Balık Yağı Zayıflatır Mı? Bilimsel destekli araştırmalar

balık yağı zayıflatırmı

Sağlık, beslenme ve fitness konularına gelince ortada dolaşan oldukça yanlış bilgi var. Konuşulan konulardan biri de takviyelerin nasıl kullanılması gerektiğidir. Hangi destek takviyeleri daha iyidir, ne işe yarar ve hangileri kilo vermenize yardımcı olabilir? Balık yağı zayıflatırmı?

Sağlık camiasında konuşulan konu, balık yağı takviyelerinin zayıflamak için kullanılmasıdır. Balık yağları ve bileşenlerinin (Omega-3 yağ asitlerinin) kanıtlanmış sağlık yararları oldukça çoktur. Bununla birlikte, yağ yakma ve diyetle ilgili kanıtlar biraz daha belirgindir.

Balık yağı takviyesi kullanmanın, kilo vermeye yardımcı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız,  aşağıda derinlemesine ele alacağım. Okumaya devam edin.

Balık Yağları Nelerdir?

Balık yağı takviyelerinin sizin için neler yapabileceğini belirtmeden önce, bunların ne olduğunu anlamak önemlidir. Son zamanlarda balık yağı gittikçe popüler hale geldi ama neden?

Esansiyel Yağ Asitleri (EFA’lar) uzun zincirli, çoklu doymamış yağ asitleridir. Vücudunuz kendisi üretemeyeceği için esansiyel yağ asitleri olarak sınıflandırılır ve bunları yalnızca diyet yoluyla alabilirsiniz.

Çoklu doymamış yağ asitleri, daha çok Omega-3 ve Omega-6 olarak bilinen alfa-linoleik asit ve linoleik asitten gelir.

balık yağları nelerdir.

Balık Yağları Neden Popüler

Esansiyel Yağ Asitleri Ne Yapar?

Esansiyel yağ asitleri vücuttaki bir dizi işlemden sorumludur. Bu nedenle, günlük diyetinizde yeterince tüketilmesi önemlidir.

EFA’ların desteklediği bazı işlevler şunlardır:

 • Sağlıklı cilt ve saçların desteklenmesi
 • Tiroid ve böbreküstü bezlerin aktivitesi
 • Beyin ve sinir sisteminin gelişimi ve işleyişi
 • Hormon üretimi
 • Kolestrolün parçalanması ve taşınması
 • Sağlıklı hücre zarı oluşumu

Staci Nix’in Williams “Temel Beslenme ve Diyet Terapisi ” kitabında düşük seviyelerde Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri; saç dökülmesine, düşük kan trombositlerine, görme bozukluğuna, zihinsel durum değişikliklerine, öğrenme problemlerine ve çocuklarda büyüme geriliğine neden olmaktadır.

Önemine rağmen, çoğu kişinin diyetinde Omega-3 yağ asitleri eksikliği olduğu düşünülmektedir (kaynak). Peki Omega 3’leri bu kadar özel yapan nedir?

EPA ve DHA nedir?

Çoklu doymamış yağ içeren gıdaları yediğinizde Omega-3 yağ asitleri, DHA ve EPA olarak da bilinen dokosaheksaenoik asit ve eikosapentaenoik asit olarak ikiye ayrılır.

Araştırmalar özellikle küçük çocuklarda görme ve beyin işlevlerinin gelişimi için EPA ve DHA’nın ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, EPA ve DHA eksikliğinin etkileri konusunda araştırmalar devam etmektedir. Bedenlerimizdeki bu besinlerin rolünün büyük bir kısmı hala bilinmiyor.

İntihar girişiminde bulunan kişilere bakan bir çalışma, kırmızı kan hücrelerinde EPA düzeylerinin belirgin olarak düşük olduğunu tespit etti. Bu Omega-3 yağ asitleri eksikliğinin ruh sağlığını olumsuz etkilemesinin yanı sıra, yeterli seviyede takviye edildiğinde intiharı önlemede rol oynadığını da göstermektedir (kaynak).

Omega-3’lerin bir dizi hastalık için faydalı olduğu düşünülmektedir:

 • Kanser
 • Depresyon
 • Dikkat Eksikliği - Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
 • Kalp-damar hastalıkları

Balık yağı doğal anti-inflamatuardır. Bunun nedeni Omega-3’lerin çoğu zaman bu kronik hastalıklara yol açan iltihaplanma sürecini azaltabilmesidir.

Esansiyel Yağ Asitleri Kilo Vermeyi Sağlar Mı?

Birçok kişi yağ yemenin sizi şişmanlatacağını düşünüyor fakat bu düşünce yanlıştır. Bunun nedeni esansiyel yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar ile doymuş yağlar gibi sağlıksız yağların arasındaki farkı bilmemeleridir.

Doymamış sağlıklı yağlar, bahsedilen tüm yararlarının yanı sıra kilo verme konusunda da yararlıdır.

esansiyel yağ asitleri kilo vermeyi sağlarmı

Esansiyel Yağ Asitleri Kilo Vermek

Omega-3 Daha Fazla Yağ Yakmanızı Sağlayabilir

Araştırmalar, özellikle kalori açığı oluşturabiliyorsanız (yediğinizden daha fazla kalori harcıyorsanız) doğru türde yağ yemenin aslında yağ kaybına yardımcı olduğunu gösterdi.

Amerikan Beslenme Derneği yıllık toplantısında sunulan bir araştırmada, kadınların çok düşük kalorili bir diyetle Omega-3 yağ asitleri tüketerek daha fazla yağ yakmayı başardığını gösterdi. Bunun nedeni, EFA’ların parçalanması ve bir enerji kaynağı olarak kullanılmasıdır.

Omega-3 İştahınızı Bastırır

Balık yağları, iştah ve ruh halinizden sorumlu olan serotonini düzenler. Bir çalışmada, Omega-3 bakımından zengin bir diyetin daha uzun süre doygunluk hissi vermesinin yanı sıra, genel olarak daha az yemek yemeğe de teşvik ettiğini gösterdi (kaynak).

Bu kendi başına, kalori kısıtlayıcı diyet olmadan kilo vermenizi sağlayacaktır.

Omega-3 Yağ Depolamayı En Aza İndirir

İnsülin; kilo kaybı ve vücudunuzun yağ depolaması konusunda büyük bir rol oynar. Hücreleriniz insüline duyarlıysa, yiyecekleri daha az yağ olarak depolayacaktır.

Bir çalışma, Omega-3 içeren zengin bir diyetin insülin duyarlılığınızı artırarak yağ depolamayı en aza indirdiğini göstermiştir (kaynak).

omega-3 yağ depolamayı en aza indirir

Omega-3 Yağ Depolamayı En Aza İndirir

Daha Fazla Omega-3 Yağ Asidi Nasıl Alınır?

Şu ana kadar, Omega-3 yağ asitlerinin ne kadar önemli olduğunu ve kilo vermeye nasıl yardımcı olabileceklerini belirledik. Eminim diyetinize daha fazla nasıl ekleyebileceğinizi merak ediyorsunuz.

En belirgin yöntem, yediğiniz yiyeceklerdir. Esansiyel yağ asitlerinin diyetle tüketilmesi için çeşitli gıda kaynakları vardır.

Omega-3 yağ asitlerinin bazı beslenme kaynakları şunlardır:

 • Somon
 • Ringa Balığı
 • Sardalye
 • Kabuklu deniz hayvanları (midye)
 • Ceviz
 • Bazı bitki türleri ve fındık / fıstık yağı
 • Keten tohumu
 • Güçlendirilmiş gıdalar

Yağlı balık yemek, diyetinize gerekli yağ asitlerini almanın en iyi yoludur, ancak bazı insanlar buna pek yanaşmıyor. Evde balık pişirmek ve kokusu vs gibi nedenlerle tüketilmiyor.

Fırında somon balığı gibi hazırlaması kolay ve yumuşak bir şeyle başlamak, başlangıç iyi bir yoldur. Zamanla diğer çeşitlere de zaman bulabildiğinizi göreceksiniz.

Yağ yakımı için balık yağının nasıl kullanılacağını gösteren bir video!

Balık Yağı Takviyeleri

Balık bakımından zengin günlük bir diyetle bile, birçok kişi diyetlerine tatmin edici seviyelerde Omega-3 alamaz. Balık yağı takviyelerinin yararlı olduğu yer burasıdır.

Balık yağı takviyeleri hakkında düşünürken bolca seçenek olduğunu görürsünüz. Balık yağı, krill yağı ve Omega-3 – hepsi biraz kafa karıştırıcı hale gelebilir

Balık yağı takviyelerine baktığınızda etiketi okumanız gerekir. Her bir ürün için hizmet başına DHA ve EPA’yı tam ne kadar içerdiğini görün.

DHA ve EPA değerleri ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

Balık Yağını Neden Özümsemeniz Gerekir?

Arkadaş çevremden gördüğüm kadarı ile bazı insanların balığa tahammül edemediklerini biliyorum. Onlardan haftada 2 porsiyon balık tüketmelerini istemek biraz fazla olur. Bu nedenle, balık yağı takviyesi tüketmek onlar için de cazip olabilir. Aslına bakarsanız, hepimiz balık yağını sevmeyi öğrenmeye çalışmalıyız.

Sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz. Herkes için fiziksel ve zihinsel olarak da çok büyük yararları vardır.

Genel sağlığınıza faydalı olur ve yaşam kalitenizi arttırır. Kısaca, ister haftada birkaç akşam sulu bir somonun keyfini çıkarın ister günlük bir hap alın, balık yağı tüketmek için pek çok iyi neden var.