Evinizde Bulunan 22 Doğal Malzemeyle Sivilce, Akne Tedavisi

akne tedavisi

Akne her an görünebilir ancak bu konuda birçok şey yapabilirsiniz. Akne için evinizde doğal tedaviler uygulayabilirsiniz. Bir dükkana gidip gördüğünüz ilk ilacı almak için acele etmenize hiç gerek yok, sonuçta hepsinin sert kimyasallar içerdiğini fark edeceksiniz.

Bir kere ergenlik dönemi geçtiğinde sivilce, leke, akne, siyah noktalardan arındığınızı düşünürsünüz. Ne yazık ki durum her zaman böyle değildir. Bu sinir bozucu problem en beklemediğimiz zamanda ortaya çıkar. Bunlar en uygunsuz zamanlarda gerçekleşir – iş görüşmesinden önceki gün, büyük bir partinin sabahı veya en kötüsü umut verici bir buluşma öncesi.

Yüzünüzü temizlemek için onları sıkmak istediğinizi biliyorum ama yapmayın, durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Her ne kadar bir dermatolog, akne için en iyi tedaviyi önerebilirse de, yardımcı olabilecek pek çok doğal akne tedavisi vardır. En harikası evde kolaylıkla bulunabilmeleri.

#1 Çay Ağacı Yağı

Enflamasyon’a (yangı – iltihaplanma) karşı özellikleri ile bilinen çay ağacı yağı sivilce için doğal bir tedavi yöntemidir (kaynak). Benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında, daha az serttir ancak sivilce tedavisi söz konusu olduğunda eşit derecede etkili olabilir.

Kullanmak için, birkaç damla çay ağacı yağı ile yaklaşık 20 damla cadı fındığı yağını karıştırın. Sonra, pamuklu çubuğu karışım ile ıslatın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Bunu günde en fazla iki kere yapabilirsiniz çünkü cildiniz çok fazla kurur ve durumu daha da kötüleştirebilir.

akne tedavisi çay ağacı yağı

Enflamasyon’a (yangı – iltihaplanma) karşı özellikleri ile bilinen çay ağacı yağı, sivilce için doğal tedavi yöntemidir.

#2 Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitlerinin, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde akne üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Bu asitlerden, balık yağı içeren kapsüllerden alarak faydalanabilirsiniz. Yiyeceklerden almayı tercih ederseniz diyetinize daha çok ceviz, ton balığı, somon veya keten tohumu ekleyebilirsiniz.

#3 Elma Sirkesi

Elma sirkesi laktik ve malik asitler bakımından zengindir. Bunlar kırmızı lekelerin azaltılması, cildin pul pul soyularak yenilenmesi ve akne tedavisinde kullanılır. Eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırın. Solüsyona batırdığınız pamuk ile cildinize uygulayın. Kullanmadan önce iyice çalkaladığınızdan emin olun.

#4 Hindistan Cevizi Yağı

Birçok şaşırtıcı kullanımıyla bilinen hindistan cevizi yağı cildi rahatlatır. Uygulandığı noktada sivilcelerin yarattığı iltihabı anında azaltır. Uygulama için, en iyi hindistan cevizi yağı çeşidini kullandığınızdan ve akne üzerine yeterli miktarda uyguladığınızdan emin olun.

akne tedavisi hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, uygulandığı noktadaki sivilcelerin yarattığı iltihabı anında azaltır.

#5 Limon

Limon, sivilce oluşumunu önlemek için cildi etkileyebilir, dezenfekte edebilir ve pul pul dökebilir. Yüzünüzü temizledikten sonra, pamuğu limon suyuna daldırın ve sivilce üzerine hafifçe bastırın. Soğuk su ile yıkayın.

#6 Cadı Fındığı (Güvercin Ağacı)

Kanamayı durdurma ve damarları büzme ilaçları arasında popüler bir madde olan cadı fındığı, sivilceleri doğal olarak kurutur ve küçülmelerini sağlar. Avantajlarından faydalanmak için pamuğu birkaç damla cadı fındığı ile ıslatın, her sabah ve akşam yüzünüze uygulayın.

#7 Aloe Vera

Aloe vera, doğal şifa ve bakteri ile mücadele özelliklerinden dolayı, yanıkları rahatlatmak ve ağrıyı dindirmek için kullanılır. Bunun dışında, akne ile mücadele etmek için de kullanılabilir. Aloe bitkisindeki jeli çıkarın ve inatçı sivilcelere uygulayın. Aloe bitkisi elinizde yoksa onun yerine, sağlık ürünleri satan bir mağazadan aloe jel satın alabilirsiniz. Saf aloeden başka hiçbir şey almadığınızdan emin olun.

akne tedavisi aleo vera

Aloe bitkisindeki jeli çıkarın ve inatçı sivilcelere uygulayın.

#8 Papatya

Evet, papatya genelde çay poşetlerinde bulunan bir bileşendir. Onu sakinleştirici güçleri için içiyoruz. Buna ek olarak, sivilce için etkili bir çaredir. Kızarıkları ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Kullanmak için, papatya çayı torbasının içeriğini su ile karıştırarak bir macun oluşturun ve sonra sivilcelere uygulayın.

Diğer bir yol, bir bardak sıcak suya 2 papatya çayı poşeti koyun. 15 dakika bekleyin. Soğumaya başladığında pamuğu alarak karışıma batırın. Yüzünüze uygulayın.

#9 Aspirin

Aspirin akne için güvenilir bir tedavidir. Sivilceleri çabucak kurutabilir ve şişmeyi azaltabilir. Kullanmak için aspirini az bir suya ezerek bir karışım yapın. Ayrıca dört aspirini iki çorba kaşığı suda çözebilirsiniz.

#10 Nane

Nane, gözenekleri tıkayan yağlardan kurtulmak için harika bir iş çıkarmaktadır. Akne ortaya çıkmadan önce cildi temizlemek için, iki yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yoğurt ile en az iki çorba kaşığı taze, ince kıyılmış nane karıştırın. Yüzünüzde en az 10 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

akne tedavisi nane

Nane, gözenekleri tıkayan yağlardan kurtulmak için harika bir iş çıkarmaktadır.

#11 Ekinezya (Kirpi Otu)

Geleneksel olarak yaraların iyileşmesini hızlandırmak, grip ve soğuk algınlığını önlemek için kullanılır. Ekinezyanın sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olan antibakteriyel özellikleri vardır. Çay olarak hazırlayın ve günlük yüz yıkamanızda kullanın. Ayrıca pamuğa birkaç damla dökerek lekelere de uygulayabilirsiniz.

#12 Bal

Balın sivilce giderici özellikleri vardır. Bir çay kaşığı bal alın ve etkilenen bölgelere uygulayın. Ayrıca 1 fincan yulaf ezmesini ½ fincan balla karıştırarak bir maske oluşturabilirsiniz. Yüzünüzde en az 30 dakika bekletin.

#13 Yeşil Çay

Bu listedeki diğer tedaviler gibi yeşil çay da sivilce ile savaşan antioksidanlar ve antimikrobiyal bileşikler içeriyor. Etkilerini en üst düzeye çıkarmak için, yüz yıkaması olarak bir bardak soğuk yeşil çay kullanın.

akne tedavisi yeşil çay

Yeşil çay sivilce ile savaşan antioksidanlar ve antimikrobiyal bileşikler içerir.

#14 Yumurta Beyazı

Yumurta akları, sivilce izlerini azaltmak ve silmek için ekonomik ve etkili bir yoldur. Çoğu insan, sivilce ile savaşan ve cildi canlandıran vitaminler ve proteinler içerdiği için onları kullanıyor. Uyguladıktan sonra nemlendirici kullanın çünkü cildi biraz kurutabilir.

#15 Papaya

Düz çiğ papaya, ölü deri hücrelerinden kurtulmanın doğal bir yöntemidir. Cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Piyasadaki birçok güzellik ürününde kullanıldığına şaşmamak gerekir. Kullanmak için, papayayı ezin ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Daha iyi sonuçlar almak için temizledikten sonra nemlendirici kullanın.

#16 Muz Kabuğu

Bir dahaki sefere muz yediğinizde kabuklarını atmayın. İltihaplanmayı ve şişmeyi etkili bir şekilde hafifleten bir antioksidan olan lutein içerirler. Dolayısıyla, sivilcenin patlamak üzere olduğunu düşünüyorsanız, muz kabuğu ile yüzünüzü ovun.

akne tedavisi muz kabuğu

Muz kabukları,  iltihaplanmayı ve şişmeyi etkili bir şekilde hafifleten bir antioksidan olan lutein içerir.

#17 Sarımsak

Sarımsak, antibakteriyel özellikleri açısından popüler bir kaynaktır. Yenilebilir ya da lokal olarak uygulanabilir. Doğrudan cildinize uygulamayın. Önce sulandırdığınızdan emin olun. Eğer sarımsağın suyunu çıkabilirseniz çok daha harika olur. Aksi takdirde ezin ve suya batırın.

#18 Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi genellikle sivilce oluşumuna eşlik eden kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmak için maske olarak kullanılır. Tatlı bir akne tedavisi için, maskeye birkaç damla bal ekleyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, yulaf ezmesi akneyi kendiliğinden ortadan kaldırmaz. Sadece cilt bakım rutinin bir parçası olarak kullanılmalıdır.

#19 Şeker

Kahverengi veya beyaz şeker, gözenekleri tıkayan aşırı cilt yağlarını ortadan kaldırabilir. Hemen ovmaya başlamak için zeytinyağı veya balla karıştırın. Birkaç gün içinde, akne sıkıntılarınızın çoğunun kaybolduğunu göreceksiniz.

akne tedavisi şeker

Kahverengi veya beyaz şeker, gözenekleri tıkayan aşırı cilt yağlarını ortadan kaldırabilir.

#20 Patates

Patates popüler bir sebzedir ancak sivilceleri onarma kabiliyeti pek duyulmamış bir özelliğidir. Bir parça patates rendeleyin, hamurunu ve suyunu yüzünüze sürün. 15 dakika yüzünüzde bekletin.

#21 Avokado

Avokadonun sivilce oluşumlarını tedavi edebileceğini söyleyen birçok söylenti var. Bunu ispatlayacak somut bir kanıt olmamasına rağmen, pek çok kişi bunu uygulamayı başarılı bulmuştur. Vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir.

#22 Buhar

Buhar birçok farklı cilt problemini yatıştırabilir ve akne bunlardan biridir. Gözenekleri açar ve deride saklanan kirleri ortadan kaldırır. Kullanmak için, sıcak suyu büyük bir kaba dökün ve birkaç dakika soğumaya bırakın. Sıcaklık biraz düştüğünde, yüzünüzü kasenin üzerine getirin ve buharı tutmak için başınızı havlu ile örtün. 10 dakika sonra havluyu çıkarın ve yüzünüzü kurulayın.

akne tedavisi buhar

Buhar, gözenekleri açar ve deride saklanan kirleri ortadan kaldırır.