Balık Yağı Alırken Zamanlamanın Önemi Nedir?

balık yağı alırken zamanlamanın önemi

Omega-3 balık yağı son zamanlarda harikalar yaratan destek ürünü olarak ilgi çekmektedir. Çoğumuz sunduğu çok sayıda faydalardan yararlanabilmek için kullanmaya başladık. Beyin gelişiminden zayıflamaya kadar sağladığı yararları ile çoğu insan için, günlük rutinlerine balık yağı desteği eklemek mükemmel bir fikir gibi görünmektedir.

Bununla birlikte, yüksek kalitede bir balık yağı takviyesi seçmek bu işlemin sadece yarısıdır. Çoğu takviyede olduğu gibi zamanlama, Omega-3 hapından en iyi şekilde yararlanmak için anahtardır. Peki balık yağı almanın en iyi zamanı nedir? Bu yazıda her şeyi açıklayacağım.

Zamanlama Her Şeydir

İlaçlar ve sağlık takviyelerinin uygun zamanlarda alınmaları söz konusu olduğunda, genellikle yan etkileri ve ne kadar iyi çalıştıkları konusu büyük etkiye sahiptir. Bazı hapların egzersiz öncesi veya sonrası, yemek ile birlikle ya da aç karnına veya bir diğer ek destek ile birlikte alınması daha uygundur. Biraz daha derine dalarsak, bazı takviyeler birbirleriyle veya yiyecekler ile etkileşime girerek, tamamen etkisiz hale de gelebilir.

Dozaj talimatları genellikle etiket üzerinde belirtilir ve eğer yoksa bile kendiniz araştırma yapabilirsiniz. Omega-3’lerden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için göz önüne almanız gereken şeylere bir göz atalım.

balık yağı zamanlama

Balık Yağı Zamanlama

Balık Yağı Takviyesi Nedir?

Esansiyel Yağ Asitleri (EFA’lar) uzun zincirli, çoklu doymamış yağ asitleridir. Omega-3 veya alfa-linolenik asit, sağlığımız için inanılmaz derecede önemli olan çoklu doymamış yağ asidi formudur.

Bu yağ asitlerini “esansiyel” olarak adlandırırız çünkü bunlar gereklidir. Vücudumuz onları kendisi üretemez. Dolayısıyla, onları diyet yoluyla dışarıdan almak zorundadır. Bununla birlikte, çoğu insan ciddi eksiklik yaşamaktadır ve bu nedenle günlük takviye alması gerekmektedir.

Omega-3 yağ asitlerini oluşturan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA), insan vücudundaki bir dizi işlevle ilişkilidir:

 • Sağlıklı saçların teşvik edilmesi
 • Tiroid ve böbrek üstü bezleri aktivitesi
 • Beyin gelişimi
 • Birçok hormonun üretimi
 • Kolesterolün parçalanması
 • Sağlıklı hücre zarı oluşumu

Omega-3’ün Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağ asitlerinin birçok yararı belgelenmiştir. Omega-3 yağ asitleri aşağıdakileri de içeren bir dizi duruma yardımcı olur:

 • Dikkat Eksikliği - Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
 • Astım
 • Alzheimer hastalığı ve bunama
 • Depresyon
 • Kalp-damar hastalığı

Hangi Gıdalar Omega-3 Yağ Asitleri İçerir?

Temel Omega-3 yağ asitlerini almanın en iyi yolu gıdalardan almaktır. Her ne kadar takviyeler bir seçenek olsa da, bu asla düzgün beslenmenin yerini alamaz. Bu nedenle, yeterli miktarda yağ asidi elde etmek için, Omega-3 bakımından zengin daha fazla gıdayı tüketmek amaçlanmalıdır.

Yağlı, soğuk su balıkları yiyerek Omega-3 alabilirsiniz. Amerikan Kalp Derneği,  haftada 2-3 porsiyon balık yenmesini önermektedir. Diyetinize eklemeyi hedeflemeniz gereken yağlı balık türleri şunlardır:

 • Ton Balığı
 • Ançuez - alt kategorisi hamsi
 • Lüfer
 • Ringa Balığı
 • Uskumru
 • Midye
 • Alabalık
 • Somon
 • Sardalye

Ayrıca, ceviz ve keten tohumu gibi bitkilerden Omega-3 alabilirsiniz.

Kimin Balık Yağı Takviyesine İhtiyacı Var?

Çoğu insanın diyetlerinde Omega-3 yağ asitleri önemli ölçüde eksik olduğundan, günlük bir balık yağı takviyesinden yararlanması mantıklıdır (kaynak).

Balık yağı takviyeleri kilo vermek isteyenler için de yararlı olmaktadır. Omega-3 balık yağı ve bunun kilo vermeyi sağladığına dair önemli araştırmalar vardır. Bu araştırmalar şunları içermektedir:

kimin balık yağı takviyesine ihtiyaci var

Balık Yağına Kimler İhtiyaç Duyar

Balık Yağı Almanın En İyi Zamanı Nedir?

Son araştırmalar, akşamları balık yağı almanın en iyi yol olduğuna işaret ediyor. Bunun nedeni, uyurken daha iyi absorbe edilerek Omega-3’ün anti-inflamatuar etkilerinin artması da dahil olmak üzere birçok nedeni vardır.

Birçok kişi sabahları romatoid artrit ağrısını hafifletmek için Omega-3 balık yağı alırlar. Yeni bir araştırma, NSAIDS’in (Non Steroidal Antienflamatuar İlaçlar) en tepe ağrıdan 8 saat önce alındığında en çok yararı olduğunu gösterdi. Bu nedenle uykudan önce alınmaları uygundur (kaynak). Omega-3’ün NAIDS ile aynı biyokimyasal yolları kullandığını gösteren araştırmalar vardır (kaynak), bu nedenle balık yağı takviyesi alanların (özellikle anti-enflamatuvar amaçlı olanlar) akşamları alması en iyisidir.

Yiyecek ile Birlikte Balık Yağı Alabilir Misiniz?

Basit bir cevap: Evet, balık yağları yiyecekle birlikte alınmalıdır. Balık yağı almanın en iyi vakti ana yemeklerden biriyle birlikte almaktır. Birçok kişi en azından ilk birkaç gün boyunca balık yağı takviyelerine kolayca alışamaz. Mideniz tamamen doluyken yan etkileri pek fark etmezsiniz.

Balık yağlarının yiyeceklerle birlikte alınmasının bir başka nedeni, yemekte tüketilen yağın pankreatik lipaz enzimlerini uyarması ve bu nedenle diyetteki yağın sindirim sisteminde parçalanabilmesini sağlamasıdır. Bir balık yağı takviyesi aldığınızda mevcut ne kadar çok enzim varsa o kadar fazla Omega-3 yağ asidi parçalanır ve kalın bağırsağınız tarafından absorbe edilir (kaynak).

Yemeklerinizde bu enzimleri uyaran yağ içeriğinin olduğunu unutmamak önemlidir. Yani balık yağı takviyesi ile birlikte tüketeceğiniz yemeğin en yüksek yağ içeriğine sahip olduğuna dikkat edin.

Çalışmalar, Omega-3’ün düşük yağlı bir yemek (8 gram yağ) ile yüksek yağlı bir yemek (44 gram yağ) karşılaştırıldığında, %300 daha fazla emildiğini göstermiştir (kaynak).

Tabi, ki, çok gereksiz yağlı yemeklere de yönelmeyin. Avokado, zeytin yağı, fıstık çeşitleri gibi kaliteli yağlar içeren öğünler ile balık yağı takviyesinin birlikte alınması en iyi seçenektir.

Sağlıklı yağlar ile doluysa kahvaltı ile birlikte bile Omega-3 takviyesi alabilirsiniz.

Ne düşündüğünüzü tahmin ediyorum, bazen yiyecekler ile birlikte almak kolay değil. Ya meşgul bir annenizin olması ya da iş için koşuşturduğunuzda yemeklerinizi planlamak mümkün olmuyor.

Ancak balık yağı takviyeleri, ana öğününüzden sonra 30 dakika içinde olduğu sürece iş görecektir. Ben de genelde böyle yapıyorum. Dolayısıyla, elinizin altında olması için ofisteki masanızda veya çantanızda bir kutu balık yağı bulundurmayı deneyebilirsiniz.

gıdalar ile birlikte balık yağı alımı

Gıdalar İle Balık Yağı Alımı

Egzersizden Önce Balık Yağı Alınmalı Mı?

Bazı kilo verme takviyelerinin aksine, balık yağı veya krill yağı gibi Omega-3 yağ asidi takviyelerinin egzersizden önce alınması gerekmez.

Karbonhidratları yedikten 2 saat sonra mideniz boşalır, proteinlerde ise bu süre 6 saattir. Sindirim sistemi yalnızca bir saatte 10 gram yağ işleyebildiğinden, yağların midenizi terk etmesi daha uzun sürer. Bu nedenle, Omega-3 gibi yağ asidi takviyeleri, ağır egzersizlere yakın bir zamanda alındığında hazımsızlığa neden olabilir.

Sonuç olarak, kilo vermeye yardımcı olması için bir fitness planını takip eden kişiler için balık yağı almanın en iyi zamanı egzersizlerden sonra ana yemek ile birliktedir.

Başka Bir Takviye ile Birlikte Balık Yağı Almam Gerekiyor Mu?

Bu, düzenli olarak ihmal edilen mükemmel bir sorudur. Başka herhangi bir takviye ile balık yağı almalı mısınız?

Balık yağı takviyeleri ile diğer takviyeler etkileşime girmemelidir, ancak tüm yağda eriyen takviyeleri bir arada toplamak en iyisidir. Bunlara, multivitaminler ve D vitamini takviyeleri dahildir.

Şu anda herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız veya uzun süreli sağlık durumunuz varsa, etkileşim riskine girmemek için balık yağı takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Varfarin veya aspirin gibi ilaçlar asla Omega-3 takviyesi ile kombine edilmemelidir. Balık yağı doğal kan incelticidir ve yanlış kullanıldığında, morarmalara ve iç kanamaya kadar neden olabilir. Kan inceltici alıyorsanız, takviyelerde çok dikkatli olmalısınız. Önce doktorunuz veya eczacınız kontrol etmeden yeni bir şey almayın.

Balık yağı ile ilgili sık karşılaşılan sorular hakkında daha fazla bilgi veren videoyu izleyin.

Balık Yağını Dondurulmuş Olarak Alın

Balık yağı takviyeleri almanın bir başka zamanı ise dondurulduktan sonrasıdır. Donmuş balık yağı takviyesi hem onları taze tutar hem de kokusunu önler. Dondurulmuş balık yağı kapsülleri daha yavaş çözülür, bu da yan etkilerini, eğer varsa, azaltır.

Sonuç

Balık yağı almanın en uygun zamanının hangisi olduğuna karar verirken, Omega-3 takviyesini, akşam ana yemeğiniz ile birlikte dondurulmuş olarak almanız gerektiğini, ayrıca D vitamini ile birlikte alınabileceğini artık biliyoruz. Bu, hoş olmayan yan etkileri azaltırken, optimum emilmesine yardımcı olacaktır.

Balık yağları veya diğer takviyeler hakkında başka sorularınız varsa, lütfen bana yorum yapma konusunda tereddüt etmeyin.