-adrenerjik Blokaj Ajanları Nedir (Beta Bloker)?

Inderal (propranolol), Toprol (metoprolol) ve Tenormin’i (atenolol) içeren beta bloker, 1960’ların sonlarından beri genel tıp alanında kullanılmıştır.

Bu ilaçlar kalpteki beta reseptörlerini bloke eder, böylece kalp debisi, kan basıncı ve kalp atış hızı azalır.  Bu durum, hipertansiyon, angina ve kardiyak aritmiler gibi birtakım kardiyovasküler problemlerin tedavisinde beta bloker kullanılmasına yol açar.

Daha yakın zamanlarda, anksiyete spesifik bozuklukları tedavi etmek için psikiyatride beta bloker kullanılmıştır. Stres hormonları adrenalin ve noradrenalinin etkilerini bloke edebildikleri için kaygı tedavisinde de kullanılırlar. Anksiyete ile ilgili fiziksel belirtilerin nedeni bu hormondur. Bu ilaçlar stresli bir olaydan yaklaşık bir ile iki saat öncesinde gerektiği gibi alınabilir.

Her ne kadar beta bloker; performans kaygısının fiziksel belirtilerini azaltmada yardımcı olsa da, “kaç yada savaş” tepkisinin neden olduğu kaygının iç semptomlarını azaltmak için genelde etkisiz olduğunu dikkate almak gerekir.

Beta Bloker Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Çoğu durumda, beta bloker kullanımı güvenli kabul edilir. Önceden var olan herhangi bir hastalığa sahip olmayan sağlıklı insanlarda, hafif yan etkileri olabilir ve alışkanlık oluşturmazlar.

Hafif, kısa süreli yan etkileri şunlardır:

 • Zayıflık
 • Yorgunluk
 • Kısa süreli hafıza kaybı
 • Eller ve ayaklarda uyuşma
 • İshal
 • Uykusuzluk
 • Bradikardi (yavaş kalp hızı)

Beta bloker, astım veya amfizem gibi herhangi bir solunum hastalığı olanlara ve diyabetli veya kalp hastalığına yakalanmış olanlara önerilmemektedir.

Çoğu durumda, beta blokerlerin kullanımı güvenli kabul edilir.

Doz Önerileri

Aşağıdaki önerilen dozlar, araştırmalara göre en etkili doz olarak değerlendirilmiştir. (kaynak)

Tenormin (Atenolol)

İlk haftada günde 1 adet 50 mg’lık bir tablet. Herhangi bir yanıt yoksa, bu miktar 2 adet 50 mg tablete çıkartılabilinir ve birlikte yada bölünerek alınır.

İki hafta boyunca 100 mg kullanımından sonra hasta, kalp hızı artışı, titreme, kızarıklık, terleme gibi sosyal durumlarda oluşan belirtilerde belirgin bir düşüş fark edecektir.

Inderal (Propranolol)

Stresli bir durumdan yaklaşık bir saat önce 20 ila 40 mg dozunda propranolol alınabilinir. Gerekirse, yan etkileri olmadan imipramin veya alprazolam ile de birleştirebilirsiniz.

Sosyal ve Performans Kaygısı İçin En İyi Beta Blokerler Nelerdir?

Genel sosyal kaygıya dair güçlü semptomlar yaşıyorsanız, beta blokerlerin sadece reçeteli ilaçlar olması nedeniyle doktorunuza danışmanız gerekir.

Dahası, endişenizin derininde yatan nedenleri bulmak için birlikte çalışabileceğiniz bir profesyonel bulmanız gerekir.

Belirtildiği gibi, beta blokerler anksiyetenin fiziksel belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Fakat olaya yol açan fiziksel kaygıyı azaltmazlar. Ayrıca, bunlar yalnızca kısa vadeli bir çözüm olduğu düşünülmelidir.

Kaygılarınızı tamamen tedavi etmek ve uzun vadeli problemleri önlemek için kaygının derinine inmeli ve çözümüne yönelik çalışmalar yapılması tavsiye edilmektedir.

Kaygının derinine inmeli ve çözümüne yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Performans Kaygısını Yenmek İçin Doğal Çözümler

Hafif bir performans endişesi yaşıyorsanız ve doğrudan reçeteli tıbba geçmek istemiyorsanız, kaygıyı yenmek için birtakım doğal ve bitkisel çözümler bulunmaktadır.

Aslında, doğal ilaçların çoğu, bitkisel seçeneklerin çoğunun sakinlik ve gevşeme duygusu geliştirmesi nedeniyle beta blokerlerden daha iyi sonuç verebilir. Kaygı ve endişe duygusunun azaltılması, fiziksel belirtileri de azaltacaktır. Herhangi bir fiziksel olarak endişe belirtisi göstermenizi engelleyen ancak yine de sizi korku duygusu içinde bırakan beta blokerlerin aksine daha iyi sonuç üretebilirler.

Sakinleşme Teknikleri

Bazı durumlarda, performans kaygısı sakinleştirici tekniklerle kontrol edilebilir.

Bazı insanlar için, doğru nefes alıp verme ve odak noktasını değiştirme, yeterince rahatlama sağlamak için yeterli olabilir.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar binlerce yıldır vardır ve tıbbi amaçlarla Çin ve Mısır dahil birçok kültür tarafından günümüze kadar kullanılmaktadır. En etkili kullanımlardan biri anksiyete tedavisidir.

Uçucu yağlarla ilgili en iyi şey,  tamamen doğal olmalarıdır. Yağlar, farklı bitkilerin yaprakları, kökleri, kabuğu ve çiçeklerinden çıkarılır.

Klinik çalışmalar, bir dizi uçucu yağın ruh halini düzelttiği ve kaygı tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. (kaynak) Yağın kokusu direkt olarak beyine taşınır ve duygusal tetikleyici olarak işlev görür ve duyusal sistemi uyararak doğrudan bir duygusal tepki oluşturur.

Dahası, uçucu yağlar rahatlamayı teşvik etmek için havaya basitçe yayılabilir. Difüzörü açarsınız ve daha fazla düşünmenize gerek kalmaz. Zaten multivitaminler ve besin takviyeleri alıyorsanız her gün bir hap daha almak zahmetine girmezsiniz.

Birçok uçucu yağlar vardır fakat kaygı semptomlarını azaltmak ve sakinlik duygusunu teşvik etmek için en iyi uçucu yağlar şunlardır:

beta blokerler uçucu yağlar

Klinik çalışmalar, bir dizi uçucu yağın ruh halini düzelttiği ve kaygı tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

Bitki Çayları

Tabii ki, sakin bir duygu geliştirmek ve endişeleri azaltmak için bir başka popüler doğal ilaç, bitki çaylarıdır.

Bitkisel çaylar doğal botanik kaynaklardan geldiği için uçucu yağlara benzer. Tatlı bir fincan bitki çayı tam anlamıyla gevşemenizi sağlar.

Endişe duygularını azaltmak için en iyi bitki çayları şunlardır:

 • Nane çayı
 • Papatya çayı
 • Limon balsam çayı
 • Tutku çiçeği çayı
 • Yeşil çay
 • Gül çayı
beta blokerler bitki çayları

Endişe duygularını azaltmak için bitki çayları önerilir.

Bitkisel Anksiyete Takviyeleri

Birçok bitkisel takviye mevcuttur. Bunlar beta blokerlere benzer çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Stresli bir olaydan önce bitkisel bir kaygı takviyesi almak, anksiyete belirtilerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bitkisel anksiyete takviyeleri, gevşemeye teşvik etmek için bilinen vitamin, bitkiler ve otların karışımını içermektedir.

LES Labs tarafından sunulan LES Labs Mood Boost, Natural Supplement for Stress and Anxiety Relief, 60 Capsules tutku çiçeği ve papatya karışımı ile sosyal stresleri azaltmak, sakin olmanızı ve odaklanmanızı sağlamak için tasarlanmıştır ve piyasada bulunan en iyi ürünlerden biridir.

Birçok iyi bilinen marka; doğal beta bloker alternatifleri sunmaktadır.