Balık Yağı ve Krill Yağı Arasındaki Fark Nedir?

balık yağı ve krill yağı arasındaki fark

Sağlık dünyasında Omega-3 asitlerinin bizim için ne kadar faydalı olduğu ile ilgili araştırma bulgularından sonra birçok kişi bir Omega-3 takviyesi kullanmayı düşünmektedir. Ancak Omega-3, balık yağı ve krill yağı diye farklı tiplerde sunulmaktadır ve bu biraz kafa karıştırıcıdır.

Peki balık yağı ve krill yağı arasındaki fark nedir? Bu makalede bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım.

Balık Yağı ve Krill Yağı

Kaliteli bir Omega-3 takviyesi arayan çoğu insan kaliteli balık yağı veya krill yağı arasında seçim yapabilir. Çoğu kişinin bu ikisi arasındaki bildiği tek fark, krill yağının genellikle daha pahalı olmasıdır.

Peki neden krill yağı ürünleri daha yüksek maliyetle geliyor? Tüketicinin cebinden daha fazla kuruş almak için tasarlanmış üstün bir ürün mü, yoksa süslü bir pazarlama mı? Bu küçük kırmızı kapsüller hakkında birçok kişi konuşuyor ancak bu trendin arkasına bakalım ve balık yağı ile krill yağı arasındaki gerçekleri öğrenelim.

Omega-3 Yağ Asitleri

Hem balık yağı hem de krill yağı, Omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Bunlar tüketildiğinde DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA’ya (eikosapentaenoik asit) ayrılırlar. EPA ve DHA, vücudun bir dizi işlevinden sorumludur ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlık yararlarının tümüne ev sahipliği yapmaktadırlar.

Omega-3’ün sağlık yararları hakkında önemli araştırmalar yapılmıştır. Bulgular; kanserkalp-damar rahatsızlığı (kardiyovasküler hastalık), Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve depresyon gibi durumlara umut vermektedir.

EPA ve DHA, çocuklarda görme ve beyin fonksiyonlarının gelişimi için inanılmaz derecede önemlidir. Çoğu insan diyetlerinde yeterli miktarda Omega-3 yağ asitleri almamaktadır. Günlük olarak bir kapsül almaları çoğu insan için iyi bir fikirdir (kaynak).

Omega-3 Yağlı Asitleri

Omega-3 Yağlı Asitleri

Balık Yağı Nereden Geliyor?

Balık yağı, yağlı soğuk su balıklardan hasat edilir. Bunlar ya derin su çiftliklerinden ya da doğal yakalanan balıklardır.

Kaynaklar şunlardır:

 • Somon
 • Uskumru
 • Ton balığı
 • Sardalye
 • Pisi balığı
 • Ringa balığı
 • Morina balığı

Krill Yağı Nereden Geliyor?

Krill (Euphausia superba), görünüşte karideslere benzeyen küçük kabuklulardır (“Nemo’yu Bulmak” filmindeki sevimli küçük çocuklar).

Planktonlarla beslenirler ve okyanuslarda bulunurlar ancak hasat edilenlerin çoğu Antarktika’da bulunur. Krill; balinalar, deniz kuşları ve hatta küçük balıklar için ana beslenme kaynağıdır.

Krill inanılmaz derecede büyük sayılarda bulunur. Aslında, Antarktik Okyanusu’nda yaşayan krillin kütlesi 500 milyon tondan fazladır.

Balık Omega-3’ün Sürdürülebilir Kaynağı Mıdır?

1950’lerde büyük ölçekli balıkçılık başladığından beri, büyük balık türlerinin %90’dan fazlası avlandı ve hem tüketilmek hem de balık yağı için kullanıldı.

Bilim adamlarının belirttiğine göre, şu an büyük balık nüfusunu korumak için belirlenen güvenli sınır, mevcut balık kotasından %20 daha düşüktür.

Balık yağı omega-3’ün sürdürülebilir kaynağı mıdır

Balık Yağı Omega-3’ün Sürdürülebilir Kaynakları

Krill Omega-3’ün Sürdürülebilir Kaynağı Mıdır?

Okyanuslardaki krill hacmi nedeniyle, hem doğal avcıların hem de insanların kolayca tedarik edebileceği kadar büyük miktarda bulunmaktadır.

Ayrıca, kaynakların korunması için Atlantik Okyanusu’nda her yıl yakalanabilecek krill miktarında bir sınırlama vardır. Bu, Antarktika Deniz Yaşam Kaynaklarının Korunması Komisyonu (CCAMLR) tarafından belirlenmektedir.

İhtiyati yıllık kota 6.6 milyon tondur ve 1 senede bunun sadece %2’si yakalanmıştır. Bu nedenle, en az 30 kat daha fazla krill hasadı yapabiliriz ve yine de koruma kurallarına uymuş oluruz.

Çevre için Hangisi Daha İyi?

Ne yazık ki aşırı avlanma, balina ve yunuslar gibi deniz yaşamını da tehlikeye sokar. Her yıl 300.000’den fazlasının balık ağlarına dolanıp öldüğü düşünülmektedir.

Bu, nüfusun giderek azalmasına neden olmaktadır.

Krillin yakalanması da tartışmalı bir konudur. Birçok kişi, krillin büyük deniz hayvanları için ana gıda kaynağı olması nedeniyle bunların hasat edilmesinden endişe duymaktadır.

Bununla birlikte, balinaların yıllık tüketiminin yaklaşık %0.15’ini yakalamaktayız. Bu, balinaların ana gıda kaynaklarına zarar verebilecek düzeyde değildir.

Krill Yağı ve Balık Yağı Arasındaki Besin Değeri Farkı Nedir?

Balık yağı DHA ve EPA Omega-3 yağ asitlerinin yaklaşık %30’unu içerir. Oysa krill yağı yalnızca Omega-3 yağ asitlerinin yaklaşık %14’ünü içerir. Bununla birlikte krill yağında bulunan yağ asitlerinin yapısı, onların daha kolay absorbe edilmesini sağladığından, krill yağını 48 kat daha güçlü hale getirir.

Krill yağı aynı zamanda yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir. En belirgini astaksantindir. Bu antioksidan; krill, yengeç, karides ve ıstakoz gibi kabuklulara pembemsi kırmızı rengini verir.

Balık yağı aynı zamanda bayatlama eğilimlidir. Bu da vücudumuzda zarar verici serbest radikallerin salınmasına neden olabilir.

Balık Yağı ve Krill Yağı, Zararlı Diğer Kirleticilerden Arınmış Mıdır?

Balık yağı, tehlikeli maddeler ile kontamine olabilir, bunlar:

 • Civa
 • Radyoaktif maddeler
 • PCB’ler (polychlorinated biphenyl)
 • Kurşun gibi toksik metaller

Öte yandan krill endüstriyel alanlardan uzak, temiz sularda yakalanır.

Krill Yağı Neden Pahalıdır?

Ürünlerin üretim maliyetlerini etkileyen birtakım faktörler vardır. Krill yağı ürünlerinin daha pahalı olmasının bir nedeni, krill yağının nasıl işlendiğidir.

Hasattan sonra balık ve krill yağının bozulmaya başlamadan önce çıkarılması gerekmektedir. Balıklarda 48-72 saat içerisinde yağ ayrıştırma işlemlerinin başlaması gerekir. Bu, yağın işlenmesi için yeterli miktarda zaman var demektir.

Bununla birlikte, krillde 2-3 saat gibi kısa bir sürede yağın hızlıca ayrıştırılması gerekmektedir. Bu nedenle, hasat edilen krillin, yağın işlenmesi için daha fazla zaman kazanabilmek adına, su deposunda canlı tutulması ya da dondurulması gerekir.

Bu, krill yağı üretiminde ürünlerin daha pahalı olmasının sebeplerinden biridir.

Dahası, krill Antarktika’da bulunduğu için onları toplamak için oraya gemiler göndermek de son derece pahalıdır. Bu bile tek başına, krill yağı ürünlerinin üretim maliyetlerini arttırmaktadır.

Sahte Krill Yağı Ürünlerine Dikkat Edin

Krill yağı hapları fiyatları doğru olamayacak kadar iyi görünüyorsa muhtemelen sahtedir. “Krill yağı” etiketli ucuz takviyelerde dikkatli olmalısınız.

Çoğu zaman ucuz kalite ürünler, çok az miktarda krill yağı ile çokça düşük kalite balık yağının karıştırılması ile oluşturulmaktadır.

Saygın bir üretici bulmalısınız. MegaRed Krill Oil muhtemelen mevcut en popüler krill yağı takviyeleri arasındadır. Bu krill yağı, CCAMLR (Antarktik Deniz Yaşam Kaynakları Koruma Komisyonu) kapsamında Norveçli bir biyoteknoloji şirketi olan Aker Biomarine tarafından üretilmektedir ve ekolojik hasat uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Bir diğer mükemmel krill yağı ürünü, Antarctic Krill Oil Omega-3 takviyesidir. Bunlar aslında herkesin kendi evinde olması gerektiğini düşündüğüm en çok tavsiye edilen ürünler.

Balık Yağı Mı İyi Yoksa Krill Yağı Mı?

Yüzde değeri olarak krill yağı ve balık yağı çok benzerdir. Her ikisi de EPA ve DHA veya Omega-3 yağ asitleri sunar. Bununla birlikte, nasıl elde edildiği ve ne kadar sürdürebilir olduğu konusunda krill yağı daha iyi seçenektir.

Birçok sağlık uzmanı, krill yağının özellikle kalp sağlığı söz konusu olduğunda, sağlık yararları açısından daha üstün olduğunu düşünmektedir.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre, kalp rahatsızlığı önde gelen bir ölüm nedenidir. Yalnız 2014’te 614.348 ölüm örneğiyle, sağlıklı bir kalbi teşvik etmek için her türlü adım atılmalıdır.

Birkaç çalışma krill yağı takviyesinin özellikle kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, olumlu etkiler en az 4 hafta gibi kısa bir sürede görülebilir (kaynak).

krill yağı

Krill Yağı

Krill Yağı ve Balık Yağı Takviyelerinin Yan Etkileri Var Mı?

Her şeyden önce, balık veya kabuklu deniz hayvanları (ya da herhangi bir deniz ürünü) için alerjiniz varsa, asla herhangi bir deniz ürünü yağı takviyesi almamalısınız.

Alerjiniz varsa, reaksiyona neden olmaması için her zaman etiketleri kontrol edin. Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, krill yağı kullanma konusunda eczacınıza danışmalısınız:

 • Diyabet
 • Eğer günde 2 bardaktan fazla alkollü içki içiyorsanız
 • Karaciğer hastalığı
 • Pankreas bozukluğu
 • Yaklaşan cerrahi işlem veya prosedür, kanama riskini arttırabilir.
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu veya inme riski olanlar
 • Tiroid hastalığı olanlar

Krill yağlarının kanınızı incelttiğini bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bazen krill yağı takviyelerinden dolayı yan etki olarak morarmalar görebilirsiniz. Bu aşırı miktarda ise, elbette doktorunuza danışın.

Dahası bu tip ürünleri etiketlerinde belirtildiği şekilde almak önemlidir. Tavsiye edilen miktarın üzerine çıkmayın.

Deniz ürünü yağı takviyeleri ile etkileşime girebilecek bazı ilaçlar da vardır. Herhangi bir ilacı düzenli olarak (doğum kontrol hapları gibi) alıyorsanız, yeni diyet takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Deniz ürünü yağı takviyeleri ile etkileşim riski taşıyan ilaçların listesi aşağıdadır:

 • Östrojenler (doğum kontrol hapları veya hormon replasmanı)
 • Varfarin gibi kan incelticiler
 • Aspirin veya NSAIDS (naproksen, ibuprofen, Aleve, Motrin IB, Advil)
 • Diüretik ilaçlar (hipertansiyon tedavisine yardımcı olmak amacıyla idrar atılımını kolaylaştıran ilaçlar)
 • Orlistat (Xenical, Alli) kilo verme ilaçları

Özet

Balık yağı ile krill yağı arasındaki farklar açısından kril yağının üstün bir takviye olduğunu görmek mümkündür. Bu tabii ki, balık yağlarının tamamen terk edilmesi gerektiğini ve hiçbir şekilde yararlı olmadığını söylediğimiz anlamına gelmez.

Bir Omega-3 takviyesi almak istiyor ve krill yağı bulamıyorsanız ya da krill yağı bütçenizin üstündeyse, balık yağı hala iyi bir seçimdir. Her iki takviyede de çoğu insanın diyetinde bulunmayan Omega-3’ler bulunur.

Ne aldığınızı görmek için her zaman etiketleri kontrol etmeyi unutmayın. Kapsül başına ne kadar EPA ve DHA içeriyor dikkat edin.

En önemlisi, şu anda herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, mevcut tıbbi koşullarınız veya alerjiniz varsa, hamileyseniz veya gebe kalmaya çalışıyorsanız, doktorunuz veya eczacınızdan deniz ürünü yağı takviyeleri hakkında bilgi almayı unutmayın.